Kobanê Davası'nda provokasyon uyarısı: Önlem alınmalı

img
ANKARA - Kobanê Davası’nda yaşanan provokosyanla ilgili mahkeme heyetine uyarılarda bulunan avukat Atilla Bahçıvan, "Bugün provokasyon oldu ve önlem alınmazsa, başka bir şeye dönüşebilir. Bunu dikkate alın" uyarısında bulundu.
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine gerçekleşen 6-8 Ekim Kobanê eylemleri gerekçesiyle yargılanan Halkların Demokratik Partili (HDP) yöneticilerinin yargılandığı davanın üçüncü duruşmasının üçüncü oturumu, verilen aranın ardından devam etti. HDP eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Bircan Yorulmaz’ın avukatı Atilla Bahçıvan söz aldı. Bahçıvan, müvekkilinin savunmasını yaptığı esnada dışarıda sloganlar atıldığını söyledi. Provokasyon girişimlerine engel olmayan mahkeme heyetinin, “Duruşma salonu dışındaki olay beni ilgilendirmez” sözlerini eleştiren Bahçıvan, “Ama burası adliye salonu ve salonun kapısının önünde olanlar da sizi ilgileniyor. Bugün koridorda olanlar, bizim savunma görevimize dair bir fiil oluşturanların bulunmasını istiyoruz. Bu kişilerin kayıtları yapılmıştır. Bir hukuki işlemin yapılmasını, suç duyurusunun yapılmasını istiyoruz. Mahkeme yine de ‘benim sorumluluğumda değil’ diyorsa, biz suç duyurusunda bulunacağız. Giren çıkanların kaydı yapılmıştır. Bu kişiler kimlerdir ve neler yapmışlardır? Mahkeme tarafından bu tespit edilerek işlem yapılmalıdır. Bizler de suç duyurusunda bulunacağız. Kamera kayıtlarının ve ses kayıtlarının bizlere verilmesini ve muhafaza edilmesini talep ediyoruz” dedi. 
 
Yaşanan provokasyon sırasında alınan kayıtların gizli bir el tarafından kaybedileceği şüphesi duyduğunu ifade eden Bahçıvan, “Dışarıdaki grup bir kişiye müdahale de bulunmuşlar. Kendisi HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan’dır. Kendisi bu dosyada işlem başlatılmış biridir. Bu davayı izleyen biridir, sıradan biri değildir. Katılan olup olmayacağı belli olmayan, sadece iddianamede müşteki olarak yazılanlar salona girip soru sorabiliyorsa, ileride HDP’li milletvekillerinin de bu duruşmaya katılarak söz alma hakları vardır” diye belirtti. 
 
PROVOKASYONU ÖNGÖREBİLDİNİZ Mİ?
 
Mahkeme heyetinin provokasyona müdahale etmesi talebinde bulunan Bahçıvan, şöyle devam etti: “Siz ‘Bizi ilgilendirmez’ dediniz ve suç oluştu. Şimdi dönüp size diyebilir miyiz bunu ön göremediniz mi? Müvekkillerinin diğer savunmayı yapan arkadaşların tamamı yargılama konusu Kobanê olaylarında başka güçlerin sorumluluğu olduğunu vurguladılar. Biz diyoruz ki bir provokasyon var ve bu adil yargılama açığa çıkarılsın. Tam da kastettiğimiz buydu. Bugün provokasyon oldu ve önlem alınmazsa, başka bir şeye dönüşebilir. Bunu dikkate alın. 
 
İDDİANAME DÖKÜLÜYOR
 
İddianame tel tel dökülüyor. Birçok müşteki şikayetçi olmadığını dile getiriyor, muhtemelen buradan gerçek sorumluların yargılanmadığını düşündükleri için şikayetçi olmuyorlar. Sizin açınızdan da dökülüyor. Dün kurduğunuz kararda suç vasfının değişmesinden bahsettiğiniz. Oysa bütün bu sorgu denilen şeyde müvekkillerimiz tutukluluk incelemesinde ve sonrasında aynı şeyi söylediler. Dolayısıyla, önceki taleplerimin baki kalması kaydıyla, müvekkil açısından 2-3 temel problem vardı. Kendisi bunu iyi ifade etti. Mevcut deliller ve ulaştığımız aşama itibariyle müvekkilin özgürlük hakkının ciddi ihlal edildiği kanaatindeyiz. Hepimiz aynı hukuk fakültelerinde okuduk ama sonrasında farklı kaynakları okuduğumu sanırım. O yüzden farklı değerlendiriyoruz. Gelen aşamada müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum.”
 
ÇELİK: İNSANİ TEPKİ VERDİM
 
Duruşma, HDP eski Saymanı Zeki Çelik’in savunmasıyla devam etti. Savunmasını 3 bölüme ayırdığını dile getiren Çelik, savunmasının ilk bölümünün HDP’de görev aldığı bir buçuk yıla, ikinci bölümünün Kobanê eylemleri dönemine ve üçüncü bölümünün ise sanal medya paylaşımlarına ilişkin olduğunu söyledi. Hayatı boyunca kanuna aykırı hiçbir eylemde bulunmadığını belirten Çelik, “Tam tersine kanunlara riayet eden biriyim. Ben 22 Haziran 2014 tarihinde HDP’nin emek, barış, eşit, kadın özgürlükçü, ekolojik programına sahip olduğundan her vatandaşın hakkı olduğu gibi 22 Haziran 2014’te gerçekleşen HDP Olağan Kongresinde yönetimine seçildim. Yine 15 Ağustos 2015 tarihinde HDP Genel Saymanı olarak resmen göreve başladım. Ancak 20 Ocak 2016 tarihinde saymanlık faaliyetlerim nedeniyle gözaltına alınıp, tutuklandım. Tutuklandığım gün HDP’nin kongresi vardı. Görev süremin bittiği gündü. O gün kongrede kendi çalışmalarımı sunmam gerekirken, İstanbul Adliyesi’nde savcıya ifade vermekle meşguldüm. Daha sonra tahliye oldum” diye anlattı.
 
 
DAİŞ’in saldırılarına tüm kamuoyunun tanıklık ettiğini kaydeden Çelik, “Ben de bu paylaşımları görmüş ve duyarlı biri olarak yorumsuz bir şekilde paylaştım. Yaşanan vahşete karşı insani tepkimdir. Kaldı ki söz konusu 2014-2015 tarihlerinde YPG henüz Türkiye tarafından ‘terör örgütü’ olarak tanımlanmamıştı. O süre de ayrıca PYD yetkileri Türkiye’deki yetkililerle de görüşmeler yapmıştır. Eğer YPG 2014-2015 yılında terör örgütü sayılsaydı, eş başkanları gelip Türkiye’de görüşmeler yapabilir miydi?” diye sordu. 
 
Savunmanın ardından Çelik’in çapraz sorgusuna geçildi: 
 
“Mahkeme başkanı: MYK toplantısına katılmadığınız söylediniz PM toplantısına katıldınız mı? 
 
Çelik: Zaman zaman katılıyordum. 
 
Mahkeme başkanı: MYK toplantısının yapılacağına kim karar verdi?
 
Çelik: Genelde her PM’den sonra MYK toplanıyordu. 
 
Mahkeme Başkanı: Bunlar karar defterine yazılıyor muydu?
 
Çelik: Dışarıda bazen yapılınca karar defteri getirilmeyebiliyordu. 
 
Mahkeme başkanı: Usulü eksiklikler sonra gideriliyor muydu?
 
Çelik: Anında gideriliyordu. 
 
Mahkeme başkanı: Paylaşımların yapıldığı hesap size mi ait
 
Çelik: Evet bana ait. 
 
İddia Makamı: MYK toplantısı yaptığınız sırada dışarıda olaylar başlamış mıydı?
 
Çelik: O ara bir şey izleme şansımız yoktu. Biraz koşturma içerisindeydim. Bir şey duymadım. Ancak bir ara Muş Varto’da bir olayın gerçekleştiği ve bir polis tarafından bir gencin vurulduğu söylendi ama tam olarak toplantı günü müydü hatırlamıyorum. 
 
İddia Makamı: Partinin iktidar yetkilileriyle, başbakanla görüştüğü söylendi. Sizin bu konuda bir bilginiz var mı?
 
Çelik: Ben toplantıda değildim ama görüştüler. 
 
Mahkeme başkanı: Toplantı kaçta başladı kaçta bitti?
 
Çelik: Akşam 18.30’du sanırım toplantı salonunu teslim etmem lazımdı.  
 
Mahkeme başkanı: Her iki toplantıda mı 18.30’da bitti. 
 
Çelik: Hayır, MYK toplantısı geç bitti ama net saatini hatırlamıyorum. Sanırım iki saat sürdü. 
 
İddianamede müşteki olarak geçen ancak mahkeme tarafından katılma talepleri henüz karara bağlanmayan kişilerin avukatı Recep Tayip Özdoğan: MYK’ya katılmadınız ancak toplantının yapılacağı yeri siz ayarladınız. Toplantıya kaç kişi katıldı, normal şartlarda MYK kaç kişidir, o gün kaç kişi katıldı. 
 
Çelik: MYK’mız 31 kişiydi, o gün toplantıyı küçük salonun olup olmadığını sorarken, toplantı salon yetkilisine 25 kişilik toplantı salonunu sordum. Ama net kaç kişi katıldı hatırlamıyorum.”
 
AVUKAT ATAŞ: BU FOTOLAR SUÇ OLAMAZ
 
Çapraz sorgunun ardından söz alan Zeki Çelik’in avukatı Fikret Aktaş, müvekkiline isnat edilen iki eylem olduğunu, birinin HDP tarafından atılan ve iddianamenin temelini oluşturan tweet olduğunu vurgulayan Aktaş, “Tweetin içeriği konusunda AİHM’in net kararı var bunun suç unsuru olmadığına yönelik. İkinci suçlama ise 4 adet fotoğraf paylaşımı. Bu paylaşımların ikisi 2014’te, 2’si de 2015’te yorumsuz bir şekilde paylaşılan YPG’ye ait olduğu iddia edilen görüntüler. 2014-2015 yılında PYD Eş Genel Başkanlarının Türkiye’ye defalarca geldiği ve üst düzey devlet yetkilileri ile görüşmeler yaptığı biliniyor. En son 2015 yılı itibariyle değerlendirildiğinde Asya Abdullah, TBMM’de günün siyasal konjonktürü konusunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demek ki bu tarihlerde Türkiye tarafından YPG yasa dışı bir örgüt olarak tanımlanmıyordu. Bu nedenle paylaştığı bu fotoğraflar suç olamaz” dedi. 
 
Müvekkili ile ilgili toplanacak herhangi bir delil kalmadığına dikkati çeken Aktaş, tahliye talebinde bulundu. 
 
Çelik’in avukatı Turgut Gerçek de müvekkiline yönelik hangi delillerin konulduğunun belirtilmediğini söyledi. 
 
Duruşma HDP eski Parti Sözcüsü Günay Kubilay’ın savunmasıyla devam ediyor.
 

Diğer başlıklar

00:08 Milas’ta alevler termik santrale ilerliyor
03/08/2021
23:56 Konya’daki katliam soruşturmasında 10 tutuklama
22:44 Silopi’de kitlesel yürüyüş: Şengal’i bombalamak, kadın iradesini bombalamaktır
22:21 Koronadan 126 kişi daha hayatını kaybetti
21:55 HDP, Karakoçan’da halkla buluştu
20:51 Manavgat'taki yangına dair bir çocuk tutuklandı
20:41 'Memleket yanıyor, AKP izliyor'
20:34 DEDEF: Yangınların yayılmasında iktidarın payı büyük
19:28 Şengal’de katledilenler için anma ve yürüyüş
19:21 Katledilen kadınlar için yapılmak istenen açıklamaya müdahale
19:18 Samsun’da Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara tepki
18:47 Kadın cinayetlerine karşı tek ses oldular
18:34 SES'in kuruluşu Adana'da kutlandı
18:28 Fuhuş çetesi davasında 3 fail yine tutuklanmadı
17:59 Özsavunma uygulayan Demir’e ceza istendi
17:54 DTK ve DBP'nin Ağustos ayı programı belli oldu
17:31 Manavgat’ta yangın 7’nci gününde devam ediyor
17:29 Antalya'da ırkçı gruplar yol kesip, kimlik kontrolü yapıyor
17:08 Lahor Şêx Cengî için gözaltı kararı çıkarıldı
16:22 Ferit Şenyaşar: Bizi buradan ya ölüm ya da adalet ayırır
15:56 Dedeoğulları’nın sağ kalan tek bireyi: Olay Kürtlere hakaretle başladı
15:16 '3 Ağustos, Kadın Kırımına Karşı Mücadele Günü ilan edilsin' çağrısı
15:15 Sel mağdurları: Altyapı yetersiz, ihtiyaçlar karşılanmadı
15:04 Sağlık meslek örgütlerinden 'aşı ol' çağrısı
14:54 Havaya ateş açan şarkıcı Güney gözaltına alındı
13:52 İkizdere’de direniş alanı kamulaştırılıyor
13:51 Adana Alevi Platformu’ndan ırkçı saldırılara tepki
13:48 Ege'de orman yangınları yayılıyor: Ölü sayısı 9'a çıktı
13:30 Irak ve Federe Kürdistan’da işkence BM raporlarına yansıdı
13:26 Hukuk örgütleri: Faşist saldırılar karşısında Kürtlerin yanındayız
12:54 Erciş’te halk buluşması: Çözümün yolu İmralı’dır
12:32 HDP Ekoloji Komisyonu’ndan iktidara istifa çağrısı
12:22 Katledilen aileden sağ kalan Çetin Dedeoğulları ifade verecek
12:21 Yangınları söndürmeyen valilik ormanları yasakladı
11:52 Şengal için yaşam 5 dakika durdu
11:51 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Irkçı katliamın faili 5 gündür yakalanmadı
11:26 Şengal Katliamı 7’nci yılında: Ellerini güneşe uzatan kadınları selamlıyoruz
11:20 HDP PM üyesi Durdu’dan Yeni Şafak hakkında suç duyurusu
11:00 Êzidî kadınların direnişini anlatan film suç sayıldı
11:00 TJA: 3 Ağustos 'Soykırıma Karşı Eylem Günü' ilan edilsin
10:55 HDP: Êzidî Soykırımı tanınmalı
10:54 HDP Konya İl Eşbaşkanı: Siyasetin dili ırkçı saldırıları tetikliyor
10:25 Selin vurduğu Yüksekova’da berîvanlar canlarını zor kurtardı
10:23 Şenyaşar Ailesi: Dört bir yandan adalet çığlıkları yükseliyor
10:19 DEDAŞ’ın kesintileri ekinleri kuruttu, çiftçiyi tüketti
09:50 Temmuz ayında 20 kadın katledildi
09:49 Dersim’de asker bir çocuğu taciz etti
09:36 Sel bölgesine giden AKP’li vekil: HDP niye yardım etmiyor?
09:03 Dönüşümlü açlık grevi 250’nci gününe girdi
09:03 ‘Büyükada’da ‘sabotaj’ gözaltısı’ haberi kurgu çıktı
09:02 Akdeniz: Mülteci düşmanlığı üzerinden yapılan ırkçılık Kürtleri vuruyor
09:01 Ege'de ekolojik talan ve iklim krizi
09:00 İşkenceye maruz kalan gazeteci Sezgin: Bu bir devlet politikasıdır
09:00 03 AĞUSTOS 2021 GÜNDEMİ
00:08 ABD, 24 Rus diplomatı sınır dışı edecek
02/08/2021
23:22 Yüksekova'da 7 kişi tutuklandı
21:25 Rize’de teleferikten düşen kadın hayatını kaybetti
21:19 AKP'li Başkan: 'Keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler
20:43 Irkçı saldırılar oturma eylemiyle protesto edildi
20:40 Kadınlar: Azra için sessiz kalmıyoruz
20:31 Haytaoğlu’nu katleden fail tutuklandı
20:24 Gözaltındaki 15 HDP’li serbest bırakıldı
20:22 BTS’nin oturma eylemi 29’uncu haftasında
20:17 Özalp'te yıldırım çarpması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti
20:02 Günlük vaka sayısı 22 bini aştı
19:34 TOKİ'nin deprem sonrası yaptığı konutlar su altında kaldı
19:29 Yüksekova’da da sel etkili oldu
19:23 Selde etkilenen aileye yetkilinin verdiği numara yurttaşa ait çıktı
19:13 Kayıp engelli genç bulundu
18:55 HDP'li heyetten Çaldıran’da sel bölgesine ziyaret
18:20 Ege bölgesinde 4 ilde daha yangın
18:11 ÖHD, Konya’daki ırkçı saldırıya ilişkin raporunu açıkladı
17:22 Irkçı katliama tepki: Sorumlular derhal yargılansın
17:01 DEDAŞ’ı protesto eden çiftçilerden yol kapatma eylemi
16:55 Engelli gençten 5 gündür haber alınamıyor
16:49 Umut Gündüz’ün ailesinden Şenyaşar ailesine ziyaret
16:37 Valiliğin ‘kontrol altına alındı’ dediği yangın devam ediyor
16:33 HDP Kadın Meclisi: Tecavüz savaş yöntemi olarak sürdürülüyor
16:30 Kürt siyasetçi Kılınç yaşamını yitirdi
16:19 Gazeteci Daştan’dan Êzidî belgeseli
16:17 Başkale’yi sel bastı
16:16 Manisa'da orman yangını
15:52 Kürt Kadın Platformu'ndan saldırılara karşı birlik çağrısı
15:23 İzmir’de 2 kişi gözaltına alındı
15:00 Avukatlardan İmralı başvurusu
14:40 Sıla Yılmaz’dan haber alınamıyor
14:21 Yüksekova'da askeri operasyon
13:56 Dedeoğulları için kurulan taziyeye ziyaretler sürüyor
13:46 TİS görüşmeleri başladı
13:40 Diyarbakır'da 4 genç gözaltına alındı
13:38 Yangınların görüşüleceği kabine toplantısı ertelendi
13:06 Van’da 9 kişinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı
13:05 Kadınlardan tepki: Azra'nın hesabını soracağız
12:58 Temelli: Doğal afetlere siyasi afet eklendi
12:24 Yüksekova'da gözaltına alınan 7 kişi adliyeye sevk edildi
12:04 Gazeteci örgütleri: Gazeteciler kimsenin ajanı değildir
11:58 HDP’li Meclis üyesi Artuğer yaşamını yitirdi
11:29 Kayıp genç kadın tecavüz edilerek öldürüldü
11:27 Van için kuvvetli yağış uyarısı