Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi

  • dünya
  • 21:02 4 Aralık 2023
  • |
img
HABER MERKEZİ - Çin ordusu, bir ABD savaş gemisinin Güney Çin Denizi'ndeki sulara yasadışı olarak girdiğini açıkladı. ABD Donanması ise  geminin uluslararası hukuka uygun, rutin operasyonlar yürüttüğünü belirtti. 
 
Çin ordusu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanmasına ait bir geminin, Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sulara yasadışı bir şekilde girdiğini açıkladı. Açıklamada, ABD gemisinin Çin'in Renai Resifi adını verdiği ve Spratly Adaları'nın bir parçası olan İkinci Thomas Sığlığı olarak da bilinen bölgeye komşu sulara girdiği kaydedildi. 
 
ABD gemisinin izlendiğini ve takip edildiği belirtilen açıklamada, “Birliklerinin ulusal egemenliği kararlılıkla savunmak için her zaman yüksek alarmda olduğunu" söyledi. Çin'in egemenliğinin ihlal edildiği ifade edilen açıklamada, "ABD bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltaladı" denildi. 
 
ABD: ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN
 
ABD Donanması, Independence sınıfı savaş gemisi USS Gabrielle Giffords'un Güney Çin Denizi'ndeki uluslararası sularda uluslararası hukuka uygun olarak rutin operasyonlar yürüttüğünü bildirdi.  Yapılan açıklamada "ABD 7. Filosu onlarca yıldır olduğu gibi her gün Güney Çin Denizi'nde faaliyet göstermekte. Bu operasyonlar, özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesini korumaya kararlı olduğumuzu göstermektedir" denildi. Açıklamada "Özgür ve açık bir Hint-Pasifik için ortak vizyonumuzu desteklemek üzere müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam etmekten caymayacağız" ifadelerine yer verildi.