Kışanak'tan ilk seçim konuşması: Kürt sorunu ve kadınların özgürlük sorunu için aday oldum

img

ANKARA - Kobanê Davası'nda ilk seçim konuşmasını yapan DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, Kürt sorunu ve kadınların özgürlük sorunu için aday olduğunu belirterek, "Barışın ve özgürlüklerin yolunu açabilmek için bir sorumluluk aldık" dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve partinin yöneticilerinin de aralarında olduğu 18'i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası'nın duruşması görülmeye başlandı. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutukluluk incelemesi yapılacak. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, tutuklu bulunduğu Kocaeli Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Öztürk Türkdoğan da duruşmayı izledi. Kışanak, ilk seçim konuşmasını duruşmada yaptı. 
 
İLK SEÇİM KONUŞMASI 
 
Yıllardır yargı taciziyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Kışanak, "Yaklaşık on yıldır yargı makamlarının karşısındayım. Yaptığım siyasi çalışmalar ve düşüncelerim nedeniyle 2024'ten bu yana her gün mahkeme salonlarındayım. Son olarak da 7 buçuk yıldır siyasi rehine olarak bu duruşmaya katılıyorum. Bugün biraz farklı bir gün olacak. 7 buçuk yıllık siyasi rehinenin bugün farklı bir yüzü ile karşılaşacağız. Ben burada aynı zamanda Türkiye Cumhuriye'nin başkenti Ankara'nın DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı olarak konuşuyorum. Bu ülkede demokrasi sandığa indirgendi ama son 8 yıldır sandık da lime lime edildi. Sandığın da bir güvencesi kalmadı. Bugün siyasi rehine koşullarında aday olmam da bunun en eçık göstergesidir. Siyasi rakiplerim sahada performans gösteriyor. Kimi çifte telli oynuyor, kimi Ankara oyunu oynuyor. Böylece halkın karşısına çıkıp, boş-anlamsız vaatleri ile seçim sürecinde geçinmeye çalışıyorlar. Bu halkın, kadınların, yoksulların sesi olan bizler, maalesef siyasi rehine olarak hala hücrelerde tutuluyoruz" diye konuştu. 
 
'SEÇENEK YARATMA MÜCADELESİ VERİYORUZ'
 
Kışanak, şöyle devam etti: "Türkiye’de hapishane ve siyaset bağlamında çok hikaye var. Maalesef Türkiye'de özelikle muhalif siyasetçilerin yolu cezaevlerinden geçmiştir. Fakat biz biraz ilkleri yaşıyoruz. Örneğin, sanığın cezaevinde hep bir gün kentin belediye eşbaşkanı olarak görev yaptığı, siyasi darbe ile görevden alınan, 7 buçuk yıl olarak rehine tutulan, sonra Ankara adayı olan ilk kişi benim galiba. Bu ilkeleri bize yaşatıyorlar. Çünkü biz bu ülkede yeni bir yol açmak istiyoruz. Bugünlerde çok soruluyor, 'bu üçüncü yol nedir?' diye. Ya da 'kime kaybettireceksiniz kime kazandıracaksınız?' diye. Burada çok net olarak şunu söylüyorum ki, kimseye kaybettirme, kimseye kazandırma siyaseti yaklaşımımız yoktur. Biz halklarımıza demokratik bir seçenek yaratma mücadelesi veriyoruz. Bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. 
 
BARIŞ KÖPRÜLERİ KURMAK İÇİN GÖREV ALDIM
 
Bir seçim sürecini daha cezaevinde geçiriyoruz. Bu 7 buçuk yıllık süreçte tam dört seçim yapıldı, bir referandum yapıldı. İki genel seçim yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı, bir yerel seçim yapıldı ve şimdi ikinci yerel seçim yapılıyor. Yani bu siyasi rehine sürecinde beşinci seçimle karşı karşıyayız. Hukuksuz ve haksız şekilde halkın iradesi gasp edildi. Bugün burada aday bile olmam bunun göstergesidir. Demek ki ben hala belediye başkanlığı yapmaya haiz bir kişiyim. Ama Diyarbakır'ın iradesi o gün gasp edildi. Bugün Diyarbakır'dan Ankara'ya toplumsal barış köprüleri kurmak için görev ve sorumluluk aldım. Bu siyasi iktidarın elinde oyuncağa dönmüş halk iradesini doğru temelde tecelli etmesi için bir kez daha sorumluluk ve görev aldım. 
 
2018'de Sayın Demirtaş siyasi rehine koşullarında cumhurbaşkanı adayı olarak katılmak durumunda kaldı. Bu demokrasi açısından büyük bir ayıp, büyük bir karardır. Cumhurbaşkanı adayı olmasına rağmen özgürlüğünü teslim etmediniz ve kendisi sahalarda diğer siyasi rakipleri gibi programını ve projesini anlatamadı. Bu imkana sahip olmadı. Türkiye siyasi tarihinde çok fazla hapishane öyküleri var ama bu cumhuriyetin başkentinden, Ankara'dan siyasi bir rehine olup aday olmak da bir ilktir. Bu da Türkiye siyasi tarihine büyük ayıp olarak girecektir. 
 
ÇÖZÜM İRADESİ VAR
 
Demokrasi, eşit koşullarda yapılan bir yarıştır. Ama biz özgürce görüşlerimizi hala halka ulaştırmadan bile yoksunuz. Mahkeme salonunda halka sesini duyurma mücadelesi vermek bir ilktir. Yıllardır bize bunu dayatıyorlar. Biz diyoruz ki siyaset mahkeme salonlarında değil, halkın içinde, meydanda, Meclis'te yapılmalı. Ama bize gösterdikleri tek yol mahkeme salonlarında siyaset yapma ve halka gerçekleri anlatmak. Artık buna bir son verilmesi lazım. Siyaseti doğru mecrasında halk ile yüz yüze yapılabilir hale getirmek gerekiyor. Evet, şimdi bugünler aslında tarihsel olarak da önemli ve anlamlı bir zamana denk geldi. Bir gün önce 28 Şubat 2015'de Dolmabahçe Mütabakatı'nın halka duyurulduğu bir gündür. O zaman hepimiz Kürt sorununun demokratik barışçıl yolla mümkün olacağına inanmış ve çalışmıştık. Bu ülkenin cumhuriyet tarihi kadar eski, yaklaşık ikiyüz yıllık bir mazisi olan ve hepimize ağır bedeller ödeten Kürt sorununun barışçıl demokratik ve siyasi yollarla çözmemiz gerekiyordu. Bu konuda gerçekten az bir deneyime sahip de değiliz.
 
SU TERSİNE AKMAZ
 
Aslında bu irade var. Bu cumhuriyetin kuruluş iradesinde de bu var. Ama birileri bu iradeyi o gün bugündür yok sayamaya ve suyu tersine akıtmaya çalışıyor. Su tersine akmaz. Ne yaparsanız yapın su tersine akmaz. Önüne bentler, barajlar kurarsanız taşar. Ama yine kendi mecrasında akar. Biz de bunu siyasette çok net olarak görüyoruz. Demokratik siyaset ile bu konuları tartışmak, Diyarbakır ile Ankara'yı hemhal etmek, bir arada buluşturmak için yaptığımız mücadelenin önüne her defasında setler örüldü. Engeller çıkartıldı. Ama her defasında bu irade sel olup aktı, bu barajları yıktı. Suyu tersine akıtmaya kimsenin gücü yetmez. Bu toprakların mayasında çoğulculuk var. Bu toprakların geçmişinde bir arada barış içinde yaşam var. Bu kadim tarihi yok sayarak bir siyaset dayatamazsınız. Biz bugün bunun acılarını yaşıyoruz. Hakikate karşı inatla savaşan iktidar heveslilerinin yarattığı sorunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Hakikate karşı durulamaz. Hakikatimiz tarihimizde, sosyolojimizde ve ruhumuzda gizli. O hakikatte bize demokratik bir cumhuriyette eşit yurttaşlar olarak yaşamayı gösteriyor. Bu yolun önündeki engelleri artık kaldırmak gerekiyor. 
 
DOLMABAHÇE MUTABAKATI
 
Yine Dolmabahçe Mutabakatı; başka bir hatırlatma daha yapacağım. Birkaç gün sonra 4 Mart. DEP vekillerine karşı siyasi darbenin yıl dönümü. Tam 30 yıl geçti. 30 yıl önce Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yollarla çözmek için Ankara'nın yolunu tutan Kürt temsilcilerini cezaevlerine gönderdiler. Bugün biz cezaevindeyiz. Biz kimsenin cezaevine ve toprağın altına girmesini istemiyoruz. Yeter artık. Bu topraklar bedel ödemeye doydu. Bu ülke artık refaha, huzura, barışa doğru yol almak zorunda. Daha fazla suyun akış yönünün aksine bir dayatma içine kimse bulunmazsa iyi olur. 
 
HALKIN İRADESİNE DARBE YAPILIYOR
 
DEP vekilleri onurları ile 10 yıl cezaevlerinde yattı ve çıktıklarında halk onları bağrına bastı. Bugün Türkiye siyasetinde sağcısı-solcusu yelpazenin farklı renkleri kimse o gün yapılan ayıbı savunamıyor. Bugünün bu siyasi atmosferi de dağılacak. Bize yapılanları yarın savunacak Allah'ın bir kulu çıkmayacak. Kimse bu ayıba sahip çıkamaz. Utanılacak, hukuken rezalet olan bir uygulamaya kimse sahip çıkamaz. Onun için biz bu geçmiş örnekleri bundan sonra doğru bir yol açabilmek, barışın yolunu açabilmek, özgürlüklerin yolunu açabilmek için bir sorumluluk ve görev aldık. Bunun nedenlerini Ankara başkent adaylığımın nedenlerini biraz sonra açıklayacağım. Tabi ki bu söylediklerim bu işin esasını oluşturuyor. 
 
2016 yılından beri bu halkın iradesine darbe yapılıyor. 2016'da belediyelere kayyım atayarak, bu siyasi darbeyi yaptılar. Sadece belediye başkanı görevden alarak değil, binlerce belediye meclis üyesinin görevini de gasp ettiler. Açık ve net bir şekilde bu bir anayasa ihlalidir. Mahalli iradeler seçilmiş temsilciler eliyle yürütülüyor. Diyarbakır'da bir tane seçilmiş irade kalmadı. Büyükşehir belediye eş başkanlarının, ilçe belediye eşbaşkanalarının hepsini görevden aldılar. Bu halkın iradesine yapılan büyük bir darbeydi. 2019'da bir kez seçim yapıldı ve halk bir kez daha iradesini açığa çıkardı. Ama bir kez daha bu iradeye darbe yapıldı. 2016'da tüm teamüllere aykırı bir şekilde HDP vekil ve eşbaşkanlarının dokunulmazlık hakları ihlal edilerek halkın Meclisteki iradesine darbe yapıldı.
 
 KAYYIM TARTIŞMASI YAPANLARI KINIYORUM
 
Bize kişisel olarak ödetilen bedelin hiçbir anlamı yok. Bizler, bunun halkın iradesini gasp etmek için uydurulmuş bir dosya olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. 2018’de yapılan seçimlerden sonra da darbeler yapıldı. Musa Farisoğulları’nın vekilliği düşürüldü. Faruk Gergerlioğlu’na aynı şeyi yapmaya çalıştılar. Yani tam 7 buçuk yıldır kesintisiz ve ısrarlı bir şekilde halkın iradesine siyasi darbe yapılıyor. Şimdi yeni bir seçim sürecindeyiz. Yerel seçimler yapılacak, yine bakıyoruz temel tartışma konusu acaba halkın iradesine kayım atanır mı atanmaz mı? Bu tartışmayı yapan tüm siyasetçileri burada kınıyorum. Çok büyük ayıp ediyorsunuz, siyasetin ruhunu kirletiyorsunuz. 
 
SANDIĞI LİME LİME ETTİLER
 
Sandığa inanan, seçime inanan, halkın iradesine inanan herkes, partisi ne olursa olsun çok net olarak şunu söylemelidir; bu halkın iradesi sandıktan çıktıktan sonra herkes ona saygı göstermek zorunda. Ama bunu demiyorlar, diyorlar ki; 'DEM Parti AKP ile mi anlaşıyor?' Ayıp ya ayıp. Bu tartışmayı kesin, bu rezalettir. Üç kez halkın iradesini gasp etmiş bir iktidara karşı, halkın iradesine zerre kadar inancınız varsa bugün hep beraber, ‘halkın sandıktan çıkan iradesi bizim de irademizdir, arkasında duracağız, ona kimse darbe yapamaz’ deme günüdür. Bunu diyemiyorlar. Bunu demedikleri için ben de Ankara’dan aday oldum. Bu bir tutumdur. Herkesin bunu doğru anlaması lazım. Bu tavrın, bu tutumun tüm Türkiye’de DEM Parti’nin seçime girmesinin bir sonucu olacaktır. Kadınların, gençlerin, ezilenlerin, ötekilerin bu mücadeleyi yürüten herkesin yapması gereken tek şey var; halkın iradesine saygıyı birinci yere oturtarak kabul etmek. Eğer sandıktan çıkacak iradeyi bugünden tartışıyorsanız gidin evinizde oturun. Para kazanın, kendinize başka bir gelecek arayın. Gerçekten de Türkiye’de demokrasi tanımında elimizde bir sandık kalmıştı o sandığı da lime lime ettiler. 
 
HALKIN İREDESİNİN YANINDA DURMA GÜNÜDÜR
 
Bugün kayyımlara karşı halkın iradesinin yanında durma günüdür. Herkesi buna davet ediyorum. Biz 1 Nisan sonrasını konuşmuyoruz, biz bugünden konuşuyor, tavrımızı net olarak ortaya koyuyoruz. Kimse halkın iradesine kayyım atamaya tevessül etmesin yoksa bizi karşısında bulacaktır. Halkın iradesine her yerde sahip çıkacağız. Biz bunu ‘muhalefetim’ diyen tüm partilere ve siyasetçilere hatırlatıyoruz. Sandığa olan saygılarını beyan etme günü bugündür. Yarın değil. Tabi ki iktidara da iktidar ortaklarına da bunu hatırlatıyoruz. Bu bir çıkmaz yoldur. Daha kaç kez, daha nereye kadar? Bu halkın iradesini durduramıyorsunuz, durduramayacaksınız da. Su akar yatağını bulur. Önüne kurduğunuz barajları yıkar. Yüzde 10 barajını yıktığı gibi, kayım barajlarını yıktığı gibi. Onun için herkesi demokrasi siyasetinde ısrar etmeye davet ediyoruz. 
 
NEDEN ADAY OLDUM?
 
Adaylığım açıklandığı günden bugüne, iki tavırla karşılaştık. Birisi yok sayma tavrı. Bunun benim açımdan, DEM Parti açısından bir önemi yok. Çünkü biz biliyoruz ki, bu ülkede egemenlerin siyaseti medyayı teslim almış durumda. Onlardan başka kimse medyada görünmüyor. Görmezden gelmek biz ötekilerin alışık olduğu bir durum. Bununla nasıl baş edeceğimizi de biliyoruz. Bizim asıl derdimiz bizim gibi derdi olanlarla buluşmak. Kadınlarla, yoksullarla, emekçilerle ezilenlerle buluşacağız. Bu savaşın acısını yüreğinde hisseden Türk, Kürt herkes ile buluşacağız. Cezaevinde olsak da biz bunun yolunu biliyoruz. Biz bunun yolunu bulabiliriz. 
 
İKİ KENTİ BULUŞTURMAK İÇİN ADAY OLDUK
 
İkinci bir tavır da; ‘Neden aday oldunuz ve neden Ankara?’ diyorlar. Neden aday oldum? Birincisi, biraz önce saydığım gibi bu kumpas davaları, bu kayyım siyasetine bir cevap olmak için aday oldum. İkincisi, bu ülkenin yüz yıllık tarihi boyunca çözemediğimiz iki temel sorunu siyasetin temeline koymak için aday oldum. Biri Kürt sorunu, diğeri kadınların özgürlük sorunu. Bu iki konu siyasetin temel konusudur. Bu konularda yol alamazsak ne yaşanabilir kentler yapabiliriz ne de özgürlükleri yaşayabiliriz. Onun için bu iki konuyu başkentin gündemine taşımak isterim. Bir diğeri, bizi ayrıştırmak istiyorlar. Diyarbakır-Ankara ayrıştırması yapmak istiyorlar. Biz bu iki kenti buluşturmak için aday olduk. Çünkü, demokratik siyasette, cumhuriyette ısrar ediyoruz. Bize yapılan tüm kötülüğe rağmen ortak vatanda, özgür ve eşit olmakta ısrar ediyoruz. Çözümün de ne tek başına Diyarbakır’da ne de tek başına Ankara’da olamayacağını çok iyi biliyoruz. Onun için biz bu ülkenin hem demokrasi sorununu hem de Kürt ve kadın özgürlük sorununu cumhuriyetin başkentinin gündemine taşımak istiyoruz. Ben de bunun için aday oldum. Israrla seçimi, siyaseti, kazanma ve kaybetme retoriğine indirmeye çalışıyorlar. Biz makam ve mevki için değil, barışı kazanmak için mücadele ediyoruz. Onun için diyorum ki Ankara’da artık DEM vakti. Ankara da kadının DEM’i de geldi. Biz zamanın ruhuna uygun mücadele ve duruş sergilemek için geldik. Bu siyasetin temsilini yapmak için bu adaylığı kabul ettim. Gerçekten DEM’i geldi, zamanı geldi, hatta geçiyor.
 
KADIN OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ
 
Bizim eşbaşkanlık konusundaki ısrarımızı da açmak istiyorum. Çünkü yargılandığım konulardan biri de budur. Kadın olmadan demokrasi olmaz. Bize tıpkı başka ikiliklerde olduğu gibi, ‘ondan mısın bundan mısın’ dayatmasını nasıl reddetmişsek yönetimde, ‘kadın mı olsun erkek mi olsun’ dayatmasını da reddediyoruz. Biz beraber çalışabilir, birlikte mücadele edebilir, birlikte kazanabiliriz. Eşbaşkanlık bunun politik ifadesidir. Demokratik cumhuriyete de artık mor rengini kazandırmak gerekiyor. Bu cumhuriyet kurulduğunda kadınların inanılmaz emekleri vardı. Fakat eşit haklar için ettikleri mücadele görünmez kılınarak sadece kadınlara seçme seçilme hakkı verildi. Kadınlar cumhuriyetten, demokrasiden, siyasetten dışlandılar. Hala da öyle. Bugün siyasi partilerin tutumlarına bakıyorsunuz, kadın adaylarına yaklaşımlarında utanılası tavırlar ortaya çıkıyor. Kadınları evin içinde, sadece evin bireylerine, öncelikle de erkek bireylerine, hizmet etmekle görevli kılan bu politik anlayışa karşı biz kadınlar kamusal alana çıkıyoruz. Siyasetin tam ortasındayız. Demokratik siyaset kadınsız olmaz. Onun için biz demokratik cumhuriyeti mor renkle buluşturmak adına tüm kadınlarla birlikte bu yola çıktık. Kadınlarla birlikte mücadele edip kadınlarla birlikte kazanacağız. 
 
KADINLARA VE GENÇLERE ÇAĞRI
 
Kadınlar kendi emekleri ile az çok yasal düzlemde de olsa bazı haklar elde etmişti ancak bugün bu yasal haklarımız dahi tehdit altında. Aday olarak gösterdiği kadının bile görünür olmasında imtina eden, yüzünü buzlayarak bilbordunu yapan siyasi anlayışlar dahi ortaya çıktı. Vallahi bizim başımız dik, alnımız açık, yüzümüz açık. Biz yüzümüzü kapatacak bir şey yapmadık, yapmayacağız da. Kamusal hayatta, yönetimde, genel siyasette, hayatın her alanında kendimizi var etmek için mücadele edeceğiz. Cumhuriyetin başkentinde bir kadın adaylığının bir de böylesi bir anlamı var. Cumhuriyet tarihinde Ankara’da bir kadın belediye başkanı seçildi mi bilmiyorum ama ben bunu görmedim. Bugün de Ankara’daki seçim siyaseti egemen erkeklerin kendi arasında bir iktidar kavgasına dönüşmüş. Biz kadınlar buna izin veremeyiz. O nedenle Ankara adaylığımın özel bir anlamı da budur. Kadın iradesini Ankara’da, cumhuriyetin başkentinde açığa çıkartmaktır, görünür kılmaktır, kadın dayanışmasını mücadelesini büyüterek siyasetin öznesi haline getirmektir. 
 
Buradan tüm kadınlara şu çağrıyı yapıyorum; Herkes kendi mücadelesini kendisi verir. Hiçbir zaman başkaları bizim yerimize mücadele etmeyecek. Biz kadınlar kendi irademizi açığa çıkartacak, kendi örgütümüzü, dayanışmamızı kuracağız. Kendi yaralarımıza kendimiz merhem süreceğiz. Onun için tüm kadınları siyasette inisiyatif almaya, bir adım öne çıkmaya, kendisini bu mücadeleye katmaya davet ediyorum. Bu mücadele bizim özgürlük mücadelemiz. Bunun öznesi biziz. Kimse bizi nesne yerine koyamaz, bizim üzerimizde hesap yapamaz. Bu konuda ben Ankara’daki ve Türkiye’deki kadınların iradelerini açığa çıkartacaklarına kadın özgürlük mücadelesine sahip çıkacaklarını inanıyorum ve başarılar diyorum. Ankara gençlik mücadelesinde de tarihi olan bir kenttir. Artık Ankara’ya DEM geldi, Ankara gençlerini, inisiyatifi almaya, artık siyaseti iktidar kavgasından çıkartıp demokratik karaktere kavuşması için mücadeleye katılmaya davet ediyorum. 
 
DİYARBAKIR’A ÖZEL SELAM
 
Diyarbakır’a selam göndermek istiyorum. Çünkü üzerimde çok emeği var. Kadın iradesinin de uzun zamandan beri kendisini var ettiği bir merkezdir. Bir kez daha bu seçimde en güçlü şekilde sandıktan güçlü bir halk iradesi çıkaracaklarına inanıyorum ve Amed’in sandık başarısını şimdiden selamlıyorum. Bu konuda hepimize sorumluluk düşüyor. Ben belki sokaklarda, meydanlarda sizlerle birlikte değilim ama yüreğimle, bilincimle, tüm benliğim ve varlığım ile sizlerle birlikteyim. Bu hepimizin kollektif emeği ile yürütülecek kutsal bir mücadeledir.
 
SORUMLULUK ALMAYA DA HAZIRIM
 
DEM Parti ve bizim Üçüncü Yol stratejisi de maalesef doğru anlaşılmıyor. Bu yol, ‘ne sendenim ne senden değilim’ yolu değil. Halkların demokratik alternatifini güçlendirme yoludur. Politik demokratik bir mücadeledir. O nedenle üçüncü yolda ısrar çözümün birinci anahtarıdır. Hem demokrasi sorunu hem Kürt sorunu hem de Kadın özgürlük sorununu çözebileceğiniz en temel yol Üçüncü Yolu güçlü bir şekilde halk ile buluşturmaktır. Bizim görevimiz budur. Biz bunu yapacağız. Biz halklarımız için demokratik bir seçenek sunmak ile karşı karşıyayız. DEM Parti adayları bu yolu seçiyorlar. DEM parti aday gösterdiği her yerde herkesi seçim çalışmalarına en aktif olarak katılmaya ve iradelerini sandığa yansıtmaya ve sandıktan çıkacak iradeye sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu öylesine bir seçim görevi değildir, Gerçekten de bu ülkenin sorunlarına artık demokratik mecrada tartışabilmenin yolunu açan bir mücadeledir. Onun için bir seçimden öte anlamı vardır. Mesele bu ülkenin sorunlarını çözebilmek için elini taşın altına koymaktır. Ben de sadece elimi değil tüm gövdemi bu taşın altına koyuyorum. Mesele bu ülkede kanın akmasını engellemek, Mesele bu ülkede cumhuriyeti demokrasi ile buluşturmak, mesele kadınları kamusal alana çıkartmaksa Gültan Kışanak bir teferruattır. Ben bedel ödemeye de sorumluluk almaya da hazırım. Halklarımızın demokratik cumhuriyete giden yolu açmasını istiyorum. Artık DEM’i geldi. Artık zamanı geldi. 
 
DEM’SİZ ÇAY İÇİLMEZ
 
Bir de bazılarının ağzına pelesenk olmuş bir şey var, o da işte falancası DEM ile demleniyor. Kendilerince konuşmaya çalışıyorlar. Bunlara da bir cevabımız var. Bunlara buradan şu cevabı veriyorum; DEM’siz çay içilmez. Siz de biraz DEM’li çay için belki biraz demokrat olursunuz. Bu ülkedeki tüm siyasi partilere tavsiyem, hepiniz birazcık DEM’lenin. DEM'lenin ki belki bu ülkedeki temel sorunları kendinize dert edinirsiniz. Sadece iktidarın, iktidar olmanın derdine düşmezseniz, bence iyi edersiniz. Herkes biraz DEM’lense, olgunlaşsa, bu çiğliklerinden kurtulsa bu daha kolay olacak. 
 
TÜM BARAJLARI YIKMAK İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ
 
Herkesi başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı canı gönülden selamlıyor, çalışmalarından başarılar diliyorum. Barış ve çözüm pazarlık masasında değil, halkın yüreğinde kazanılır.  Kimse bize ‘falanca masa’ yakıştırması yapmasın. Biz halklarımızın toplumsal barışını inşa etmek için yola çıkıyoruz. Bunu da yapacağımıza inanıyorum. Bu toprakların mayasında bu var. Barış bizim mayamızda var. Savaş bazı iktidar gruplarının dayatmasıdır. Bunun karşısında durmalıyız. Eminim ki Ankara, Tekirdağ, Hakkari, Van'da sahip çıkacak vicdanlı insanlar vardır. Barış emek verilerek kazanılır. Çalışacağız, anlatacağız, savaşın karşısında, barış siyasetinin gücünü ve iradesini açığa çıkartacağız. Biz yüreğimiz, bilincimiz, samimiyetimiz ile toplumsal barışı inşa etmek için halk ile birlikte olacağız. Bunu yapabiliriz. Büyük samimiyetle yapacağımıza inanıyorum. Ben sizlere yoldaş olmak için çalışıyorum, laik olmak için çalışıyorum, acılı analarımızın acısını bir nebze de olsa hafifletmek için çalışıyorum. Yolumuz açık olsun, barışa, demokratik cumhuriyete çıksın. Ortak vatanda özgür eşit yurttaşlar olarak yaşamaya çıksın diyorum. Önümüze konulan tüm barikatları, tecritleri, barajları kırmak için yola çıkıyoruz ve kazanacağız."

Diğer başlıklar

21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam