AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok

  • dünya
  • 22:34 6 Aralık 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ -  AP’de düzenlenen Kürt Konferansı’nın ilk gününde barış ve çözüm için PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talep edildi. 

Avrupa Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC), Avrupa Parlamentosu’nda (AP)  “Avrupa Birliği, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler” başlıklı konferansın 18’incisini düzenledi.  
 
EUTCC’nin Noreçli Başkanı ve Bergen Üniversitesi’nden akademisyen Kariane Westrheim, bu konferansın artık tarihi bir nitelik kazandığını ifade etti. Westrheim, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarının ciddi endişelere yol açması gerektiğini belirterek, ayrıca Türkiye cezaevlerinde 20 bin siyasi tutsağın olduğunu hatırlattı.
 
‘ABDULLAH ÖCALAN’IN AKLINDA HEP BARIŞ VAR’
 
Westrheim, “Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ve Başurê Kurdistan’da ses çıkarılmadığı için acımasızca saldırılarını sürdürüyor” dedi. Kürt halkının geniş bir uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu ifade eden Westrheim “Güçlerimizi birleştirmeliyiz” dedi. “Kürt lider Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasına ihtiyacımız var” diyerek 10 Ekim’de başlatılan uluslararası kampanyaya dikkat çeken Westrheim, PKK kurulduğundan beri Abdullah Öcalan’ın aklında barış olduğunu ve defalarca bunun için girişimlerde bulunduğunu belirtti. Westrheim “Eğer güçlü bir üçüncü taraf müzakereler için öne çıkar ve Türkiye’yi barış için ikna etmeye çalışırsa, barış mümkün olabilir. Belki bir ütopya ama bu umut canlı tutulmalıdır. Avrupa Parlamentosu bu vizyonu desteklemeye ve bu doğrultuda çalışmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.
 
‘PKK LİSTEDEN ÇIKARILMALI’
 
Avrupa Yeşil Sol gruptan Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Yunanistanlı Dimitrios Papadimoulis, 18 yaşından beri aktif bir yurttaş olduğunu ve sol partilerde görev yaptığını belirterek, “Kürt halkları ve Türk yönetimine olan eleştiriler Avrupa Parlamentosu gündeminde büyük bir yer işgal etmeye devam ediyor. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nde büyük bir önceliği yok. İnsan hakları ve hukuk onlar için bazen siyasi çıkarların altında kalıyor” dedi. Papadimoulis, “Biz burada Avrupa Parlamentosu’nda hepimiz sizin mücadelenizi destekliyoruz. İnsan hakları ve toplumsal hakların uygulanmasını talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullanıldı. Türkiye ile yeni bir diyalog başlatılması ve barıştan bahsetmek gerektiğini belirten Papadimoulis, “Bu nedenle PKK’yi terörist örgütler listesinden çıkarmamız gerekiyor” diyerek özellikle İrlanda örneğini vererek siyasi çözüme gidilmesi gerektiğini söyledi. “Kürt meselesi tarihsel olarak da çok derin bir geçmişe sahip ama aynı zamanda bir geleceği de var. Daha büyük bir çabaya bağlı” diyen Papadimoulis, Avrupa Parlamentosu’nda son görev döneminin olduğunu, bittiğinde bir vatandaş olarak Kürt halkının hakları için mücadeleye devam edeceğini kaydetti.
 
‘ÖCALAN HAPİSTE OLDUĞU SÜRECE HUKUK YOK’
 
Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’ndan Avusturyalı AP Parlamenteri Andreas Schieder, Türkiye’nin ekonomik olarak çok kötü durumda olduğunu ve en yoksul olanların çok daha ağır etkilendiğini belirtti.  Aynı zamanda AP Kürt Dostluk Grubu’nun üyesi olan Schieder, meydana gelen son depremin yarattığı yıkıma dikkat çekerken, yardımların da orantısız olduğunu ve özellikle Rojava’ya yönelik yardımların engellendiğine işaret etti. “Seçimlerden sonra bir değişim gelecek diye umudumuz var. Fakat maalesef bu gerçekleşmedi. Oldukça zor bir durum ortaya çıktı” diyen Schieder, şunları ekledi: “Türkiye’de durum şu anda çok kötü. Öcalan hapiste olduğu sürece hukuk yoktur. Öcalan’a özgürlük sembolik öneme sahiptir, halkların özgürlüğüdür.”
 
‘ERDOĞAN SEÇİMİ NASIL KAZANDI?’
 
Açılış konuşmalarından sonra konferansın ilk paneli London School of Economics and Politics’ten Ayça Çubukçu’nun moderatörlüğünde gerçekleşti.
EUTCC Genel Sekreteri ve Tennessee Teknoloji Üniversitesi’nden Michael Gunter, “Erdoğan Mayıs 2023’teki seçimleri nasıl kazandı, neden kazandı?” başlıklı bir sunum yaptı. Çevrimiçi bağlanan Gunter, Erdoğan’ın seçim kampanyasını nasıl yürüttüğüne ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, medya üzerindeki kontrolüne ve muhalefete yönelik baskılara dikkat çekti.
 
‘1920’Lİ YILLARA GERİ DÖNÜLDÜ’
 
Gazeteci İrfan Aktan, Türkiye’deki muhalefetin önemli bir kısmının en az AKP kadar Kürtlerin haklarını reddettiğini belirterek, Kürtler için gri alan olmadığını ifade etti. Türkiye’deki yargıyı “Kafka’nın Davası”na benzeten Aktan, “Suçlamanın nereden geldiği asla bilinmez” dedi. Türkiye toplumunda seçimlerden sonra bir karamsarlık oluştuğunu söyleyen Aktan, halkın kendilerine umut pompalayan muhalefete öfke duyduğunu ifade etti. Türkiye toplumunun umuda dahi öfke duyacak hale geldiğine dikkat çeken Aktan, “Türkiye nereye gidiyor?” sorusuna, “Türkiye’nin geleceği geçmişinde gizli. Tarih tekerrür etmez ama rejimler edebilir” şeklinde konuştu. Türkiye’nin kuruluşundan sonra yapılan anayasalar ve katliamlara işaret eden Aktan, şu an da 1920’li yılların yaşandığını söyledi.
 
‘AVRUPA BARIŞA YATIRIM YAPMIYOR’
 
Aktan şöyle devam etti: “Karanlık bir çağdan bahsediyoruz. Kürtler ve Türkiye’deki demokrasi güçleri AKP’nin yarattığı korkuya karşı büyük bir mücadele verdi. AKP, cemaat bilinci yaratmak için Türklerde yarattığı korku Kürtler.” Aktan, Türkiye’nin binlerce kilometre ötede Japonya’da bile Kürtlere baskı uyguladığını hatırlattı. Sunumunda Avrupa’nın mülteci korkusu üzerinden yürüttüğü politikaları da eleştiren Aktan, “Aslında Avrupa da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi 1930’lara doğru gidiyor” diyerek bunun önüne geçmenin tek yolunun Türkiye’nin demokratikleşmesi olduğunu vurguladı. Aktan, Avrupa’nın barışa yatırım yapmadığını, Türkiye’deki baskıcı rejimin ortağı olduğu eleştirisinde bulundu. 
 
‘KÜRTLER DENKLEM DIŞI BIRAKILMAK İSTENİYOR’
 
“Seçimlerin ardından Türkiye: Demokrasi Mümkün(değil)” başlıklı sunum yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve milletvekili Çiğdem Kılıçgün Uçar, Kürtçenin Kirmanckî lehçesinde katılımcıları selamladı. Uçar, bütün toplumsal kesimlere savaşın açıldığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Erdoğancılık” olarak tanımladığı bu dönemde “Benzeri görülmemiş bir kutuplaşma” yaratıldığını söyledi. Uçar, seçime gidilen süreci ve seçimler sırasında yaşananları anlattı.  Devletin “çözüm” adı altında yürütülen süreci ortadan kaldırdıktan sonra Kürtlere dair tüm kazanımları ve değerleri yok etmeye başladığını belirten Uçar, Türk Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına girerken Kürtlerin denge ve denklem dışı bırakılmak istendiğine vurgu yaptı. 
 
‘VAZGEÇMEYEN BİR HALK DİRENİŞİ VAR’
 
“Türklük sözleşmesinin” seçimlerle yeniden hayata geçirildiğini belirten Uçar, “En muhafazakâr en milliyetçi ve en kadın düşmanı bir parlamento bileşimi ile karşı karşıyayız” dedi. Kürt sorununu sebep sonuç ilişkisinden ayırt ederek ve hafızasızlaştırarak Hür Dava Partisi’ne yol açıldığına işaret eden Uçar, seçimlerin Kürt halkı için her zaman bir demokrasi şansı olduğunu ifade etti. “Demokrasiden nefret edenlerin yönettiği ve Ortadoğu’yu etkilediği bir Türkiye gerçekliği ile karşı karşıyayız” diyen Uçar, ama buna karşı vazgeçmeyen bir halk direnişi olduğunu kaydetti. Uçar, “Demokratik bir Türkiye ve demokratik bir anayasa mümkün” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Diğer başlıklar

13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankart eylemi: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak
12:04 Gezi Davası'nda Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin adli kontrolleri kaldırıldı
12:04 Kürkçüler Cezaevinde ağız içi arama ve tek dozluk ilaç dayatması
11:45 Türkiye ziyaretleri sonrası Duhok'a askeri sevkiyat
11:39 Gözde Apartmanı davasında tüm talepler reddedildi
10:46 Türkiye’nin saldırısında 2 pêşmerge hayatını kaybetti
10:36 Tutsak gazeteci Müftüoğlu için uluslararası kurumlara çağrı
10:19 Silopiya Belediyesi'nden işçilere yüzde 99 ila 116 arasında zam
09:55 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 120 gündür haber yok
09:54 Tutsak İnedi: Kürtçe dinlediğimizde müdahale ediliyor
09:52 Faciaya dair çarpıcı iddia: İşçiler inceleme yaparken dinamit patlatıldı!
09:38 Demokrasi ve Özgürlük Mitingi'ne çağrı: Faşizme karşı alanlara
09:29 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 87’nci gününde
09:22 Karadeniz'de konuşulan diller yok oluyor
09:09 DEM Parti İBB adayı Beştaş: Kimseden yana değiliz, kendimizden yanayız
09:06 Dep seçmenleri: Pusulamız DEM Parti
09:03 21 Şubat Anadil Günü: Yasaklar insanlık suçudur
09:01 Bir kadının anadil mücadelesi
09:00 21 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 Mêrdîn KCK Davası’nda 15 siyasetçiye hapis cezası
20/02/2024
22:09 Adana'da yerel seçim halayları başladı
21:51 KDP, saldırıda yaralananların alınmasını engelledi
21:27 DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları tutuklandı
21:15 ABD 'Gazze’de acil insani ateşkes' talebini veto etti
21:04 DEM Parti, İBB adaylığı için başvuru tutanağını paylaştı: Yolumuz açık olsun
20:26 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan İHD ve DEM Parti’ye ziyaret
19:56 TTB ve SES’ten Meclis görüşülen kanun değişikliğine tepki
19:53 Pîrsûs Katliamı 103'üncü ayında
19:49 Êlih’te seçim startı verildi: Eşbaşkanlık mor çizgimizdir
19:15 DEM Parti'den 'İstanbul için başvuru yapılmadı' iddiasına yalanlama
18:22 DEM Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarından biri netleşti
17:12 DEM Parti Gençlik Meclisi’nden Abdullah Öcalan’a mektup
16:54 Açlık grevleri raporu: Sağlığa erişilmiyor, disiplin cezaları veriliyor
16:38 DEM Parti'den coşkulu büro açılışları
16:30 Nöbet eylemlerinden mesaj: Öcalan için buradayız
16:15 Haber-Sen: Cumartesi zulmüne hayır
16:09 'Eşim beni öldürecek' ihbarında bulunan kadından haber alınamıyor
15:51 ÖGK: Erkek-devlet şiddetine mücadelemizle yanıt olacağız
15:29 DEM Parti'den 3 kentte aday çıkarma kararı
15:20 DEM Parti seçim bürosundaki bayraklar söküldü
14:52 SGDF üyesi Kalender Polat tutuklandı
14:47 'Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun' talebi
14:26 Amed Sağlık Platformu: Herkesin anadilde sağlık hizmeti alma hakkı var
14:10 Mersin Emek Platformu'ndan yerel seçimlere ilişkin öneriler
14:08 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
13:57 Amed'te kaybolan zihinsel engelli Özdemir bulundu
13:27 AKP’nin Elkê adayı Dürmüş aşiretlere baskı yapıyor
12:50 'Hayat enerjisi düşük' gerekçesi ile bir yıldır tahliye edilmiyor
12:45 DEM Parti’den çok dilli grup toplantısı: Dilimiz kırmızı çizgimizdir
12:31 Demirel’e ‘Erdoğan’a hakaretten’ beraat istemi
11:35 İstanbul'da ziyaretlerine başlayan heyet: Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı
11:33 Ünye F Tipi Cezaevi’nde yangın
11:27 DEM Parti grup toplantısını Kürtçe yapacak
10:42 ANKA DER üyesi Varlı: Kelimelerimize sahip çıkalım
10:39 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi serbest bırakıldı
10:31 İran rejimi Kürtçe klip yapan 4 kişiyi gözaltına aldı
10:12 İşçi alım kurasında aynı isim iki defa çekildi
10:10 Ma Music eğitmenleri: Anadilde her şarkı faşizme en büyük darbedir
09:41 Rojnews editörü Ahmet 119 gündür KDP istihbaratının elinde
09:30 Kordu: Maden faciasının sorumlusu iktidar
09:27 Tutsaklar 86 gündür açlık grevinde
09:27 Kürtçe seçmeli dersler: Öğrenci var, öğretmen yok
09:18 Aydın'da tarım arazilerine 6 yeni maden açılacak
09:16 Sûr adaylarının öncelikli hedefi 'hafızayı' korumak olacak
09:09 Dîjle: Kürtçenin eğitim dili olması için mücadele yükseltilmeli
09:07 34 yıldır belediye başkanlığı yapıyor: Oğlum devam etsin!
09:05 Tahliyeye engel gerekçesi: 'Toplumla bütünleşmeye hazır değil'
09:04 Sanatçılar: Toplumsal barış için Kürt sorunu çözülmeli
09:03 Gever'de kayıp yakınları 8 yıl sonra yeniden eylemde
09:02 Rojava Devrimi aynı zamanda 'dil devrimi' oldu
09:00 20 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 DEM Partili eşbaşkanlar gözaltına alındı
00:56 DBP: Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır
19/02/2024
22:36 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
18:38 DEM Parti İstanbul eşbaşkan adayları: Bekle bizi İstanbul, başaracağız
18:33 Wan’da Anadil Gününe dair kitlesel yürüyüş
18:23 DEM Parti'den bilboard çalışması: DEM dema xwebûnê ye
18:17 Cezaevinden çıkan Kırmızı için güvercin uçuruldu
17:28 Maden Suçları Soruşturma Bürosu kuruldu
17:22 Hazine, 31 milyar 596 milyon lira borçlandı
17:15 DEM Partili Aslan Gemlik depremi sonrası Öcalan hakkında bilgi istedi
16:47 Hakan Fidan, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı ile Ankara'da görüştü
16:40 Wan’dan PKK Lideri Öcalan’a mektup
16:25 DEM Parti’den fuhuş ve uyuşturucuya karşı açıklama
16:16 Birçok kentte DEM Parti rüzgarı
16:05 Adalet Nöbeti'nden kararlılık mesajı: Direniş mutlaka başarıya ulaşacak
16:03 Amed Kürt Enstitüsü’nden ‘anadil’ semineri
15:52 BTS 'mülakatlar kaldırılsın' talebiyle iki koldan Ankara'ya yürüyor
15:39 Beyaz Saray önünde 'Bijî Serok Apo' sloganları
15:37 Manavgat’ta kadın cinayeti
15:15 30 yıllık ağır hasta tutsağın tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:00 Amed’e kayyım atayan Erdoğan Ensarioğlu’ndan belediyeyi istemiş!
14:11 'Sağlıkta şiddet yasası istiyoruz'
14:00 Kanun teklifi: Emeklilere yılda 3 defa 11 bin TL ikramiye verilsin
13:44 Amed’de zihinsel engelli bireyden haber alınamıyor
12:56 Afganistan’da heyelan: En az 25 ölü
12:27 Kısa vadede ödenmesi gereken dış borç 226,6 milyar dolara çıktı
11:16 Gemlik'te deprem
11:10 Yaşar Kırmızı 32 yıl sonra tahliye oldu
10:29 Tutsakların eylemi 85’inci günde
10:28 Gazeteci Ahmet’ten 118 gündür haber alınamıyor
10:04 Gazeteci Hesen: Türkiye’nin meselesi PKK değil Kürt düşmanlığıdır
09:55 Oyunculardan yasak tepkisi: Salon olmazsa sokaklarda oynarız
09:51 Bozan: ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ bir başlangıçtı
09:40 Göksoy: Kadın odaklı yerel yönetim eşbaşkanlıkla mümkün
09:08 ÖHD’li Özoral: Tecrit sürerken çözümden bahsedemeyiz
09:05 Elbistan'da 9 madenciye 13 yıldır ulaşılamadı
09:03 21 Şubat Dünya Anadil Günü: Kürtçe halen yasak
09:00 19 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:59 Önce Kürtçe selam sonra bozkurt işareti
18/02/2024
23:58 ‘Dek û Dolabên Scapen’ oyunu sahnelendi
23:28 Halkevleri'nden MA'ya basın ödülü
20:00 Zeraq: Dil, bizimle bizden bir parçaya dönüşmeli
19:52 ‘Ölüm Uykudaydı’ oyunuyla açlık grevlerine dikkat çekildi
19:41 İsrail- Hamas savaşında son durum: Can kaybı 30 bine yaklaştı
19:33 Irak’tan tazminat ödemeyen Türkiye hakkında yeni bir dava
19:28 Hadi Amiri’nin 2 akrabası öldürüldü
17:57 Riha’da bir kadın katledildi
17:47 ‘Dünya Anadil Günü’ paneli: Türkiye’de dilsel bir soykırım yaşanıyor
17:01 Amedspor Kocaeli deplasmanında liderliğe yükseldi
16:45 6 kentte Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'a özgürlük talebi
16:17 Maden ocağını işleten şirketin müdürü serbest bırakıldı
16:02 Bêrecûk'ta kitlesel büro açılışı
15:25 Êlih’te uyuşturucuya karşı açıklama
14:59 Wan’da Kürtçe için yürüyüş düzenlenecek
14:54 DEM Partili Kordu Licik'te: Tüm madenler kapatılsın
14:53 Katledilen gazeteci Kılıç mezarı başında anıldı
13:11 Yeni seçim müziği: Serfiraz bo DEM Partî
13:06 Madde madde DEM Parti'nin seçim beyannamesi
12:02 Maden ocağını işleten şirketin müdürü gözaltına alındı
11:33 DEM Parti'nin kadın seçim beyannamesinde neler var?
10:57 DEM Parti'den yeni bir kadın seçim müziği
10:40 DEM Parti'den kadın seçim beyannamesi: Eşit temsiliyeti savunan tek partiyiz
10:08 Jin dergi ‘anadil’ manşetiyle yayında
09:30 Cezaevlerindeki ‘özgürlük’ eylemi 84’üncü günde
09:29 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 117 gündür haber yok
09:24 Tarım işçilerini taşıyan araç kaza yaptı: 15 yaralı
09:19 Kürtçe afişi engelleyen kayyıma tepki: Asimilasyon sürüyor
09:14 KNK Eşbaşkanı Murad: Türkiye yeni bir operasyon hazırlığında
09:09 Göçük alanına girmeleri engellenen ekolojistler: Örgütlenmeliyiz
09:07 Çocuklara Newroz hediyesi: Çand Ma
09:03 AKP’li belediyede aile şirketlerine milyonlarca liralık ihale
09:01 AKP’nin 248 adayından sadece 3’ü kadın
09:00 18 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
17/02/2024
23:35 DEM Parti’den hareketli seçmenlere çağrı: Bizi ara seni sandığa götürelim