HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde

img

ANKARA- Elîh kayyımının yaptığı yolsuzlukların araştırılması talebiyle Meclis’te görüşülen önergeye ilişkin söz alan HEDEP Elîh Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki, kayyımın hakaretlerine dikkat çekerek, “Seviye yerlerde olunca sonuç böyle oluyor” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (HEDEP) Elîh kayyımının yaptığı yolsuzlukların araştırılması talebiyle verdiği önerge Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. Önergenin gerekçesini açıklamak üzere söz alan Elîh Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, AKP’nin halkın iradesini gasp ettiğini söyledi. Tiryaki, Elîh’te meydana gelen sel sonrasında 4 yurttaşın yaşamını yitirdiğine işaret ederek, bu durumun bir nedeninin çarpık kentleşme diğer nedeninin ise ıslah adı altında derenin üstünün kapatılması olduğunu söyledi.

KAYYIM SEBEP OLDU

Derenin belediye başkanlarının yerine atanan kayyım tarafından ıslah edildiğinin altını çizen Tiryaki, “Bölgede inceleme yaptık ve verileri paylaştık. Vali bize cevap verdi ama Vali kimliğiyle değil, gasbettiği belediyemizin kayyumu olarak cevap verdi ve dedi ki: ‘Sözüm ona siyasiler, sahada provokatif açıklamalar yaptı.’ Vali efendi, biz, sözüm ona değil, tam anlamıyla siyasetçiyiz! Üyesi olduğumuz partiler var ve bu parti kimliğiyle siyasetçi olarak halkımızın karşısına çıkıyoruz, oy istiyoruz, halkımızın desteğini alıyoruz, aldığımız oyla siyaset yapıyoruz. Peki, sen atanmış bir memur olarak hangi sıfatla siyaset yapıyorsun?” diye sorarak, tepki gösterdi.

‘SEVİYE YERLERDE’

Kayyımın AKP’liler ile fotoğraf çektirdiğini de aktaran Tiryaki, “Boy boy fotoğraflar veriyorsun, açıklamalar yapıyorsun ve sen bütün bunları yaparken hangi sıfatı kullanıyorsun? Kayyum sıfatını. Evet, ortada, bir, sözüm ona siyasetçi var, o da kayyum Validir ama biz değiliz. Bir de DBP Eş Başkanı Keskin Bayındır’a ‘Bu, Eş Başkanlık değil boş Başkanlık’ demiş. Siyasette de bürokraside de mülkiyede de seviye önemlidir. Eş başkanlık, 2820 sayılı Yasa’da var ve bizden önceki siyasi partilerin, mirasını devraldığımız siyasi partilerin yürüttüğü mücadele sayesinde eş başkanlık, yasalarımıza girmiş durumda. Peki, Vali bunu bilmiyor olabilir mi? Seviye yerlerde olunca sonuç böyle oluyor” dedi.

KAYYIMIN İCRAATLARI

Tiryaki, kayyımın yaptığı yolsuzluklara işaret etti. Tiryaki, “Pandemi yasaklarının devam ettiği ramazan ayında etkinlikler düzenlemişler ve bu etkinliği de AKP’nin bir aday adayına vermişler. İl Gençlik Kolları Başkanını Belediyenin Özel Kalem Müdürlüğüne getirmişler; yetmemiş, göreve gelir gelmez 140 personeli sürgün etmişler, görev yerlerini değiştirmişler. Bakın, yolda yürüyemeyen, koltuk değneğiyle yürüyen bir Belediye çalışanını süpürgeci olarak görevlendirmişler, sosyologları mezarlık temizliğinde görevlendirmişler, deniz olmayan Batman'da bir kişiyi deniz ulaştırma mühendisi olarak göreve almışlar. Daha dramatik işlerden 2 tanesini söyleyeceğim: Bir düşünün, bu ülkenin batı yakasında, Gümüşhane'de, Bayburt'ta, Kastamonu'da, Afyon’da bir vali eğer bunları yapsaydı seyirci kalır mıydınız? Bakın, İl Emniyet Müdürlüğüne ek bina yapılıyor ve bu İl Emniyet Müdürlüğünün ek bina giderleri Belediyenin olanaklarıyla karşılanıyor. Zabıtalara motosiklet alınıyor, bu motosikletleri götürüp, Belediyenin motosikletlerini Emniyet personeline veriyorlar” diye aktardı.

‘BELEDİYE KAYNAKLARI DA GASP EDİLİYOR’

Halka harcanması gereken belediyenin olanaklarının bu şekilde carcur edildiğini dile getiren Tiryaki, şöyle devam etti: “Batman’daki bütün kamu kurumlarının bütün ihtiyaçları neredeyse Belediyeden karşılanıyor; bütün tamirat işleri, bütün onarım işleri, Sağlık Müdürlüğünün onarım işleri de, üniversitenin onarım işleri de, tadilat işlerinin de tamamı Belediyenin bütçesinden karşılanıyor. Neden? Çünkü bunun ismi tam olarak, belediyelerin üzerine çökme, halkın malını gasbetme ve halkın malını bu şekilde, kamunun başka kuruluşlarına peşkeş çekme. Bu kayyum siyaseti sadece halkın iradesinin gasbedilmesi anlamına gelmiyor; emin olun, halkın iradesinin gasbedilmesinin yanında, halka ait olan belediye kaynaklarının da başka kamu kurum kuruluşlarına veya iktidara yakın kişilere peşkeş çekilmesi anlamına geliyor.”

KEYFİ KARARLARLA KAYYIM

Önergeye bağlamında Saadet Partisi adına söz alan İsa Mesih Şahin, tüm belediyelerde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Şahin, “Millî iradenin seçmiş olduğu bir belediye başkanını mahkeme kararı olmadan, herhangi bir yargı kararı olmadan görevden almak da millî iradenin gaspından başka bir şey değildir. Bizim bu konudaki görüşümüz çok nettir; eğer bir mahkeme kararı varsa, evet, görevden alınmalıdır. Hiçbir mahkeme kararı olmadan, hiçbir somut delil olmadan, tamamen İçişleri Bakanlığının soyut, keyfî kararlarıyla bir seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasına karşı çıkıyoruz, buradaki çifte standarda da karşı çıkıyoruz. Batıda olunca istifa kurumu işletilip doğuda olunca belediye başkanlarının görevden alınmasını da doğru bulmuyoruz” dedi.

ÇIKAR SİLAHI

İYİ Parti adına söz alan Uğur Poyraz, “Denizi olmayan Batman’da deniz ulaştırma işletme mühendisi istihdamına, memleketin düştüğü şu hazin hâle üzülmesem ‘İzahı olmayan şeylerin mizahı olur’ diyerek katılarak gülerdik. Millete hürmeti, kendine de saygısı olan bir Meclis muhakkak ki bu iddiaların aydınlatılmasını vazife sayar ve gerekli adımları hızla atar. Ama biliyorum ki bu teklif de bundan önce görüşülüp reddedilen 670’e yakın araştırma önergesiyle aynı akıbeti paylaşacak. Öte yandan, iktidarın bu iddiaları araştırması da mümkün değil. Zira kayyum müessesesi kapsamında ortaya çıkan ihlal, ihmal ve suistimaller ivedilikle ve hakkaniyetle araştırıldığı zaman pek çok iktidar mensubunun siyasi kariyeri ortadan kalkar. İktidar kayyum müessesesini amacından saptırdı, kendi siyaseti doğrultusunda silahlaştırdı. ‘Sandıkta kazanamazsam kayyumla yönetirim’ stratejisini yerel yönetimler üzerinde Demokles’in kılıcı gibi salladı. Dahası, hiçbir ideolojik tutarlılığı, değer yargısı olmadığı için bunu da kendi iktidarının bir aracı yapmakta” diye konuştu.

‘LAMİ CİMİ YOK, DARBEDİR’

Söz alan CHP’li İnan Akgün Alp ise, “Hiç lâmı cimi yok, kayyum darbeden beterdir. Bunu niye söylüyorum? Çünkü darbeciler bile bu ülkede bir süre sonra koltuklarını terk ettiler fakat siz kayyumlar yoluyla sürekli olarak halkın iradesine el koyuyorsunuz. Siz merkezî otoritede tek adam rejimini icat ettiniz ama yerelde de icat ettiniz. Bugün valiler kim? Vali, Belediye başkanları kim? Onlar da vali. İl genel meclis başkanları kim? Onlar da vali. Tam bir tek adam rejimini siz icat ettiniz. Peki, sonuç ne oldu? Van,  Mardin… Kayyumun da aralarında olduğu 72 kişi hakkında 540 milyon liralık yolsuzluk soruşturması açıldı. İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verdiği 2 ayrı soruşturma kapsamında 36 ihalede yolsuzluklar tespit edildi. Diyarbakır, Kayapınar… Geçen yıl düzenlenen asfalt ve mıcır ihalelerinde yolsuzluk iddiaları yapıldığı iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirdi. Bu örnekleri yüzlerce çoğaltabilirim ama lâmı cimi yok, tek bir cümleyle bir şey söyleyeceğim: İktidar aslında otoriter rejimini kayyumlar yoluyla tahkim ediyor; tek gerçek budur. Sizin kurduğunuz tek adam sistemi çöktü fakat sizin kurduğunuz kayyum sistemi de çöktü” diye kaydetti.

HAKARET ETTİ

Kayyım atamasını savunan ve önergenin aleyhine konuşan AKP’li Ahmet Zenbilci, “Eğer biz bu ülkede sizin söylediğiniz gibi diktatör olsaydık, eğer biz bu ülkede sizin söylediğiniz gibi demokratik teamülleri ve demokrasiyi yok saymış olsaydık hiç kimse burada bu kürsüyü kendisince hoyrat ve hovardaca kullanamaz, eleştirisinde sınırsız bir ifade kullanamazdı” sözleri ile hakaret etti. Bu sırada HEDEP’liler Zenbilci’nin bu sözlerine tepki gösterdi.

TEPKİ GÖSTERDİ

Zenbilci’nin sözleri üzerine tekrardan söz alan HEDEP’li Tiryaki, “Bu ülke tarihinde yaygın biçimde, yaygın biçimde belediye başkanları 3 kez görevden uzaklaştırıldı. Bir tanesi: 1960 darbesinden sonra bütün belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı. İkincisi: 12 Eylül faşist darbesinden sonra bütün belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı. Üçüncü darbeci de sizsiniz, size nasip oldu: Kürtlerin yaşadığı coğrafyadaki belediye başkanları komple görevden uzaklaştırıldı. Siz çok daha kötüsünü yaptınız. Sizden önceki darbeciler herkese kötülükte eşit davranıyordu, siz kötülükte bile eşit davranmadınız, Kürtlere daha kötü davrandınız. Bu yüzden eski darbecilerden çok daha kötü darbecisiniz. Kamu görevlisiymiş… Kimse valinin kamu görevliliği sıfatıyla ilgili bir tartışma yürütmüyor. Biz hiçbir yerde valilik kimliğiyle ilgili bir tartışma yürütmedik, kaymakamlık kimliğiyle ilgili bir tartışma yürütmedik ama halkın seçilmiş iradesine hukuksuz bir şekilde kayyum atanmasına karşı çıktık” diyerek, tepki gösterdi.

GERİ ADIM ATTI

Tiryaki’nin sözleri sonrası tekrardan söz alan AKP’li Zenbilci, ettiği hakaret nedeniyle geri adım attı. Önerge, daha sonra oylamaya sunuldu. Ancak kabul yeter sayısı bulunmadı. Bunun üzerine Meclis Başkanvekili oturuma ara verdi. Aranın ardından yapılan elektronik oylama sonrası önerge reddedildi.

Diğer başlıklar

15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun | GÜNCELLENİYOR
15:28 ‘Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan açıklama
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret
13:50 89 yaşındaki Barış Annesi Özgen'e konteyner cezası
13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylemi: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak
12:04 Gezi Davası'nda Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin adli kontrolleri kaldırıldı
12:04 Kürkçüler Cezaevinde ağız içi arama ve tek dozluk ilaç dayatması
11:45 Türkiye ziyaretleri sonrası Duhok'a askeri sevkiyat
11:39 Gözde Apartmanı davasında tüm talepler reddedildi
10:46 Türkiye’nin saldırısında 2 pêşmerge hayatını kaybetti
10:36 Tutsak gazeteci Müftüoğlu için uluslararası kurumlara çağrı
10:19 Silopiya Belediyesi'nden işçilere yüzde 99 ila 116 arasında zam
09:55 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 120 gündür haber yok
09:54 Tutsak İnedi: Kürtçe dinlediğimizde müdahale ediliyor
09:52 Faciaya dair çarpıcı iddia: İşçiler inceleme yaparken dinamit patlatıldı!
09:38 Demokrasi ve Özgürlük Mitingi'ne çağrı: Faşizme karşı alanlara
09:29 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 87’nci gününde
09:22 Karadeniz'de konuşulan diller yok oluyor
09:09 DEM Parti İBB adayı Beştaş: Kimseden yana değiliz, kendimizden yanayız
09:06 Dep seçmenleri: Pusulamız DEM Parti
09:03 21 Şubat Anadil Günü: Yasaklar insanlık suçudur
09:01 Bir kadının anadil mücadelesi
09:00 21 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 Mêrdîn KCK Davası’nda 15 siyasetçiye hapis cezası
20/02/2024
22:09 Adana'da yerel seçim halayları başladı
21:51 KDP, saldırıda yaralananların alınmasını engelledi
21:27 DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları tutuklandı
21:15 ABD 'Gazze’de acil insani ateşkes' talebini veto etti
21:04 DEM Parti, İBB adaylığı için başvuru tutanağını paylaştı: Yolumuz açık olsun
20:26 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan İHD ve DEM Parti’ye ziyaret
19:56 TTB ve SES’ten Meclis görüşülen kanun değişikliğine tepki
19:53 Pîrsûs Katliamı 103'üncü ayında
19:49 Êlih’te seçim startı verildi: Eşbaşkanlık mor çizgimizdir
19:15 DEM Parti'den 'İstanbul için başvuru yapılmadı' iddiasına yalanlama
18:22 DEM Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarından biri netleşti
17:12 DEM Parti Gençlik Meclisi’nden Abdullah Öcalan’a mektup
16:54 Açlık grevleri raporu: Sağlığa erişilmiyor, disiplin cezaları veriliyor
16:38 DEM Parti'den coşkulu büro açılışları
16:30 Nöbet eylemlerinden mesaj: Öcalan için buradayız
16:15 Haber-Sen: Cumartesi zulmüne hayır
16:09 'Eşim beni öldürecek' ihbarında bulunan kadından haber alınamıyor
15:51 ÖGK: Erkek-devlet şiddetine mücadelemizle yanıt olacağız
15:29 DEM Parti'den 3 kentte aday çıkarma kararı
15:20 DEM Parti seçim bürosundaki bayraklar söküldü
14:52 SGDF üyesi Kalender Polat tutuklandı
14:47 'Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun' talebi
14:26 Amed Sağlık Platformu: Herkesin anadilde sağlık hizmeti alma hakkı var
14:10 Mersin Emek Platformu'ndan yerel seçimlere ilişkin öneriler
14:08 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
13:57 Amed'te kaybolan zihinsel engelli Özdemir bulundu
13:27 AKP’nin Elkê adayı Dürmüş aşiretlere baskı yapıyor
12:50 'Hayat enerjisi düşük' gerekçesi ile bir yıldır tahliye edilmiyor
12:45 DEM Parti’den çok dilli grup toplantısı: Dilimiz kırmızı çizgimizdir
12:31 Demirel’e ‘Erdoğan’a hakaretten’ beraat istemi
11:35 İstanbul'da ziyaretlerine başlayan heyet: Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı
11:33 Ünye F Tipi Cezaevi’nde yangın
11:27 DEM Parti grup toplantısını Kürtçe yapacak
10:42 ANKA DER üyesi Varlı: Kelimelerimize sahip çıkalım
10:39 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi serbest bırakıldı
10:31 İran rejimi Kürtçe klip yapan 4 kişiyi gözaltına aldı
10:12 İşçi alım kurasında aynı isim iki defa çekildi
10:10 Ma Music eğitmenleri: Anadilde her şarkı faşizme en büyük darbedir
09:41 Rojnews editörü Ahmet 119 gündür KDP istihbaratının elinde
09:30 Kordu: Maden faciasının sorumlusu iktidar
09:27 Tutsaklar 86 gündür açlık grevinde
09:27 Kürtçe seçmeli dersler: Öğrenci var, öğretmen yok
09:18 Aydın'da tarım arazilerine 6 yeni maden açılacak
09:16 Sûr adaylarının öncelikli hedefi 'hafızayı' korumak olacak
09:09 Dîjle: Kürtçenin eğitim dili olması için mücadele yükseltilmeli
09:07 34 yıldır belediye başkanlığı yapıyor: Oğlum devam etsin!
09:05 Tahliyeye engel gerekçesi: 'Toplumla bütünleşmeye hazır değil'
09:04 Sanatçılar: Toplumsal barış için Kürt sorunu çözülmeli
09:03 Gever'de kayıp yakınları 8 yıl sonra yeniden eylemde
09:02 Rojava Devrimi aynı zamanda 'dil devrimi' oldu
09:00 20 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 DEM Partili eşbaşkanlar gözaltına alındı
00:56 DBP: Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır
19/02/2024
22:36 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
18:38 DEM Parti İstanbul eşbaşkan adayları: Bekle bizi İstanbul, başaracağız
18:33 Wan’da Anadil Gününe dair kitlesel yürüyüş
18:23 DEM Parti'den bilboard çalışması: DEM dema xwebûnê ye
18:17 Cezaevinden çıkan Kırmızı için güvercin uçuruldu
17:28 Maden Suçları Soruşturma Bürosu kuruldu
17:22 Hazine, 31 milyar 596 milyon lira borçlandı
17:15 DEM Partili Aslan Gemlik depremi sonrası Öcalan hakkında bilgi istedi
16:47 Hakan Fidan, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı ile Ankara'da görüştü
16:40 Wan’dan PKK Lideri Öcalan’a mektup
16:25 DEM Parti’den fuhuş ve uyuşturucuya karşı açıklama
16:16 Birçok kentte DEM Parti rüzgarı
16:05 Adalet Nöbeti'nden kararlılık mesajı: Direniş mutlaka başarıya ulaşacak
16:03 Amed Kürt Enstitüsü’nden ‘anadil’ semineri
15:52 BTS 'mülakatlar kaldırılsın' talebiyle iki koldan Ankara'ya yürüyor
15:39 Beyaz Saray önünde 'Bijî Serok Apo' sloganları
15:37 Manavgat’ta kadın cinayeti
15:15 30 yıllık ağır hasta tutsağın tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:00 Amed’e kayyım atayan Erdoğan Ensarioğlu’ndan belediyeyi istemiş!
14:11 'Sağlıkta şiddet yasası istiyoruz'
14:00 Kanun teklifi: Emeklilere yılda 3 defa 11 bin TL ikramiye verilsin
13:44 Amed’de zihinsel engelli bireyden haber alınamıyor
12:56 Afganistan’da heyelan: En az 25 ölü
12:27 Kısa vadede ödenmesi gereken dış borç 226,6 milyar dolara çıktı
11:16 Gemlik'te deprem
11:10 Yaşar Kırmızı 32 yıl sonra tahliye oldu
10:29 Tutsakların eylemi 85’inci günde
10:28 Gazeteci Ahmet’ten 118 gündür haber alınamıyor
10:04 Gazeteci Hesen: Türkiye’nin meselesi PKK değil Kürt düşmanlığıdır
09:55 Oyunculardan yasak tepkisi: Salon olmazsa sokaklarda oynarız
09:51 Bozan: ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ bir başlangıçtı
09:40 Göksoy: Kadın odaklı yerel yönetim eşbaşkanlıkla mümkün
09:08 ÖHD’li Özoral: Tecrit sürerken çözümden bahsedemeyiz
09:05 Elbistan'da 9 madenciye 13 yıldır ulaşılamadı
09:03 21 Şubat Dünya Anadil Günü: Kürtçe halen yasak
09:00 19 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:59 Önce Kürtçe selam sonra bozkurt işareti
18/02/2024
23:58 ‘Dek û Dolabên Scapen’ oyunu sahnelendi
23:28 Halkevleri'nden MA'ya basın ödülü
20:00 Zeraq: Dil, bizimle bizden bir parçaya dönüşmeli
19:52 ‘Ölüm Uykudaydı’ oyunuyla açlık grevlerine dikkat çekildi
19:41 İsrail- Hamas savaşında son durum: Can kaybı 30 bine yaklaştı
19:33 Irak’tan tazminat ödemeyen Türkiye hakkında yeni bir dava
19:28 Hadi Amiri’nin 2 akrabası öldürüldü
17:57 Riha’da bir kadın katledildi
17:47 ‘Dünya Anadil Günü’ paneli: Türkiye’de dilsel bir soykırım yaşanıyor
17:01 Amedspor Kocaeli deplasmanında liderliğe yükseldi
16:45 6 kentte Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'a özgürlük talebi
16:17 Maden ocağını işleten şirketin müdürü serbest bırakıldı
16:02 Bêrecûk'ta kitlesel büro açılışı
15:25 Êlih’te uyuşturucuya karşı açıklama
14:59 Wan’da Kürtçe için yürüyüş düzenlenecek
14:54 DEM Partili Kordu Licik'te: Tüm madenler kapatılsın
14:53 Katledilen gazeteci Kılıç mezarı başında anıldı
13:11 Yeni seçim müziği: Serfiraz bo DEM Partî
13:06 Madde madde DEM Parti'nin seçim beyannamesi
12:02 Maden ocağını işleten şirketin müdürü gözaltına alındı
11:33 DEM Parti'nin kadın seçim beyannamesinde neler var?
10:57 DEM Parti'den yeni bir kadın seçim müziği
10:40 DEM Parti'den kadın seçim beyannamesi: Eşit temsiliyeti savunan tek partiyiz
10:08 Jin dergi ‘anadil’ manşetiyle yayında
09:30 Cezaevlerindeki ‘özgürlük’ eylemi 84’üncü günde
09:29 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 117 gündür haber yok