Sarısözen: İktidar ideolojik bir saldırıya geçecek

img
İSTANBUL - AKP’nin Hür Dava Partisi ile ideolojik bir saldırıya geçeceğini belirten gazeteci-yazar Veysi Sarısözen, “Abdullah Öcalan’ın paradigması temelinde köklü bir ideolojik yapılandırma gerçekleştirilmeli” dedi.  
 
Seçimlerin ardından mazbatasını alarak 3’üncü kez Cumhurbaşkanı olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ilk görüşmesini Cumhurbaşkanlığı törenine davet ettiği NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptı. Görüşmenin temel gündemini ise Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilileri onarmayı amaçladığı Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği oldu. Görüşmenin hemen ardından Erdoğan’ın geri adım atabileceği yorumları yapılmaya başlandı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Türkiye’nin bu konudaki ikili tavrını değerlendiren gazeteci yazar Veysi Sarısözen, ekonomik kriz ve savaş politikaları üzerinden pazarlıkların yapıldığını söyledi. 
 
Yeni dönemin ipuçları üzerinde duran Sarısözen, AKP’nin Cumhur İttifakı’na aldığı Hür Dava Partisi’yle Kurdistan’da ideolojik bir saldırıya geçeceğinin sinyallerini verdiğine işaret ederek,  “Kurdistan’da Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek, dağıtmak ve Kurdistan’da Barzanici bir eğilimi güçlendirmek istiyorlar. Bir yandan fiili savaşı sürdürürken, bir yandan da bu ideolojik saldırılarını gerçekleştirmek istiyor. Kürt sorununu bu sinsi planlarla çözmeyi amaçlıyor” dedi. 
 
Veysi Sarısözen
 
YENİ DÖNEMİN İPUÇLARI 
 
Erdoğan’ın seçimlerin ardından sarayda yapılan törene NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i davet etmesinin yeni dönemde bu ilişkilerin nasıl olacağı yönünde birçok ipucu verdiğini belirten Sarısözen, uluslararası finans oligarşisinin en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak ekonominin başına getirilmesinin bu durumla bağlantılı olduğunu kaydetti. Türkiye’nin 3’üncü Dünya Savaşı’na katılmasının ardından yenilgiye uğradığını dile getiren Sarısözen, “Kobanê direnişi temelinde 2015 yılında itibaren adım adım çöküntüye sürüklendi. Her yenilen devlet gibi Türkiye'de eninde sonunda birbirlerini henüz yenemeyen iki küresel güçten birine teslim olacaktı ve muhtemelen şimdi batılı küresel devletlerin güdümüne girme eğiliminde. Onlara teslim olduğuna dair çok ciddi belirtiler var. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in davete icabet etmesi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya almanın önündeki engel olan Erdoğan’ı ikna etmekte olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Türkiye yenilmiş olduğu savaşın bedelini adım adım ödeyecektir” diye belirtti.
 
‘ÇIKIŞ KOLAY OLMAYACAK’
 
Türkiye’nin uzun yıllardır NATO ve Rusya arasında “denge” politikası yürüttüğünü, fakat NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in yemin törenine katılmasıyla Türkiye’yle bazı mesafelerin alındığının açık göstergesi olduğu tespitinde bulunan Sarısözen, NATO’nun Türkiye’nin özellikle ekonomik krizden çıkması için kimi adımlar atabileceğini söyledi. Sarısözen, bu adımlara rağmen “krizden çıkışın” kolay olmayacağını dile getirdi. 
 
KÜRTLERİ NE BEKLİYOR?
 
Türkiye'nin ekonomik krize girmesinin temel nedenin Kurdistan'da yürüttüğü savaştan kaynaklı olduğunu dile getiren Sarısözen, bu savaşın bütçesinin de halklara kesildiğini belirtti. Sarısözen, Türkiye’nin NATO’yla olan pazarlığında Kürtlerin kazanımların hedeflendiğine işaret ederek, “Büyük olasılıkla batılı devletlerle yaptığı görüşmelerde, Kürt halkının kazanımları ve özerklik talebi üzerinden pazarlık yaptığını düşünüyorum. Erdoğan, ‘size ekonomimi teslim edeceğim ama siz de Kurdistan’daki savaşı sürdürmeme izin verin’ talebinde bulunmuştur. Vaktiyle Lozan Antlaşması esnasında bu kirli anlaşma yürürlüğe girmişti. Batılı ülkeler Türkiye’ye devlet olma meşrutiyeti verirken, aynı zamanda Kuzey Kırdistan’nı asimilasyoncu ve soykırımcı saldırılarının rüşveti olarak verdiler. Yine buna benzer bir durumun gelişebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Lozan’ın yüzüncü yıl dönümüne az bir süre kala yaşanan son gelişmelerle birlikte uluslararası güçlerin Kürt kazanımları ve statüsü üzerine pazarlıklar oluşturduğunu ifade eden Sarısözen, küresel güçlerin Kurdistan'da eskiye oranla daha karmaşık ve sinsi planlarının olduğunu belirtti. 
 
HÜR DAVA PARTİSİ’NE GÖREVLER 
 
Seçim sonuçları kapsamında Cumhur İttifakı çatısı altında Meclis’e giren Kürt karşıtı Hür Dava Partisi’ne de yeni dönemde iktidar tarafından kimi görevler verileceğini aktaran Sarısözen, şunları söyledi: “Erdoğan kabinesine baktığımızda, bunu anlayabilirsiniz; Türk devleti, Kurdistan’daki hakimiyetini sağlayamayınca, yeni yöntemlerini devreye koydu. Hür Dava Partisi’ni de bu amaçlar doğrultusunda kullanmak istiyor. Erdoğan kabinesinde yerini alan Hür Dava Partisi’nin özellikle Kürt kökenli olup, Türk İslam senteziyle hareket etmesi iktidar için kullanışlı bir aparat haline geliyor. İktidar Hür Dava Partisi’yle Kurdistan’da ideolojik bir saldırıya geçeceğinin sinyallerini veriyor.
 
Özellikle Kurdistan’da Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek, dağıtmak ve Kurdistan’da Barzanici bir eğilimi güçlendirmek istiyorlar. Bir yandan fiili savaşı sürdürürken, bir yandan da bu ideolojik saldırılarını gerçekleştirmek istiyor. Kürt sorununu bu sinsi planlarla çözmeyi amaçlıyor. Buradan çıkan sonuç, Kürt özgürlük hareketinin var gücüyle desteklenmesi ve özellikle de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ya da Yeşil Sol’un seçim sürecinin tartışmalarından bir an önce sıyrılıp kendini yeniden yapılandırması ve güçlendirmesi gerekir. İttifak alanlarını genişletmesi, ideolojik olarak tüm bulanıklıkları kaldırması ve Abdullah Öcalan’ın paradigmaları temelinde yeniden köklü bir şekilde ideolojik yapılandırmayı gerçekleştirmesi lazım. Bunları başarılırsa, Barzanilşetirme eğilimi engellenmiş olur ve Kürt özgürlük hareketini tasfiye etme planı boşa çıkar.”
 
ÜÇÜNCÜ YOL STRATEJİSİ 
 
Seçimlerde Kürt halkının mevcut rejime karşı en sert cevabı verdiğini dile getiren Sarısözen, iktidarın her dönemde olduğu gibi bu dönemde de istediği sonucu alamadığını söyledi. Hür Dava Partisi’nin Türkiyelileşme projesi önünde önemli bir engel teşkil edeceğini belirten Sarısözen, “Hür Dava Partisi’nin niteliğine, niceliğine bakacak olursak, son derece tehlikelidir. Aşırı İslamcı, milliyetçi bir eğilim, Türkiyelileşme önünde büyük bir engeldir. Kürt özgürlük hareketinin, halk kitlelerini Öcalan’ın çok daha önce söylediği tarzda bir İslam inancı çizgisine çekmesi gerekiyor. Bu çizgi İslam gerçeğini görmek, onu dikkate almak, gelenekleri hesaba katmak ve Türkiyelileşmenin Kürdi çizgisini kuvvetlendirmek demektir. Çünkü Türkiyelilik demek, Kurdileşmekten uzaklaşmak anlamına gelmiyor. Türkiyelileşme, Kürdi olanın, Türki olanla demokratik temelde ilişki kurmak anlamına geliyor” dedi.
 
APO’SUZ TÜRKİYELİLEŞME! 
 
Yeni dönemde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın paradigmasının esas alınması gerektiğinin altını çizen Sarısözen, şöyle devam etti: “Dolayısıyla ortada sanki bir Kürt sorunu yokmuş gibi, Türkiye’yi Apo’suz bir çizgiye getirmek çok tehlikeli sonuçlar getirir. Apo’suz Türkiyelileşme, asimilasyona götürür. Apo’suz Kürdileşmek özgürlük hareketini mihverinden çıkarır ve Barzanici, sahte milliyetçi bir çizgide yok olmaya götürür. Yani burada merkezde duran şey, Abdullah Öcalan'ın paradigmalarıdır. Bu paradigmalar temelinde Kürdi oranda Türki olanın arasında demokratik temelde ek iş birliğinin imkanı yaratıldığı zaman bu çizgi başarıya ulaşır.” 
 
HDP’nin ve Yeşil Sol Parti’nin seçim sonuçlarını ve kendilerine dönük eleştirileri bir tarafa bırakarak, yeniden yapılanma sürecine girmesi gerektiğini vurgulayan Sarısözen, yerel seçimler için bir an önce hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. 
 
MA / Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

01:26 Şenyaşar’dan AKP sıralarına: Katliam yapanları korumayın
04/10/2023
23:03 ÖHD: İmralı tecrit rejimine son verilmesi talebine ses olun
22:20 Polis HPG’li Şahin’in cenazesini aileden kaçırdı
21:39 Merdan Yanardağ’dan ilk açıklama: Boyun eğmeyeceğim
20:50 Mazlum Abdi Hakan Fidan’ı yalanladı
19:50 Cizîr’de 15 dakikalık yağmur yolları çamura çevirdi
19:25 Katledilen Suriyelilerin dosyasında etkili soruşturma yürütülmemiş
19:11 Meclis Kurdistan ifadesini ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu!
19:03 Yeşil Sol Parti’li Eren’den AİHM’in Abdullah Öcalan kararı hatırlatması
18:50 KHK eylemi 262'inci haftasında: Mücadeleye devam
18:36 Avukat Karakaş davasında görgü tanığı: Polis aracıyla çarptı ezmeye çalıştı
18:02 Necmettin Fendik davasında ATK raporları inceleyecek
17:26 Kobanê Davası: HDP, 12 Eylül’den kalma barajı yıktı
17:13 Nagihan Akarsel Cenevre’de anıldı
16:05 Garawand’ın aile bireylerinin telefonlarına el konuldu
15:54 Gazeteci Merdan Yanardağ tahliye edildi
15:47 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 6 ay ertelendi
15:34 Türkiye, 'internetin özgür olmadığı ülkeler' listesinde geriye gitti
15:33 Fidan, Kuzey ve Doğu Suriye'yi hedef aldı
15:27 Akarsel mezarı başında anıldı
14:20 Doğu Karadeniz'de sel ve heyelan
14:10 Avrupalı parlamenterler: Özerk Yönetim, krizin çözümünde yer almalı
13:57 İzmir Barosu: Hayvanları şiddetten kurtaracak düzenlemeler yapılsın
13:11 Kobanê Davası: Kendilerini yalanlayan tanıkların beyanları mütalaaya konuldu
13:08 Ahmet Türk davası: Demokratik siyaset yaptığımız için yargılanıyoruz
13:00 Milletvekili Doğan'ın davasında 'yargılamayı durdurma' talebine ret
12:06 Noori'yi katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis
11:56 Gazeteci ve siyasetçilerin 'akademi' davası ertelendi
11:53 Hatay'da 4.0 büyüklüğünde deprem
11:43 İran'da rejim güçleri 16 yaşındaki genç kadına saldırdı
11:37 Özgürlük Yürüyüşü'nde 4'üncü gün: İktidar suç işliyor
11:02 Erdoğan'ın programları rahatsızlığı nedeniyle iptal edildi
10:44 Kırmızıgül: Nagihan yeniyi yaratmaktan korkmazdı
10:36 Jineolojî Dergisi: Nagihan'ın mücadelesi tüm dünyada yankılanıyor
10:32 Kadın cinayetinde 'haksız tahrik' indirimi onandı
10:22 3 günde 112 gözaltı
09:53 Giyadîn’in yeraltı suları hedefte
09:24 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy kendi partisinin oylarıyla görevden alındı
09:08 Amed’te mahalleli uyuşturucuya karşı örgütlendi
09:08 Verimi düşük bağ bozumu
09:07 Êlih kayyımı Buğday Pazarı'na göz dikti!
09:06 9 Ekim’e çağrı: Kitlesel sahiplenmeyle tecrit aşılır
09:05 Av. Erol: İmralı zaman makinasıdır, geleceğinizi gösterir
09:04 Uluslararası komplo: 25 yılda savaşa 720 milyar dolar harcandı
09:00 04 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
03/10/2023
23:11 3’üncü İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı
23:07 Nagihan Akarsel için Kobanê’de anma töreni
22:39 Yeşil Sol Parti’nin Çanakkale’deki futbol turnuvası engellendi
22:07 Mêrdîn’de savcıdan kadına şiddet: Kamera kayıtları toplanmadı
21:28 Dilan Kortak davasında mahkeme görevsizlik kararı verdi
20:56 Durak, uzaklaştırma kararı ve şikayetlere rağmen katledildi
19:52 Nijerya’da Lassa salgınından 181 kişi hayatını kaybetti
18:55 EŞİK Meclis’te: Eşitlikten vazgeçmeyeceğiz
18:45 Kadınlar Birlikte Güçlü: Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Kübra’ya ne oldu?
18:02 ‘Üniformalıların işlediği suçlara karşı sessiz kalmayacağız’
17:56 Yeşil Sol Parti: Savaştan beslenenlerin tehditleri yok hükmündedir
17:51 Muğlalılar, imar planının iptalini istedi
17:47 'Gençler özel savaş politikalarınıza boyun eğmeyecek'
17:43 Kobanê Davası’nda fotoğraflarla konuştu: Erdoğan’a hangi ceza istenecek?
17:17 Edremit'te moloz dökülen alanda yangın
17:01 Kadınlardan Uçar'a destek: İrademizdir
17:00 HDP eski Gençlik Meclisi üyesinin davası ertelendi
16:26 Kaldıraç okurları: Taciz ve tehdit ediliyoruz
16:01 Vartinis’te anma: 30 değil, 300 yıl da geçse unutmayacağız!
15:46 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 10 yaralı
14:58 MKGP’den Nagihan Akarsel için açıklama
14:52 Ayşenur Arslan serbest bırakıldı
14:48 İran saldırısında bir kolber katledildi
14:40 ‘Suruç için adalet’ istedikleri için tutuklanan iki kadın tahliye oldu
14:30 DAD: Canlarımız serbest bırakılmalı
13:57 İki üniversitede yemekhane zamlarına tepki
13:24 Skandal sözler eden İmam hakkında suç duyurusu
12:54 Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı
12:46 Akın: Yeni anayasa için önce yol temizliği yapılmalı
12:07 Evde emniyete ait dinleme cihazı bulundu
12:06 Eylül ayında Rojhilat ve İran’da en az 463 gözaltı
11:57 'Özgürlük Yürüyüşü'nde 3'üncü gün: Zeytinlikler talan ediliyor
11:51 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
11:15 Ankara eyleminde hayatını kaybedenlerin kimlikleri açıklandı
11:08 Kömür ocağında göçük: Bir işçi yaşamını yitirdi
10:56 Cumartesi Anneleri eylemine dönük polis şiddeti bilirkişi raporunda
10:43 DFG: 4 gazeteci tutuklandı, 268 habere erişim engeli getirildi
10:42 43 öğrenciye taciz davası: Tanık gelmedi, duruşma ertelendi
10:35 İzmir'de polis bir kadını katletti
10:34 Gözaltı protestosunda gözaltına alınan 10 kişi serbest
10:25 Dersim merkezli operasyonda 6 gözaltı
10:13 Sağanak yağış etkisini sürdürüyor
10:05 Ankara saldırısıyla ilgili 18 ilde 90'ı aşkın gözaltı
09:59 ENAG'ın enflasyon rakamı: Yüzde 95,33
09:23 Kayyımın ithal bürokratından geriye usulsüzlükler kaldı
09:13 ‘Çatışmada öldürüldü’ denilen taksicinin dosyası 6 yıldır gizli
09:12 Kayyım yıkımına karşı bir araya gelme daveti
09:09 Türkdoğan: İmralı’daki hukuk Türkiye’de ikili sistem yarattı
09:08 TJA, İstanbul’un 3 bölgesinde sahada olacak
09:07 Uluslararası komploya karşı özgürlük talebi
09:06 'Özgürlüklerin gasp edildiği ortamda yeni anayasadan bahsedilemez'
09:05 Kadınlar ‘jin, jiyan, azadî’ etrafında birleşti
09:04 'Tecrit topyekun mücadele ile kaldırılır’
09:00 03 EKİM 2023 GÜNDEMİ
08:56 Gazeteci Merdan Yanardağ'ın ilk duruşması yarın
02/10/2023
23:55 HPG’li Oğuz polis ablukasında defnedildi
23:49 Adana’daki iki belediyeden 13 kişi tutuklandı
20:21 Qoser’de bir kadın katledildi
20:10 Kürtçe basın toplantısı nedeniyle Öcalan hakkında tutanak tutuldu
19:46 İzmir’de okulda yaşanan tacize karşı suç duyurusu
19:30 Kuzey ve Doğu Suriye’nin aile hukuku tartışıldı
18:34 HPG’li Oğuz’un cenazesi polis tarafından kaçırıldı
18:32 Avukata şiddet uygulayan polisin dosyası Ağır Ceza’ya gönderilecek
18:09 Bedlîs’te su kesintisi nedeniyle okul ve cami kapatıldı
17:57 Nijer’deki askeri yönetimden Cezayir’in ‘arabuluculuk’ teklifine olumlu yanıt
17:53 Kobanê Davası: HDP’nin yaptığı çağrıyı BM de yaptı
17:22 Kadınlardan uzman çavuş tacizi protestosu: Sessiz kalmayacağız
17:05 Yılmaz Özalp sloganlar eşliğinde uğurlandı
17:05 Irak Cumhurbaşkanı Reşid: Türkiye’nin ihlalleri sivillerin ölmesine neden oluyor
16:56 TJA: İktidar üniformalı tecavüz faillerine alan açtı
16:47 30 yıl sonra tahliye olan Çalışır’a kitlesel ziyaret
16:24 Mêrdîn’de bir genç tutuklandı
16:21 Gözaltılara tepki: HDP ve Yeşil Sol Parti’ye saldıran iktidar, kumpas iktidarıdır
15:51 Sağlık emekçilerinden bakan’a: Sağlıkta şiddeti tweetle’mi önleyeceksiniz?
15:03 Kadınlar Nagihan Akarsel için BM ile görüştü
14:54 'Qers halkı kayyıma yerel seçimde cevap verecek'
14:43 Aydın'da bir günde 4 ÇED kararı
14:14 Gözaltına alınan siyasilerin soruşturmasında ‘gizlilik’ kararı
14:10 'Nükleer silah kullanma' davasında mütalaa verilecek
14:01 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu
13:59 'Can Atalay'a Özgürlük Yürüyüşü' ikinci gününde
13:32 Tahliye talebinin ret edilmesinden 2 gün sonra yaşamını yitirdi
12:55 4 vekilin dokunulmazlık fezlekeleri Meclis'te
12:04 İstanbul'da gözaltılar protesto edilecek
11:50 Çocuğa tecavüz davası: Sanık korucunun 'zorla kaçırdım' mesajı dosyada
10:39 Bangladeş'te dang humması salgınında can kaybı bini aştı
10:04 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı
09:26 Xwebûn 'Her şey özgürlük için' manşetiyle çıktı
09:21 Akın: Krizlerin temelinde İmralı tecridi var
09:20 ‘Abdullah Öcalan etrafında kenetlenen bir halk gerçekliği var’
09:20 Cumartesi Annesi Tosun: Devlet kayıplar arşivini açıklasın
09:17 Soylu hedef gösterdi, emniyet mail attı: 15 yıl hapsi isteniyor
09:13 AYM açlık grevi gerekçesiyle verilen cezalarda ihlal görmedi!
09:11 Fatma Öcalan: Ağabeyimle görüşmek istiyorum
09:06 İmralı tecridi: AİHM ve CPT’nin varlığı tartışmalı hale geldi
09:03 Çiçek: Tecride karşı daha büyük direneceğiz
09:00 02 EKİM 2023 GÜNDEMİ
08:49 İstanbul ve Kırklareli'nde ev baskınları
01/10/2023
23:42 FilmAmed Belgesel Film Festivali sona erdi
23:23 Metina, Biradost, Balekayetî, Amediyê ve Kandil’e hava saldırısı
21:18 Batman Petrolspor'a saldırı
20:45 Babil’de çıkan yangında 7 kişi hayatını kaybetti
18:28 HPG’den Ankara açıklaması
18:02 Amedspor, Uşakspor deplasmanından lider döndü
17:15 DAD kongresinde 'eşit yurttaşlık' talebi