KNK'den tecrit ve saldırılara karşı deklarasyon

img
HABER MERKEZİ - KNK’nin 21’inci Kongresi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebi ve Türkiye’nin saldırılarına karşı ortak deklarasyon yayınlandı. 
 
Kürdistan Ulusal Kongresi'nin (KNK) 21. Kongresi ikinci gününde devam ediyor. Kongre dolayısıyla Kurdistan’ın dört parçası ile yurt dışından bir araya gelen onlarca Kurdistani parti ve örgütün temsilcisi, çok sayıda bağımsız şahsiyet ve KNK üyeleri, kapsamlı tartışmalar yürütmeye devam ediyor. Genel kurulda işgal saldırıları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik mutlak tecride yönelik verilen bir deklarasyon oy birliği ile kabul edildi.
 
Kongrede yayınlanan deklarasyon şöyle:
 
"Türk devleti, Rojava Kurdistan'ına dönük saldırı planını hayata geçirmek için bünyesinde barındırdığı karanlık çetelerin eliyle İstanbul’da bir bomba patlattı ve çok sayıda masum insan hayatını kaybetti. Bütün dünya bu patlamanın yakından uzaktan Kurdistani güçlerle bağlantısının olmadığını çok iyi biliyor. Ancak Türk devleti daha ilk andan itibaren Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ni bu patlamadan sorumlu tuttu ve saldırılarına başladı. Rojava Kudistanı yine Türk devletinin saldırılarıyla karşı karşıya. Cerablus, Ezaz, Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê ile yetinmeyen Türk devleti şimdi de Kobanê ile diğer bütün bölgeleri işgal etmek istiyor. İki haftadır havadan ve karadan Kurdistan halklarına bomba yağdıran Türk devleti, hedeflerinde bir adım daha ileri giderek 'Binxetê' olarak isimlendirdiğimiz Rojava Kurdistan’ının tamamına göz dikmiş durumda.
 
TÜRKİYE’NİN SALDIRILARI
 
Bu vahşi devlet planında başarılı olursa, şüphesiz bu işgallerin devamı gelecek ve sırada Güney Kürdistan olacaktır. Zira Güney’de yüzden fazla askeri üsleri bulunuyor, Rojava’nın sınırından Rojhilat (Doğu) sınırına kadar uzanan hatta onlarca km derinliğinde birçok bölge de işgalleri altında. Türk devleti Güney Kurdistan’daki işgalini adım adım genişletme çabası içerisinde. 14 Nisan’dan bu yana da Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerinde kapsamlı operasyonlar yürütülüyor. Bu operasyonlarda dünyanın gözü önünde başta kimyasal silahlar olmak üzere her türlü yasaklı silahlara başvuruluyor. Şüphesiz burada sadece mevzubahis gerilla değildir, gerilla bu saldırılar için sadece bir bahane. Gayesi Kürt ve Kurdistan’ın kazanımlarını ortadan kaldırmak olan Türk devleti, bu kirli niyetini artık saklama gereği bile duymuyor, bunu yüksek sesle dile getirerek hayata geçiriyor.
 
Erdoğan ve AKP-MHP faşist/ırkçı cephenin yönetimi altındaki Türk devleti, hem içeride hem de dışarıda tamamen askeri ve kolonyalist bir siyaset yürütmekte. Erdoğan ve cephesi Türkiye’nin tamamını zindana çevirmiş durumda. Savaş harcamalarından ve yolsuzluklardan dolayı Türk devleti büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya. Erdoğan ve ortağı Bahçeli, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu olağanüstü ortamın üstesinden gelmek, ekonomik krizi toplumdan gizlemek ve kurdukları rejime yönelik tepkileri bertaraf etmek için çözümü savaşta görüyor. Böylelikle ırkçı ve gerici kesimlerin desteğini almak için hem içerde hem de dışarıda savaşı dini ve milliyetçiliğin kutsalı olarak lanse ediyorlar. Rejim, bu yöntemle ömrünü uzatmaya çalışıyor. Diğer taraftan İstanbul’da patlayan bomba, 2023 seçimlerinin de ilk kampanyasıydı. Bütün kamuoyu araştırmaları ve anketler; olağan şartlarda yapılacak bir seçimi Erdoğan ve ortaklarının kaybettiğini gösteriyor. Bundan dolayı 2015’teki gibi bomba ve terör yöntemleriyle halkı korkutup manipüle etmek, hilelerle seçimin galibi olmak istiyorlar.
 
İRAN’DAKİ SERHİLDAN
 
Diğer taraftan İran rejimi de büyük bir krizle boğuşuyor. Kriz; hem ekonomik hem toplumsal hem de siyasidir. Ülkeyi, İran’da yaşayan bütün halklara, bütün etnik ve dini yapılarla ile kadınlara zindana çeviren İran rejimi halkın boğazını sıkarak ayakta kalmaya çalışıyor. Özellikle kadınlara yönelik baskı ve zulüm cenderesi gittikçe ağırlaşıyor. Artık kabul edilemez bir hal alan gidişat serhildanları tetikledi. Kürt kadını Jîna Emînî’nin katledilmesinden sonra Doğu Kurdistan’daki halkımızın öncülüğünde İran’ın tamamında başlayan serhildanlar 2,5 aydır devam etmekte.
 
Rejim elindeki bütün imkan ve gücüyle vahşice göstericilere saldırıyor ve şu ana kadar yüzlerce kişi katledildi, binlercesi yaralandı, on binlercesi de tutuklandı. Fakat rejim ne yaparsa yapsın artık halkın önüne geçemiyor. Rejimin varlığını bu şekilde sürdüremeyeceği aşikar ve artık İran’da değişim ve devrim kaçınılmaz.
 
HEDEF KÜRT KAZANIMLARI
 
İran rejimi dikkatleri başka yöne çekmek ve kötü gidişatını gizlemek için yabancı güçleri özellikle de Kürt örgüt ve partileri, yaşananlardan sorumlu tutuyor. Bundan dolayı bir süredir Doğu Kurdistan’daki güçlerinin sayısını artıran İran rejimi, ara ara Güney Kurdistan’a da saldırıyor. Türk devleti gibi İran rejimi de Kürt güçlerinin bölgedeki varlığını saldırılar için bahane ediyor. Bu konuda aynı hedefleri güden İran ve Türkiye işbirliği içinde ve koordineli çalışıyor. Zira en büyük gayeleri Kurdistan’ın bütün kazanımlarını ortadan kaldırmak.
 
Aynı şekilde Irak’ta da belirsizlik hakim ve bu durum Kurdistan’ın statüsü üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor. Birçok yabancı gücün cirit attığı Irak’ta kriz her geçen gün daha da derinleşiyor. Seçimlerden bir yıl sonra ancak cumhurbaşkanı seçildi ve bir hükümet kurulabildi. Fakat gidişatın nasıl olacağı muamma. Maalesef bu belirsiz durumda Kürt güçleri dağınık ve tek ses değiller. Irak’ta yeni bir anayasanın tartışıldığı bu süreçte şayet bizler Kürt güçleri olarak ortaklaşmazsak elde ettiğimiz federal statü ve diğer kazanımları kaybedebiliriz. Aynı biçimde tartışmalı bölgelerin de (140. Maddeyle bağlantılı ele alınan bölgeler) tamamen Kurdistan’dan koparılması söz konusu olabilir.
 
YENİ İMKANLAR
 
Kurdistan ve bölgede belirsizlikler ve krizler hakim. Tehlikelerin yanı sıra şayet başarabilirsek yeni imkân ve fırsatlar da ortaya çıkabilir. Irak’ın geleceği belirsiz ve istikrarsızlık hakim. Zaten Suriye’nin durumu ortada, öyle görünüyor ki uzun bir döneme kadar da toparlanamayacak. Yukarıda sözüne ettiğimiz gibi İran, yeni bir değişime doğru gidiyor. Her ne kadar kendisini güçlü lanse etse ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi fırsatları ve uluslararası çıkarları lehinde kullansa da Türkiye derin bir kriz içinde ve geleceği belirsiz.
 
Tüm bunlara karşı şayet daha iyi örgütlenir ve birliğimizi daha da güçlendirirsek Kurdistan’ın statüsünü daha da kalıcı hale getirebiliriz. Bunun için bütün parti, örgüt, kurum, kuruluş ve dört parça ile dünyanın her yerinde yaşayan halkımız birliğini daha güçlü hale getirmeli, çok daha güçlü bir ulusal duruşa sahip olmalı. Bu biçimde Kurdistan’ın sömürgeci güçlerinin bütün plan ve projelerini boşa çıkartabiliriz.
 
Kurdistan ve bölgeye dair yaptığımız kapsamlı tartışmaların neticesinde bu tutumu alarak Kurdistan halklarına şu çağrılarda bulunuyoruz:
 
TUTUM ALMAYA ÇAĞRI
 
Bizler Türk devletinin Kurdistan’ı hedef alan, özellikle de Kuzey ve Doğu Suriye halklarına yönelik saldırılarını sert biçimde kınıyor ve bütün gücümüzle bu saldırılar karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu saldırılar karşısında uluslararası kuruluşlar ile muhatap olan güçlerin gösterdiği tepkiyi yetersiz buluyor ve eleştiriyoruz, onların bu tutumları kabul edilemez. Türk devletinin saldırıları karşısında daha güçlü bir tutum almaları için çağrıda bulunuyoruz.
 
AVRUPA’NIN SESSİZLİĞİNE TEPKİ
 
Türk devletinin kimyasal silahlar ve yasaklı silahlarla gerilla güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıları sert biçimde kınıyoruz. Yasaklı silahların kullanımı karşısında Birleşmiş Milletler, OPCW, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve küresel güçlerin sessizliği kabul edilemez. Bu silahlar kullanılarak insanlığa karşı suç işleniyor. Bu kuruluşları ve güçlere sorumluluklarını hatırlatıyor ve acilen göreve çağırıyoruz.
 
Genel Kurulumuz, kadınlar öncülüğünde Doğu Kurdistan’da başlayan ve bütün İran’a yayılan serhildanı kutsal ve yerinde bir tavır olarak görüyor ve bunu destekliyor. İran devlet güçlerinin kadınlara, halka ve göstericilere dönük saldırılarını şiddetle kınıyoruz.
 
İran devletinin Güney Kurdistan’da bulunan Doğu Kurdistanlı güçlere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bütün siyasi parti ve örgütlere, sivil toplum kuruluşlarına, aydınlara ve halkımızın tamamına İran ve Türkiye’nin saldırıları karşısında ulusal birlik temelinde tavır almaya ve örgütlenmeye çağırıyoruz.
 
ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN KAMPANYAYI 
 
Sayın Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış olarak devam eden tecridi kabul etmeyerek buna karşı tavır alarak Türk devletini kınıyoruz. Aynı biçimde CPT ile Avrupa Konseyi’nin sessizliği kabul edilmez ve bu kurumları da sorumluluklarını hatırlatarak acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyayı destekliyor ve bütün Kürdistanlılar ile Kürt halkının dostlarına bu kampanya katılmaya ve bu kampanyayı güçlendirmeye çağırıyoruz."
 

Diğer başlıklar

18:39 Gölbaşı’nda hasar görmeyen ev kalmadı
18:06 MA depremin merkez üssü Bazarcix’te: Çalışma yok, halk kaderine terk edildi
18:00 Botan’da depremzedeler için yardım çağrısına polis engeli
17:58 Gabar Dağı’nda heyelan
17:37 DSÖ: Haber alamadığımız bölgelerle ilgili endişe duyuyoruz
17:27 Biden’dan yardım talimatı
17:22 Amed’te halk sokakta, Sêrt’ê yardım ulaşmadı
17:20 Bazarcix’de yurttaşlardan acil yardım çağrısı
17:11 Okullar bir hafta tatil edildi
17:08 İzmir'den Adana'ya yardım uçağı kaldırıldı
17:03 Can kaybı 1541'e yükseldi - YENİLENDİ
16:56 Colemêrg’teki STÖ’lerden depremzedeler için kampanya
16:49 Amed’te halk valiliğe yürüdü
16:40 Hatay'da yıkım ağır: Halk ekiplerin yetersizliğine tepkili
16:20 Sancar’dan seferberlik ve dayanışma çağrısı
16:10 Kenanoğlu: Deprem bölgelerine helikopter dışında ulaşılamıyor
16:03 AFAD: 1014 kişi yaşamını yitirdi
16:02 TTB kriz masası oluşturdu: Sağlık çalışanlarını göreve çağırdı
15:44 Kurdistan’dan Türkiye’ye petrol akışı durduruldu
15:43 Meletî’de arama kurtarma ekipleri enkaz altında kaldı
15:42 Semsur’da belediye binası yıkıldı
15:17 CHP'li vekil isyan etti: Hatay’da AFAD yok, cenazelerimiz kaldırımlarda
14:54 Meclis çalışmalarına 1 hafta ara verildi
14:53 Dersîm Emek Demokrasi Platformu depremzedeler için kampanya başlattı
14:32 Deprem bölgesi uçuşlara kapatıldı
14:15 Amed’de artçı depremde bir bina daha yıkıldı
14:09 AB ülkeleri ve Rusya Türkiye'ye kurtarma ekipleri gönderiyor
13:58 HDK, TJA, DBP, HDP ve BMG'den dayanışma çağrısı
13:55 Devrimci Parti Başkanı Hatay'da göçük altında
13:45 Mereş’te 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha
13:24 Erdoğan: Depremde şu ana kadar 912 kişi yaşamını yitirdi
13:22 AFAD ve Kandilli depremin büyüklüğünü 7.7 olarak revize etti
13:14 Ege'de deprem bölgesine yardım seferberliği
13:05 Depremin vurduğu Semsûr'da arama kurtarma çalışmaları sürüyor
12:26 Riha'da 20 ölü, 100 yaralı
12:19 Wan’da gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
12:11 Ceza ve Tevkifevleri: Cezaevlerinde ölü ve yaralı yok
11:58 KCK'den deprem için seferberlik çağrısı
11:55 HDP deprem için Kriz Koordinasyon Merkezi kurdu
11:53 Çewlik, Sêrt, Êlih, Dersim ve Xerpêt’de binalar hasar gördü
11:39 Amed’te halk seferber oldu: Vali aracından inmeden izledi | YENİLENDİ
11:31 İskenderun’da HDP, SP ve İHD binası yıkıldı
11:26 Bêdlis’te eğitime 2 gün ara verildi
11:05 Deprem uzmanlarından uyarı: Adana, Osmaniye ve Hatay’a dikkat!
10:52 İl il ilk bilanço: 284 can kaybı, 2 bin 323 yaralı, bin 710 yıkılan bina
10:47 Amed Kent Konseyi toplanma alanlarını paylaştı
10:25 Riha’da yıkılan bina kameralara yansıdı
10:21 Mereş ve Dîlok'ta şiddetli depremler: Can kaybı artıyor, binlerce kişi enkaz altında | CANLI BLOG
10:18 HDP Amed İl Örgütü kriz masası kurdu
10:15 Depremin merkez üssü Bazarcix’tan ilk görüntüler
10:04 Reuters deprem sarsıntı haritasını paylaştı
10:01 JINNEWS muhabiri Yıldız gözaltına alındı
09:55 Demirtaş’tan deprem açıklaması: Bugün dayanışma zamanı
09:51 Hollanda merkezli araştırma merkezi 3 Şubat'ta Türkiye’yi uyardı!
09:36 Gemlik yürüyüşü ertelendi: Depremzedeler için acil yardım çağrısı
09:32 Pervin Buldan: Yüreğimiz deprem bölgesinde
09:31 700 gün oldu: Şenyaşar ailesi yargı sopasına rağmen vazgeçmedi
09:19 HDP ve DBP eşbaşkanları AKP’ye üye yapıldı
09:18 Kobanê Davası yarın: Mahkemenin acelesi var!
09:09 Şiddet uygulayan polise değil, darp edilen kadınlara soruşturma
09:07 Avrupa ülkeleri Türkiye’deki konsolosluklarını neden kapattı?
09:03 İtalyan gazeteci Forgia: Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmalı
09:02 Av. Sarısaç: Bakanlığın ‘hasta tutuklular’ genelgesi uygulanmıyor
09:01 Küresel ısınma ve kirlilik Wan Gölü'nü yok ediyor
09:00 Kadınların evrensel paydası: Jineolojî
09:00 06 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:53 Mereş depremi: Suriye’de 574 kişi yaşamını yitirdi
08:36 Balıkesir’de 4,6 şiddetinde deprem
08:26 Maraş Valisi: Hasar ciddi
08:20 Amed’te kriz masası kuruldu
07:58 Elbistan’da 6 bina yıkıldı
07:36 Meletî’de 140 bina yıkıldı, 23 kişi yaşamını yitirdi
07:29 Şirnex’te okullara kar tatili
06:51 Deprem ardından uluslararası yardım çağrısı
06:28 Riha’da 16 bina yıkıldı: 10 ölü, 110 yaralı
06:05 Amed’te yıkılan bir binada yüz kişi enkaz altında
06:02 Osmaniye’de 34 bina yıkıldı, 5 kişi yaşamını yitirdi
05:54 Amed’te trafik tıkandı: Halka sağduyu çağrısı
05:44 Mêrdîn'de de evler yıkıldı
05:39 Amed’te çok sayıda kişi enkaz altında: Arama kurtarma ekipleri yetersiz
05:31 Riha’da 6 katlı bina çöktü
05/02/2023
22:36 Mêrdîn'deki polis şiddetine ilişkin soruşturma başlatıldı
22:12 İzmir'de Xızır Cemi
21:53 Alman Sol Parti’den Amed Barosu ve ÖHD’ye ziyaret
21:38 Ege’de kar ve fırtına yaşamı olumsuz etkiledi
21:20 Gazeteci Tisdall: Türkiye’nin ‘ikiyüzlü padişahı’ batının dostu değil
20:53 ‘HDP, en çok konuşulan ama konuşturulmayan bir parti’
20:30 Demokratik Cumhuriyet Konferansı sona erdi: Tek engel insanın kendisi
19:58 Av. Sarıca: Avrupa ahlak ve demokraside sınıfta kaldı
19:24 Avusturya ve İsviçre’de düşen çığlarda 10 kişi hayatını kaybetti
19:21 Pakistan’da bombalı saldırı: 8 kişi yaralandı
19:09 Gever’den ‘Gemlik Yürüyüşü’ çağrısı
18:48 Kar yağışı Aydın'da yolu trafiğe kapattı
18:33 ‘Cezaevlerindeki tecrit Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesiyle başladı’
18:17 Hezex’te şüpheli kadın ölümü
17:14 YBŞ’den 'İntikam Operasyonu'na dair açıklama
16:23 Amed’de kar nedeniyle yarıyıl tatili uzatıldı
16:06 İşçilerden EYT düzenlemesine itiraz
15:58 HDP'den sınır kapısında şiddette uğrayan Özdemir’e ziyaret
15:53 Polis şiddeti telefon kamerasında