Gazeteci Evren: Kadınlar özgürlüğe yakın

  • kadın
  • 19:05 27 Kasım 2022
  • |
img

KOCAELİ - DAD panelinde konuşan gazeteci Kibriye Evren, kadınların özgürlüğe yakın olmalarından kaynaklı AKP’nin hedefinde olduğuna işaret ederek, “Mücadeleyi, ‘jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle ileriye taşıyacağız” dedi. 

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kocaeli Gebze’de bulunan Ana Fatma Cemevi’nde panel düzenledi. Moderatörlüğünü DAD eski Eşbaşkanı Nergis Güzel yaptığı panele, çok sayıda Alevi kadının katılırken, salona “İnancımızla Örgütleniyor Direncimizle Özgürleşiyoruz” pankartı asıldı.
 
JÎNA VE NAGİHAN ANILDI
 
Jîna Emînî ve Nagihan Akarsel nezdinde tüm katledilen kadınlar için yapılan saygı duruşuyla başlayan panelin açılış konuşmasını moderatör Nergis Güzel yaptı. Güzel, her gün kadınların katledildiğine işaret ederek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından kadın kazanımlarının daha fazla hedef alındığı ve katliamların hızla artığını söyledi. 
 
10 YILDA 2 BİN 500 KADIN KATLEDİLDİ
 
Gazeteci Kibriye Evren, son 10 yılda 2 bin 500’den fazla kadının katledildiğine dikkati çekerek, kadınların en çok aile içerisindeki erkekler tarafından katledildiğini ifade etti. Evren, “Verilerden de görüyoruz ki temel eğilmemiz gereken konu aile içerisindeki şiddet. Çünkü aile içerisindeki şiddet, toplumsal şiddeti de kendi içerisinde doğuruyor. AKP son dönemde bir aile yasası çıkarmaya çalışıyor, bunu yaparken bir yasayla da başörtüyü güvence altına almaya çalışıyor. Kadınlar şunu söylüyor; ‘Bizim yaşam ve giyim tarzımız siyaset üstü bir durum. Bunun kararını kadınlar verir.’ Devlet günümüze kadar tek bir cinsiyet üzerinden yönetilmiş. Hiç kimse de kendi iktidarını bir başkasına devretmek istemez. Erkek zihniyeti tarafından şekillenmiş baskıcı, ötekini görmeyen bir yaklaşımla hem aile kurumuna bir bakış açısı var hem de bir yönetim tarzı var” şeklinde konuştu.
 
TUTUKLU KADIN GAZETECİLER  
 
Evren, AKP’nin “tek millet ve tek bayrak” söylemlerine işaret ederek,  “Bir torba yasası çıkarıyor, içerisinde Alevilere dair hiçbir şey yok. Aleviliğin laik, eşitlikçi yönünü görmeyen bir yaklaşım var. Aleviler bu yasaya karşı. AKP, ‘erkek ve Sünni’ olacak diyor. DAD ve biz gazeteciler buna karşı mücadele veriyoruz” dedi. 
 
Evren, son aylarda tutuklanan 25 özgür basın çalışanından 10’unun kadın olduğunu hatırlatarak, “AKP’nin bu kadar yönelmesinin nedeni, kadınların özgürlüğe daha yakın olmalarından kaynaklı” diye kaydetti.  
 
25 KASIM
 
Evren, 25 Kasım eylemlerinde yaşanan engellere işaret ederek, şunları söyledi: “AKP, bu 10 günde neredeyse hiçbir yerde kadınların sokağa çıkmasına izin vermedi. 500’e yakın kadın gözaltına alındı, kadınların ayağı kırıldı, şiddet gördüler. Neden; Kadınlar, erkek egemen şiddete karşı sokaklara çıktı, AKP zihniyetini teşhir ettiler. ‘Artık bizler, bir kadının daha katledilmesini kabul etmiyoruz’ dediler.” 
 
AKP döneminde kadın katliamlarının önünün daha da açıldığını söyleyen Evren, “Taksim’de gösterdiği şiddet erkeklere şunu söylüyor, ‘Sokağa çıkan kadınlara şiddet uyguluyorum, söz söyledikleri, kendi özgürlüklerini elde ettikleri, ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durduğu için ben katlediyorum’ diyor. Kürdistan’da, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de gördüğümüz erkek-devlet şiddeti böyle okumalıyız” ifadelerini kullandı. Evren, şiddet uygulayanların cezasızlık politikasıyla korunduğunu ifade etti. 
 
‘JÎNA EMÎNÎ’ DİRENİŞİ
 
Evren, geçmiş yıllarda katledilen kadınları anarak, katliamlarla kendilerine,  “Sizler evlerinizde oturacak, eşlerinize köle olacaksınız, biz de sizi yöneteceğiz. Paranız olmayacak, bizim elimize bakacaksınız” mesajı verildiğini kaydetti. Evren, bu durumu kabul etmediklerini vurgulayarak, “İki ayı aşkın bir süredir İran’da bir direniş var. Saçının bir teli göründüğü için ‘ahlak bekçileri’ tarafından katledilen Kürt kadın Jîna Emînî için bugün İran’da iki ayı aşkın süredir kadınlar mücadele içerisinde. Orada bir devrim yürütülüyor” dedi. 
 
JIN, JIYAN, AZADÎ
 
“Jin, jiyan, azadî” sloganının devrimin temel sloganı olduğunu dile getiren Evren, kadınların “Ya özgür olacağız ya da öleceğiz” mesajı verdiğini ifade etti. Kadınların İran’da gelişen kadın devriminden güç aldığını söyleyen Evren, “Dolayısıyla bizim bundan sonra yapmamız gereken, erkek egemen zihniyete karşı nerede olursak olalım mutlaka sokağa çıkmalıyız. Evdeki erkek şiddetine karşı sessiz kalmamalıyız. Bu şiddete karşı bulunduğumuz her yerde örgütleneceğiz. Kadınlar birleşirse, ortak mücadele yürütür ve alanlara çıkarsa erkek egemen devlet, AKP zihniyetine karşı mücadele yürütebiliriz. Kürt özgürlük hareketi öncülüğünde, ‘jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle mücadeleyi ileriye taşıyacağız” diye konuştu. 
 
‘ŞİDDETE KARŞI DESTEK ALINMALI’
 
Kadın Zamanı Derneği’nden Uzman Psikolog Aynur Ayhan, örgütlü mücadele içerisinde yer almanın kadınların rehabilitasyon dönemine katkıda bulunduğunu söyledi. Ayhan, ardından yaptığı sunumla şiddet kavramlarını anlattı. Şiddet türleri arasından en belirgin ve ağır olanın psikolojik şiddet olduğunu ifade eden Ayhan, psikolojik şiddette sistematik olarak nefret söylemlerinin bulunduğunu kaydetti. Ayhan, tüm şiddet türlerine karşı dernek olarak kadınlara nasıl bir destek sunabileceklerini anlattı. Ayhan, kadınların maruz kaldığı şiddete karşı yalnız olmadığını ve bu süreçte mutlaka kadın örgütlerinden destek almaları gerektiğini vurguladı.
 
ALEVİ KADINLARIN DİRENİŞİ 
 
DAD İstanbul Eşbaşkanı Dilber Aslan ise, kadınların hayatın her alanında şiddete maruz kaldığını, Alevi kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını söyledi. Cumhuriyet kuruluşunda Alevilerin hiç düşünülmediğine dikkati çeken Aslan, “Alevilik hiçbir zaman görülmedi, yok sayıldı. Bunun acısını çok fazla çektik, hala da çekmeye devam ediyoruz” dedi. Aleviliğin giderek asimile edildiğine vurgu yapan Aslan, kendi çabaları ve direnişleriyle kültürlerini ve varlıklarını korumaya çalıştıklarını ve koruyacaklarının altını çizdi.  
 
TÜRKİYE SALDIRILARINA TEPKİ 
 
DAD İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Özgül Topal da konuşmaların ardından, yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine saldırılarına tepki gösterdi. Topal, saldırıları “Türkiye’nin Rojava Devrimi ve kadın mücadelesine dönük açtığı savaş” olarak yorumladı. “Kobanê düşmedi, düşmeyecektir. Halkların iradesini kıramayacaklar” diyen Topal, şunları söyledi: “Kürt’e karşı tutum değişmemiştir. Biz yaşamı kuran kadınlar olarak biliyoruz ki savaşın kazananı olmaz. Yolumuz barışın, güneşin yoludur. DAİŞ’e karşı direnmeyi seçen Kürt, Êzidî, Alevi, Asuri halklar direnmeye devam edecek. Sizi halklara karşı yürüttüğünüz bu kirli savaşa son vermeye çağırıyoruz. Savaşlara hayır, barışa hemen şimdi.”
 
Panelin ardından lokma dağıtıldı.  
 

Diğer başlıklar

18:00 Botan’da depremzedeler için yardım çağrısına polis engeli
17:58 Gabar Dağı’nda heyelan
17:37 DSÖ: Haber alamadığımız bölgelerle ilgili endişe duyuyoruz
17:27 Biden’dan yardım talimatı
17:22 Amed’te halk sokakta, Sêrt’ê yardım ulaşmadı
17:20 Bazarcix’de yurttaşlardan acil yardım çağrısı
17:11 Okullar bir hafta tatil edildi
17:08 İzmir'den Adana'ya yardım uçağı kaldırıldı
17:03 AFAD'dan yeni bilanço: 1121 kişi yaşamını yitirdi
16:56 Colemêrg’teki STÖ’lerden depremzedeler için kampanya
16:49 Amed’te halk valiliğe yürüyor
16:40 Hatay'da yıkım ağır: Halk ekiplerin yetersizliğine tepkili
16:20 Sancar’dan seferberlik ve dayanışma çağrısı
16:10 Kenanoğlu: Deprem bölgelerine helikopter dışında ulaşılamıyor
16:03 AFAD: 1014 kişi yaşamını yitirdi
16:02 TTB kriz masası oluşturdu: Sağlık çalışanlarını göreve çağırdı
15:44 Kurdistan’dan Türkiye’ye petrol akışı durduruldu
15:43 Meletî’de arama kurtarma ekipleri enkaz altında kaldı
15:42 Semsur’da belediye binası yıkıldı
15:17 CHP'li vekil isyan etti: Hatay’da AFAD yok, cenazelerimiz kaldırımlarda
14:54 Meclis çalışmalarına 1 hafta ara verildi
14:53 Dersîm Emek Demokrasi Platformu depremzedeler için kampanya başlattı
14:32 Deprem bölgesi uçuşlara kapatıldı
14:15 Amed’de artçı depremde bir bina daha yıkıldı
14:09 AB ülkeleri ve Rusya Türkiye'ye kurtarma ekipleri gönderiyor
13:58 HDK, TJA, DBP, HDP ve BMG'den dayanışma çağrısı
13:55 Devrimci Parti Başkanı Hatay'da göçük altında
13:45 Mereş’te 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha
13:24 Erdoğan: Depremde şu ana kadar 912 kişi yaşamını yitirdi
13:22 AFAD ve Kandilli depremin büyüklüğünü 7.7 olarak revize etti
13:14 Ege'de deprem bölgesine yardım seferberliği
13:05 Depremin vurduğu Semsûr'da arama kurtarma çalışmaları sürüyor
12:26 Riha'da 20 ölü, 100 yaralı
12:19 Wan’da gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
12:11 Ceza ve Tevkifevleri: Cezaevlerinde ölü ve yaralı yok
11:58 KCK'den deprem için seferberlik çağrısı
11:55 HDP deprem için Kriz Koordinasyon Merkezi kurdu
11:53 Çewlik, Sêrt, Êlih, Dersim ve Xerpêt’de binalar hasar gördü
11:39 Amed’te halk seferber oldu: Vali aracından inmeden izledi | YENİLENDİ
11:31 İskenderun’da HDP, SP ve İHD binası yıkıldı
11:26 Bêdlis’te eğitime 2 gün ara verildi
11:05 Deprem uzmanlarından uyarı: Adana, Osmaniye ve Hatay’a dikkat!
10:52 İl il ilk bilanço: 284 can kaybı, 2 bin 323 yaralı, bin 710 yıkılan bina
10:47 Amed Kent Konseyi toplanma alanlarını paylaştı
10:25 Riha’da yıkılan bina kameralara yansıdı
10:21 Mereş ve Dîlok'ta şiddetli depremler: Can kaybı artıyor, binlerce kişi enkaz altında | CANLI BLOG
10:18 HDP Amed İl Örgütü kriz masası kurdu
10:15 Depremin merkez üssü Bazarcix’tan ilk görüntüler
10:04 Reuters deprem sarsıntı haritasını paylaştı
10:01 JINNEWS muhabiri Yıldız gözaltına alındı
09:55 Demirtaş’tan deprem açıklaması: Bugün dayanışma zamanı
09:51 Hollanda merkezli araştırma merkezi 3 Şubat'ta Türkiye’yi uyardı!
09:36 Gemlik yürüyüşü ertelendi: Depremzedeler için acil yardım çağrısı
09:32 Pervin Buldan: Yüreğimiz deprem bölgesinde
09:31 700 gün oldu: Şenyaşar ailesi yargı sopasına rağmen vazgeçmedi
09:19 HDP ve DBP eşbaşkanları AKP’ye üye yapıldı
09:18 Kobanê Davası yarın: Mahkemenin acelesi var!
09:09 Şiddet uygulayan polise değil, darp edilen kadınlara soruşturma
09:07 Avrupa ülkeleri Türkiye’deki konsolosluklarını neden kapattı?
09:03 İtalyan gazeteci Forgia: Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmalı
09:02 Av. Sarısaç: Bakanlığın ‘hasta tutuklular’ genelgesi uygulanmıyor
09:01 Küresel ısınma ve kirlilik Wan Gölü'nü yok ediyor
09:00 Kadınların evrensel paydası: Jineolojî
09:00 06 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:53 Mereş depremi: Suriye’de 574 kişi yaşamını yitirdi | YENİLENDİ
08:36 Balıkesir’de 4,6 şiddetinde deprem
08:26 Maraş Valisi: Hasar ciddi
08:20 Amed’te kriz masası kuruldu
07:58 Elbistan’da 6 bina yıkıldı
07:36 Meletî’de 140 bina yıkıldı, 23 kişi yaşamını yitirdi
07:29 Şirnex’te okullara kar tatili
06:51 Deprem ardından uluslararası yardım çağrısı
06:28 Riha’da 16 bina yıkıldı: 10 ölü, 110 yaralı
06:05 Amed’te yıkılan bir binada yüz kişi enkaz altında
06:02 Osmaniye’de 34 bina yıkıldı, 5 kişi yaşamını yitirdi
05:54 Amed’te trafik tıkandı: Halka sağduyu çağrısı
05:44 Mêrdîn'de de evler yıkıldı
05:39 Amed’te çok sayıda kişi enkaz altında: Arama kurtarma ekipleri yetersiz
05:31 Riha’da 6 katlı bina çöktü
05/02/2023
22:36 Mêrdîn'deki polis şiddetine ilişkin soruşturma başlatıldı
22:12 İzmir'de Xızır Cemi
21:53 Alman Sol Parti’den Amed Barosu ve ÖHD’ye ziyaret
21:38 Ege’de kar ve fırtına yaşamı olumsuz etkiledi
21:20 Gazeteci Tisdall: Türkiye’nin ‘ikiyüzlü padişahı’ batının dostu değil
20:53 ‘HDP, en çok konuşulan ama konuşturulmayan bir parti’
20:30 Demokratik Cumhuriyet Konferansı sona erdi: Tek engel insanın kendisi
19:58 Av. Sarıca: Avrupa ahlak ve demokraside sınıfta kaldı
19:24 Avusturya ve İsviçre’de düşen çığlarda 10 kişi hayatını kaybetti
19:21 Pakistan’da bombalı saldırı: 8 kişi yaralandı
19:09 Gever’den ‘Gemlik Yürüyüşü’ çağrısı
18:48 Kar yağışı Aydın'da yolu trafiğe kapattı
18:33 ‘Cezaevlerindeki tecrit Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesiyle başladı’
18:17 Hezex’te şüpheli kadın ölümü
17:14 YBŞ’den 'İntikam Operasyonu'na dair açıklama
16:23 Amed’de kar nedeniyle yarıyıl tatili uzatıldı
16:06 İşçilerden EYT düzenlemesine itiraz
15:58 HDP'den sınır kapısında şiddette uğrayan Özdemir’e ziyaret
15:53 Polis şiddeti telefon kamerasında
15:46 Mûş'ta okullara 2 gün ara verildi
15:43 Gençlerin komploya karşı yürüyüşü başladı