Gençlere ‘Özgürlük Yürüyüşü’ çağrısı: Komploya karşı ses yükseltelim

DİYARBAKIR - Gençleri 9 Ekim’de gerçekleştirilecek “Özgürlüğe Yürüyoruz” yürüyüşüne davet eden HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Tüm gençleri komploya ve tecride karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz” dedi. 
 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Diyarbakır’da bulunan Genel Merkez Danışma Bürosu'nda gençlik gündemine dair açıklamalarda bulundu. Dağ, Gurbetelli Ersöz’ü anarak, Kürt Kadın Gazeteciler Günü’nü kutladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkmasıyla başlayan uluslararası komploya değinen Dağ, bununla Kürt halkının özgürlük mücadelesinin tasfiye edilmesinin amaçlandığını söyledi. Dağ, “Ne 24 yıl önce gerçekleştirilen uluslararası komplo,  ne de tecrit politikası Kürt özgürlük mücadelesini tasfiye edemedi. Şunu çok açık şekilde söylemek gerekir ki, bir halk üzerinde yürütülen uluslararası komplo; Kürt özgürlük mücadelesinin büyümesinin ve aynı zamanda başarıya ulaşmasını engelleyememiştir” dedi. 
 
TECRİDE KARŞI PARADİGMANIN İNŞASI 
 
PKK Lideri üzerinde ağırlaştırılarak devam ettirilen tecridin komplonun devamı olduğunu söyleyen Dağ, Abdullah Öcalan şahsında uygulanan tecrittin sadece Kürt halkına değil, Ortadoğu halklarına da uygulandığının altını çizdi. Dağ, “Bugün basına düşen bir bilgiye göre Sayın Öcalan’a tekrar bir disiplin soruşturması açıldığını ve 3 aylık görüş yasağının verildiğini öğrendik. Biz tecridi kabul etmediğimiz gibi, işkenceye dönüşen disiplin soruşturmalarını da kabul etmiyoruz. Özellikle İmralı’daki disiplin cezaları, tecrit politikasının sürdürülmesi için yaratılmak istenen hukuki kılıftır. Biz Kürt genç kadınları,  Kürt gençleri ve Kürt kadınları olarak bir kez daha söylüyoruz; tecrit politikasını yıkmanın, tecrit politikasına karşı mücadele etmenin yegane yolu Kadın Özgürlükçü, Ekolojik ve Demokratik paradigmanın inşasıdır. Bizler tecrit politikasını yıkmak ve uluslararası komployu boşa çıkarmak için Kadın Özgürlükçü, Ekolojik ve Demokratik paradigmanın inşası için çalışacağız” şeklinde konuştu. 
 
GENÇLERE YÜRÜYÜŞ ÇAĞRISI
 
Komplonun yıl dönümde birçok kentte eylem ve etkinlikler gerçekleştirileceğini aktaran Dağ, 9 Ekim’de İstanbul, Van, Diyarbakır,  İzmir ve Batman başta olmak üzere birçok kentte gerçekleştirilecek “Özgürlüğe Yürüyoruz” yürüyüşüne katılım için gençlere çağrıda bulundu. Dağ, şöyle konuştu: “Komplonun yıl dönümde birçok ilde yürüyüşler, basın açıklamaları ve paneller gerçekleştiriyoruz. 9 Ekim günü İstanbul, Van, Amed, İzmir ve Batman başta olmak üzere birçok kentte yürüyüş gerçekleştireceğiz. Başta Amed halkı olmak tüm Kürt halkını; demokrasi, özgürlük ve barıştan yana olan tüm halkları, kadınları, gençleri komplonun yıl dönümünde bu yürüyüşlere katılmaya, komploya ve tecride karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz. Özellikle Amed gençlerini, kadınlarını ve halkını 9 Ekim saat 15.00’te Özlem 2000 önünde yapacağımız yürüyüşe davet ediyoruz.” 
 
NAGİHAN’IN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ 
 
Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in katledilmesine değinen Dağ, “Jîna Amini’nin katledilmesinden sonra günlerdir Rojhilat ve İran sokakları ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganları ile yankılanıyor. Jîna Amini’yi katleden karanlık zihniyet, ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganını kendisine rehber edinen, kadın özgürlük mücadelesini yürüten Nagihan Akarsel’i alçakça katletti. Nagihan’ın katledilmesi ile Kürt özgürlük mücadelesi ve Kürt kadın hareketi mücadelesi hedeflendi. Ama bu zihniyet, binlerce Nagihan’ın kadın özgürlük mücadelesini sürdüreceğini bilmelidir” diye belirtti. 
 
‘İKTİDAR DAİŞ’İN İNTİKAMINI ALIYOR’ 
 
Dağ, DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim tarihinde başlayan direnişin yıl dönümüne dair şunları söyledi: “İktidar DAİŞ’in yenilgisinin intikamını Kürtlerden, HDP’den almak istiyor. Hiçbir güç, hiçbir zihniyet, hiçbir siyaset, Kürt halkının direnişini kumpas davalarına dönüştüremez. Kürt halkının meşruluğunu sorgulayamaz. 6-8 Ekim direnişi, bir milattır. Aynı şekilde DAİŞ’in yenilgisinin başlangıcıdır. O gün ‘Kobanî düştü düşecek diyenler’, bugün Kobanî’nin düşmeyişinin intikamını Kürt halkından ve partimizden alamaz” diye konuştu. 
 
ÖZGÜR BASIN SUSTURULMAK İSTENİYOR
 
Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “Sansür Yasası” ile Özgür Basının susturulmak istendiğini belirterek Dağ, şunları söyledi: “İktidar ulusal basını tekeline almış durumda. Bununla da yetinmeyip emniyet ve yargıyı sindirme ve susturma aracına dönüştürmek istiyor. Bütün bunlara rağmen düşüncesini dile getiren ve mesleğinin gereği olarak halka gerçekleri yazan onlarca gazeteci tutuklu. İktidar bununla da yetinmeyip, Özgür Basını susturmak, sosyal medyada gerçeklerin yazılmasını engellemek için sansür yasasını Meclis’e getiriyor. Sansür Yasası, ifade özgürlüğü önündeki büyük bir engeldir ve asla kabul edilemez. Sansür yasası ne bizler ne de basın etiği açısından kabul edilemez. Hiçbir basın meslek örgütü ile ortaklaşılmadan, hiçbir gencin, kadının fikri alınmadan hazırlanan bu yasa, iktidarın gerçekleri gizlemesi için yaptığı bir düzenlemedir. Sansür yasası derhal geri çekilmeli ve basının özgürce mesleğini yapması için gerekli koşullar yaratılmalıdır. 
 
AMED GENÇLİĞİNE ÇAĞRI: FESTİVALE KATILMAYIN
 
Sosyal medyayı yasaklayan, gazetecileri susturan, susturamadığını da tutuklayan, tutuklayamadığını ise katleden, festivalleri ve konserleri yasaklayan iktidar, onların atadığı kayyımlar ve Kültür Bakanı Sur’da festival gerçekleştirmek istiyor. Bizler ne Kürt halkının iradesini gasp eden kayyımları ne ‘Sur’u Toledo yapacağız’ diyen iktidarı da ortaklarını da Sur’da yaşanan acıları da unutmadık. Bütün Amed halkına, Amed gençliğine festivali boykot etme çağrısı yapıyoruz. Bu festival özel savaş politikaları çerçevesinde kültürel soykırım amacıyla yapılan bir festivaldir. 
 
GENÇLERİN BARINMA SORUNU 
 
Özel savaş politikalarının derinleştiriliyor. Bununla birlikte eğitim sisteminin bir özel savaş politikasına alet edildiğini biliyoruz. Eğitim sisteminin her gün değiştiği, toplumsal cinsiyetin göz ardı edildiği, toplumsal cinsiyete duyarlı olmayan bir eğitim sistemi ile barajların kaldırılmasıyla bu yıl 3 milyondan fazla üniversite öğrenci örgün eğitime başladı. Geçen yıl üniversite öğrencileri aylarca parklarda sabahladı, ‘barınamıyoruz’ dedi. Yine bu yıl barınma sorunu tekrar gün yüzüne çıktı. Gençler, ‘Okuyamıyoruz, geçinemiyoruz, beslenemiyoruz, barınamıyoruz’ dedi. Barınma da beslenme de en temel haktır. Barınma sorununu çözdük diyen iktidar koğuş sistemini yaratmış, artan enflasyona karşı porsiyon küçültmeyi önererek yurtlarda tek tip sistemine geçmiştir. Tek tip yemek sistemi insani değildir. Gençler koğuş değil yurt, tek tip yemek sistemi değil, en insani hak olan beslenme haklarını istiyor. Barınma sorunu bir an önce çözülmeli ve öğrencilerin talepleri karşılanmalıdır. 
 
İKTİDAR SARAYLARINDAN OLACAK 
 
Gençlerin en temel haklarını elinden alan bu iktidar, gençlerin mücadelesiyle saraylarından olacak. Öğrencileri, gençleri koğuş sisteminde ranza sistemiyle barınmaya zorlayan hiç kimse saraylarda kalamayacak. Tek tip yemek sistemiyle karnını doyuran öğrenciler asla ama asla şatafat içinde yaşayanları iktidarda bırakmayacak. İlk seçimde gençler AKP-MHP iktidarına kendisi yok saymanın, iradesinin yok sayılmasının ne olduğunu gösterecek. Bizler de buradan bir kez daha öğrencilerin taleplerinin bir an önce karşılanması, barınma ve beslenme sorunun çözülmesi eğitim hakkının gasp edilmemesi için yetkililerin gereklerini yapmaya çağırıyoruz. 
 
MÜCADELEYİ BÜYÜTME ÇAĞRISI 
 
Öğrencilerin yanındayız, mücadelemiz gençlik mücadelesi, öğrenci ve kadın mücadelesi olduğunu buradan belirtiyoruz. Tüm öğrencilere ve gençlere dayatılan bu şartları kabul etmeme ve en temel haklarını arama ve mücadeleyi büyütme çağrısını da yeniliyoruz. Bizler HDP Gençlik Meclisi olarak her zaman öğrencinin, emekçinin, işsizin, gencin yanında olduğumuzu, mücadelelerinin mücadelemiz olduğunu ve bunun ne olursa olsun iktidarı yıkıp gençlerin, öğrencinin ve emekçinin yönetimini inşa edeceğine inanıyoruz. Tüm gençlerde bu umutla, bu inançla örgütlenmeli ve mücadelesini yükseltmelidir.”

Diğer başlıklar

13:30 Gever’de savaşa karşı eylem
13:13 Şenyaşar Ailesi: Evimiz adliye önüdür
13:02 Kurdistan pankartından gözaltına alınanlar adliyeye çıkarılacak
12:38 Mêrdîn’de gözaltına alınanlar serbest
12:10 Irak Cumhurbaşkanı Federe Kurdistan heyetiyle görüştü
11:51 Tekirdağ ve Manisa'da gözaltı | YENİLENDİ
11:12 Hevsel'de sonbahar renkleri
10:56 Sınır dışı edilmek istenen 2 kadın için hashtag açıldı
10:56 Kadıköy’de gözaltına alınan 116 kadın serbest bırakıldı
10:29 HDP: Tahir Elçi’yi katleden kötülük koalisyonu varlığını sürdürüyor
10:28 Döviz haftaya durgun başladı
10:25 İzmir’de olaylı maç: 2’si çocuk 4 yaralı, 21 gözaltı
10:20 Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı: Devletin aydınlatmadığı cinayet vardır
10:10 Özgür Basın emekçileri bir aydır tutuklu: Gazetecilik ile yargılanıyoruz
09:16 Abdullah Öcalan: Suriye AKP’nin kaderini belirleyecek
09:10 İnfazı ertelenen Akkaya tek kişilik hücrede tutuluyor
09:10 ‘Jin, jiyan, azadî’ mücadelesi büyüyecek
09:08 25 Kasım’da polis şiddeti: Barış Annesinin kolu çıktı
09:07 Saldırıya uğrayan Kürt öğrenci: Mücadeleyle bu güruhları okullardan temizleyebiliriz
09:06 İlaçları verilmeyen tutuklu tekli hücrede sara nöbeti geçirdi
09:06 Canbaz: Tecridi kırıp, direnişi yükseltmeliyiz
09:03 Deniz Poyraz açıklamasına katılmak 'örgüt propagandası' sayıldı
09:00 Mahabad’da korku duvarını yıktılar
09:00 28 KASIM 2022 GÜNDEMİ
27/11/2022
22:55 Mêrdîn Barosu’ndan Tahir Elçi kararı
21:55 ÖHD: Askeri yöntemler sorunu daha da büyütür
21:19 Şêrawa köyleri bombalandı
20:36 Tahir Elçi ödülünün ilki Jîna Emînî’ye
19:52 Qers'te 3 gözaltı
19:23 ‘Kapitalizmde Kadın Sömürüsü’ çalıştayında göç vurgusu
19:05 Gazeteci Evren: Kadınlar özgürlüğe yakın
18:37 Şirnex’te gözaltına alınanlar serbest
18:22 Taşdöğen: ‘Makul kadına’ karşı mücadele edilmeli
17:59 Amedspor deplasmanda 2 farkla kazandı
17:53 Saldırılarda 3 Suriye askeri yaşamını yitirdi
17:27 Çatışmalarda yakınlarını kaybedenler bir araya geldi
17:17 25 Kasım eylemlerinde İranlı kadınlara selam!
16:46 TMMOB Amed: Gözaltıları serbest bırakın
16:30 Kadınlar erkek-devlet şiddetine karşı yürüdü
16:21 Şahintepe'de 'kentsel dönüşüm' protestosu
15:34 Colemêrg’te 155 yerleşim yerinin yolu kapandı
14:51 Hussein Ronaghi serbest bırakıldı
14:43 Asker kayıpları sonrası Akar sınırda
14:39 QSD'den 26 Kasım bilançosu
14:27 Mêrdîn ve Colemêrg'te çok sayıda gözaltı
14:01 ATO'dan hastane kapatılmasına tepki
13:46 Mersin'de 25 kişi 3 gündür gözaltında
13:45 OBB'nin projeleri Danıştay'dan döndü!
12:50 Şenyaşar ailesi: Ümidimizi yitirmeyeceğiz
12:03 AKP'li belediyenin cenaze aracında uyuşturucu yakalandı
11:50 Minix Havaalanı’na saldırı
11:10 Taksim’de polis bir genci öldürdü
11:06 Polis ayağını kırdı, doktor örtbas etmeye çalıştı
10:47 Düzce’de 4.3 şiddetinde deprem
10:39 ESU: BM, Türkiye saldırılarına karşı harekete geçmeli
10:06 Colemêrg’e 17 asker cenazesi getirildi
09:40 Gözaltına alınanlar: Savaşa karşı durmaya devam edeceğiz
09:38 Êzidîlerin yaşadıklarını dünyaya duyuruyor
09:37 AKP’li geleceğin iki ayrı tablosu!
09:17 Tarihi kilise çöplüğe döndü
09:16 Süryani köyünde ağaç kıyımı sürüyor
09:15 25 Kasım’da özgür ve demokratik yaşam talebi
09:15 Yoleri: Tutukluların yalnızlaştırmasını dayanışmayla kırabiliriz
09:13 Elçi katledileli 7 yıl oldu: Tek bir kişi cezalandırılmadı
09:13 Grip vakaları artınca hastahanelerde yer kalmadı
09:12 Savcı, gençlik kongresine katılmayı suç saydı
09:06 Hasta tutuklu Güler'in 29 yıllık hikayesi
09:00 Mahabad'da halk geri adım atmıyor
09:00 27 KASIM 2022 GÜNDEMİ
07:44 Saldırılar gece boyunca sürdü
26/11/2022
23:59 Mêrdîn'de kaza: 3 ölü, 2 yaralı
23:22 Gençlerden saldırılara karşı yürüyüşlü protesto
22:11 İran ve Rojhilat’ta 18 binden fazla kişi gözaltına alındı
20:27 Üç asker hayatını kaybetti, 3’ü yaralandı
18:55 Emekoloji Meclisi Girişimi: İşçi ve ekoloji kırımının sorumlusu sermaye
18:16 Keskin: Kadınlar biatsız mücadele veriyor
17:59 187 örgütten BM’ye ‘Türkiye’nin saldırılarını durdurun’ çağrısı
17:36 Silopiya’da şüpheli çocuk ölümü
16:50 'Gündoğmuş’un doğasından ellerinizi çekin'
16:50 QSD, 24-25 Kasım bilançosunu açıkladı
15:48 Ebdi: Saldırıya karşı hazırlıklıyız, direniş göstereceğiz
15:41 Yaralı 20 işçiden 2’si yaşamını yitirdi
15:39 DÖM: Rojava Devrimi dünyaya yayıldı
15:24 Kadınlar alanları terk etmiyor: Direniş sürecek
15:16 Kadın hasta tutukluların durumuna dikkat çekildi
15:03 25 Kasım’da gözaltına alınan 2 kadın sınır dışı edilmek isteniyor
14:59 İHD: Hasta tutuklu Eylem Baş serbest bırakılsın
14:54 Şirnex’te 2 gözaltı
14:37 Gözaltında kaybedilen Aydoğan’ın akıbeti soruldu
14:35 İHD kadın tutukluların yaşadığı hak ihlalerine dikkat çekti
14:21 MEBYA-DER ve TUHAY-DER Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
14:06 Fincancı için Amed’de açıklama: Aynı umutla mücadele edeceğiz
14:00 Amed’de trafik kazası: 3’ü ağır 35 yaralı
13:54 Prof. Sassoli: Türkiye uluslararası insancıl hukuku ihlal ediyor
13:51 Sağanak yağmur Şirnex - Cizîr yolunu göle çevirdi
13:51 Doğumda ölen kadının ailesi: İhmal var
13:15 Katledilen kadınlar için fidan dikildi
13:04 Kayıp yakınlarının eylemine polis engeli
12:58 Evin Şahin'in infazı yakıldı: Pişmanlığı kabul etmiyoruz
12:52 Amed’de gözaltı sayısı 40'a yükseldi