Günay: Yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir

ANKARA - İran rejiminin halka yönelik saldırılarını kınayan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “İran ne yaparsa yapsın, özgürlüğe uyanan bir halkı hiçbir güç, hiç bir saldırı durduramaz. Bizim yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir” dedi. 
 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Günay’ın gündeminde, İran’daki direniş, saldırılar ile Emek ve Özgürlük İttifakı buluşması yer aldı. 
 
13 yıl önce havan topuyla katledilen Ceylan Önkol’u anarak konuşmasına başlayan Günay, “Onun şahsında devlet şiddetiyle katledilen çocukları saygıyla anıyorum. Çocuklarımıza özgür ve mutlu bir gelecek bırakmak için durmadan mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın deklarasyonuna değinen Günay, “Geçtiğimiz Cumartesi İstanbul’da ilan ettiğimiz Emek ve Özgürlük ittifakı daha şimdiden büyük bir heyecan yaratarak halklarımızın gündemini, umuttan yana değiştirmeyi başardı. Biz bunu ülkenin dört bir yanından gelen tebrik mesajlarından ve sokaklarda halkımızın bu ittifakı sahiplenmesinden anlıyoruz. Bir kez daha Emek ve Özgürlük ittifakı tüm Türkiye halklarına, emekçilerine, ezilenlerine, ötekileştirilenlerine hayırlı olsun, umut versin, güven versin, korku bulutlarını dağıtsın” dedi. 
 
‘MECBUR OLDUĞUMUZU DÜŞÜNENLERE…’
 
HDP olarak başından beri tarif ettikleri ve Türkiye halklarını kendisine mahkummuş gibi dayatan iki kutuplu siyasette 3’üncü bir yol açmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını sözlerine ekleyen Günay, “Bu yol ‘kendisine mecbur olduğumuzu düşünenlere’ en iyi cevap olduğu gibi, aynı zamanda mevcut iktidar karşısında da demokrasiden, özgürlüklerden, adaletten yana yegane alternatiftir. Bu adımla ezilenlerin mücadelesini birleştirme arayışlarına yönelik önemli bir psikolojik bariyer aşıldı, umutlarımız arttı. Bizler bu ittifakın kuruluşunda yer almaktan, onun ilk kurucuları arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Halklarımızı dar bir siyasal tartışmanın ötesine daha umutlu bir geleceğe taşımanın heyecanı içerisindeyiz” diye konuştu. 
 
‘SOMUT SORUNLARA SOMUT CEVAPLAR’
 
İttifaklarının, demokratik bir ülke, demokratik bir cumhuriyet hedefiyle ortaya çıktığını kaydeden Günay, şunları söyledi: “Bu topraklar üzerinde ne kadar dışlanan kesim, birey varsa onların örgütlü gücü olmayı hedefliyor. Bu ülkenin en temel meselelerinde eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden, adaletten yana tavır alıyoruz. Ülkenin ve üzerinde yaşayan halklarımızın yaşadığı somut sorunlara somut cevaplar üretecek kapsamlı bir program ortaya koyuyoruz. Bu programda kalbi özgürlük ve demokrasiden yana atan herkes kendisini bulabilir. İttifakımız bu topraklar üzerinde iktidara karşı verilen her tür demokratik mücadeleyi kapsamayı, farklı alanlarda hayat bulan mücadele biçimlerini bir çatı altında toplamayı hedefliyor.
 
ORTAK MÜCADELE BİRLİĞİ
 
Hepimizin bildiği gibi bu iktidara karşı yükselen itirazlar her yeri sarmış durumda. Sadece partilerle, örgütlerle, kurumlarla sınırlı değil, her yerde, her köşe başında bir itiraz bir ses yükseltme bir ‘artık yeter’ çığlığı duyabiliyoruz. İşte bu yüzden bizler sokaktan yükselen özgürlük sloganları ile ekmek kavgasının ortasından yükselen itirazların ortak mücadele birliği olmayı hedefliyoruz.
 
ESAS MESELE ÜLKEYİ DEMOKRATİK HALİNE GETİRMEK
 
Alternatifsizlik, güvensizlik kaygıları karşısında iki egemen blok arasına sıkışan halklarımıza geniş bir özgürlük kapısı, demokrasi ve adalet kapısı açmak için yola çıkıyoruz. Esas mesele  ülkeyi yaşanabilir özgür ve demokratik bir ülke haline getirmektir. İttifakımız bu ülkenin gerçek kurtuluş reçetesidir, yeni yaşamı inşa etme adresidir. İttifakımız şu veya bu adayı desteklemek şu veya bu ittifakın yanında durmak için değil, yep yeni bir anlayışı hakim kılmak için yola çıkmıştır. Türkiye’de desteklenecek bir ittifak varsa o da barındırdığı özgürlükçü anlayışı ve taşıdığı eşitlikçi potansiyeli nedeniyle Emek ve Özgürlük İttifakıdır. Bunu en geniş demokrasi gücü haline getirmek, toplumla buluşmak, mahalle mahalle sokak sokak örgütlenmek, güç olmak için gece gündüz çalışıyoruz.
 
HİKAYEMİZ YENİ BAŞLIYOR
 
Bu yeryüzü soframızda herkese yer var. Temel ilkelerini ortaya koydu ve bu ilkeleri kabul eden tüm demokrasi güçlerine kapılarını ardına kadar açıyor. Sadece kurumlara değil aynı zamanda bu ülkenin özgür geleceğinde sorumluluk almak isteyen tüm bireylere, yurttaşlara açık. Her yeni katılımla kartopu gibi büyüyeceğimizi biliyoruz. Bizim hikayemiz daha yeni başlıyor. Bu hikaye, haklarımız özgür olana kadar sürecek. Her gün demokratik bir ülke inşa etmek için çalışacağız, örgütleneceğiz ve kazanacağız.
 
İRAN SALDIRILARI
 
 İran devletinin Kürtlere, ve bütün İran halklarının demokratik ve sivil taleplerini bir taraftan bastırırken, diğer taraftan dün sabah saatlerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Pirdê, Koye ve Zirdigeze gibi yerleşim yerlerine yönelik saldırılarında onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur. Uluslararası yasaları ve egemenlik hakkını ihlal eden bu saldırılar yurttaşların katledilmesi, sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasıyla sonuçlanmıştır. Bu saldırılar İran devletinin Kürt halkına yönelik düşmanlığının açık bir ifadesidir.
 
SALDIRILARI KINIYORUZ
 
Dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin bir sonucu olarak bu saldırılar bölgenin barış, istikrar ve güvenliğini tehdit etmektedir. Bir tarafta İran’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne, diğer tarafta Türkiye’nin Başûr ve Rojava’ya yönelik saldırıları Kürtlerin nasıl bir kuşatmaya alındıklarını göstermektedir. İran tarafından gerçekleştirilen bu saldırıları HDP olarak kınıyor ve bu saldırıların bir an önce sonlandırılması çağrısında bulunuyoruz. 
 
ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI
 
Irak Hükümeti başta olmak üzere, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Birleşmiş Milletler, Arap Birliği gibi uluslararası ve bölgesel kurum ve kuruluşları bu saldırılar karşısında sorumluluk almaya davet ediyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet ve ailelerine baş sağlığı diliyoruz.
 
İRAN’DAKİ DİRENİŞ
 
İran’da Jina Mahsa Amini’nin katledilmesiyle başlayan halk direnişi bütün baskılara, hiçbir kural tanımayan saldırılara rağmen devam ediyor. Ve dünya kadınlarının kalbi İran da direnen kadınlarla atıyor. Halkın öfkesi de direnişi de değişim talebi de büyük; hiç kimse bu kadar zulme sonsuza kadar sessiz kalmaz, hiçbir canlı kendisine reva görülen köleliği ilelebet sineye çekmez, çekemez. Her diktatörlük de eninde sonunda zulüm uyguladığı, inkar ettiği, baskı ve saldırılarla susturmaya çalıştığı halkın öfkesiyle mutlaka günün birinde tanışmak zorundadır. Bu nedenle Rojhilat halkı başta olmak üzere İran halkının diktatörlüğe ve zulme karşı başlattığı direnişi bir kez daha selamlıyoruz. Diktatörlüğe karşı direniş haktır ve meşrudur.  
 
DİRENİŞ DALGA DALGA BÜYÜYECEK
 
Jina Mahsa Amini ve onun arkasından başlayan direniş artık bütün dünyadaki ezilen halklar, emekçiler, kadınlar için direnişin sembolüdür. Jin Jiyan Azadî şimdi dünyanın bütün dillerinde özgürlük sloganı olarak haykırılıyor. Dünyadaki özgürlük dalgasına öncülük eden Kürt kadınları, onların mücadele ile direniş ile yarattığı sloganları bu topraklarda yaşayan herkes için gurur vesilesidir. Bu özgürlük dalgası bedeli ne olursa olsun başta Ortadoğu olmak üzere, tüm dünyada dalga dalga büyüyerek yayılacak. 
 
YÜREĞİMİZ DİRENENLERLE
 
Bunu engellemek için baskıcı İran rejimi en iyi bildiği şeyi yapıyor, bütün baskıcı rejimler gibi hiçbir kural ve ilke tanımadan halkın direniş taleplerini ve özgürlük isteğini baskıyla, zorla bastırmaya çalışıyor. Sokak ortasında katliam uygulayarak, sivil halkın üzerine devlet terörü ile giderek halkın talebini bastırmaya çalışıyor. Biz rejimin bu saldırılarını kınıyoruz. İran ne yaparsa yapsın, özgürlüğe uyanan bir halkı hiçbir güç, hiç bir saldırı durduramaz. Rojhilat halkı başta olmak üzere, İran halkı eninde sonunda kendi mücadelesiyle ve direnişle özgürlüğü yaratacak. Bizim yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir. Bizim yüreğimiz jin jiyan azadî diyerek yaşamın her alanını itiraza, direnişe dönüştüren Rojhilat halkıyladır, bizim yüreğimiz bu direnişin öncülüğünü yapan ve saçını bayraklaştıran kadınlarladır. Bir kez daha Jina Mahsa Amini ve sonrasında başlayan eylemlerde katledilenleri saygıyla minnetle anıyoruz.
 
EKONOMİK KRİZ
 
AKP-MHP ittifakı Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik buhranın içerisindedir. Bugün AKP-MHP ittifakının makyajla sunduğu verilere rağmen yüzlerce öğrenci barınamadığı için parklarda yatıyor. Emekliler evlerine bir poşet sebze götüremiyor, esnaf borçlarını ödeme sorunu yaşıyor.
 
GENÇLER GÖÇ YOLUNA DÜŞÜYOR
 
AKP Genel Başkanı Erdoğan, oy alma umudunu kaybettiği için gençleri hedef alıyor. Türkiye’yi yangın yerine çeviren Erdoğan utanmadan, sıkılmadan ‘Daha iyi arabaya binmek, daha iyi telefon alabilmek, daha çok konsere gidebilmek için başka ülkelerin kapısına varanlara acıyarak bakıyoruz’ diyor. Bugün Türkiye’de gençler işsizlik ve geleceksizliğe karşı Edirne’den, Ege’den ölümü göze alarak yurt dışına gidiyorlar. Bu ülkeyi ‘umutsuzluk ve geleceksizlik’ odağı haline getiren iktidara karşı göç yollarına düşüyorlar.
 
İŞ BULAMADIKLARI İÇİN GİDİYORLAR
 
Sarayın duvarlarından gençlerin içerisinde olduğu durumu görmeyen Erdoğan gerçeği çarpıtan sözleriyle bir kez daha tarihe not düştü. Ülkenin içerisinde olduğu durumu saraydan ibaret sanan Erdoğan ‘gözleri var görmez, kulakları var duymaz’ hale gelmiştir. Oysa gençler; İşsizlik bu ülkede kader haline getirildiği için, çalışsalar bile geçinemedikleri, barınamadıkları, AKP’li kaymak takımının çocukları özel üniversitelerde okuyup lüks içinde yaşarken, en iyi üniversitelerde mezun olmalarına rağmen iş bulamadıkları, Erdoğan ailesiyle aynı okullarda, aynı dönemlerde okumadıkları ve torpilleri olmadıkları, işsizliğe razı olup AKP’ye biat edip il örgütlerinde yer almadıkları ve fikirlerini özgürce ifade edemedikleri için bu ülkeyi terk ediyorlar. Gençler, Türkiye’den, ailelerinden, yaşamlarından vazgeçmek pahasına bu ülkeden gitmek zorunda bırakılıyorlar. Bu açıklamalarıyla Erdoğan Saray’da oturan, toplumla, gençlerle, yoksullarla bağı kalmayan iktidar olduğunu bir kez daha göstermiştir. İktidar kibrine kapılan AKP ve Erdoğan’ın toplumla bağı kalmamıştır. Erdoğan Saray konforuna yaslandıkça hikayesini de, aldığı oyları da kaybetmiştir.
 
KAŞIKLA VERİP, KEPÇEYLE ALACAKLAR
 
Gençlerle ve toplumla bağı kalmayan Erdoğan ‘asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar tüm kesimlerin gelirlerini yılbaşında ciddi şekilde yükselterek enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız’ diyerek toplumu kandıracağını sansa da bunun bir algı operasyonu ve kandırmaca olduğunu tüm toplum biliyor. Bu iktidarın derdi ekonomik krizi çözmek, etkilerini azaltmak değil; algı operasyonlarıyla kaybettiği oyları almaktır. Çünkü bizler biliyoruz ki, işçiye ve emekliye verilecek zam AKP illüzyonuyla geri alınacak. Önce zam üstüne zam yağmaya devam edecek, sonra ise vergiler arttırılarak kaşıkla verip kepçeyle alacaklar.
 
NAS DEYİP, FAİZ LOBİLERİNE AKTARIYORLAR
 
Çünkü bu iktidarın ‘ustalık dönemindeyiz’ diyerek kast ettiği şey, gerçeklerin yerine algıları yerleştirme çabasıdır. Bu iktidar, ‘nas’ deyip faiz lobilerine milyarlarca TL’yi halkın cebinden aktarıyor. ‘Ekonomi uçuyor’ deyip 4 kişilik ailenin açlık sınırını 7 bin 245 TL, yoksulluk sınırı 23 bin 600 TL’ye çıkararak uçuruyor. ‘1 dolar 1 TL olacak’ deyip doları 18,5 lirayla rekora uçuruyor. İktidarın algı ve manipülasyon operasyonları gerçeklerin yerine geçemiyor.
 
MUTLAKA KAZANACAĞIZ
 
Türkiye halkı her gün artan fiyatlara, kredi faizlerine, vergilere karşı ‘yaşam mücadelesi’ veriyor. Türkiye’nin işsizleri, emekçileri, kadınları, öğrencileri AKP-MHP ittifakının talan ekonomisine karşı hayatta kalmaya çalışıyor. Biz de işsizlere, gençlere, kadınlara, esnaflara Türkiye’nin tüm ezilen ve sömürülenlerine sesleniyoruz. AKP-MHP ittifakının algı operasyonlarına, savaş çığırtkanlıklarına, ölüm ve açlık siyasetine karşı hep birlikte direneceğiz, hep birlikte başaracağız ve mutlaka kazanacağız.”
 
 

Diğer başlıklar

16:43 Ebdî: Türkiye karadan saldırı için ABD ve Rusya’nın onayını bekliyor
16:29 Osman Şiban’ın duruşması görüldü
16:27 Kurdistan kentleri için yağış uyarısı
16:13 Adana'da 8 kişi serbest bırakıldı
16:11 Rojava’ya dönük saldırılara duvar yazılamalı protesto
15:49 Manisa'da gözaltına alınanlardan 7'si serbest
15:23 İstanbul Tabip Odası: Yönetmelik hekimleri hedef alıyor
15:13 TJA kadınların gözaltına alınmasını protesto etti
15:10 Ankara merkezli soruşturma: 15 kadın gözaltında
14:39 Gever sisten kayboldu!
14:37 İran’da eylemler 73’üncü gününde
14:33 Riha’da doktorun saldırıya uğraması protesto edildi
14:28 TGC gazetecilere yönelik polis şiddetini kınadı
14:18 Cami inşaatında ölümlü kazada ‘kayıt dışı şüphesi var’
14:16 QSD: Qeremox’da hastane bombalandı
14:15 Adalet Nöbeti: Tek isteğimiz kanunların uygulanması
13:59 Danıştay’dan Çeşme Projesi’ni durdurma kararı
13:58 Gazeteci Çoban’ın duruşması görüldü
13:51 Vice News muhabirlerinin ifadesi 6 yıl sonra alındı
13:37 Sağlık emekçilerinden promosyon talebi
13:21 'Okullarda bir öğün ücretsiz yemek' için 100 bin imza
13:15 Gençlerden saldırılara karşı yürüyüş
12:58 Kışanak’tan mahkeme heyetine: Bu telaşınız niye?
12:48 Gazeteci Nedim Türfent tahliye oldu: Özgürlük olarak görmüyorum
12:45 Sancar: Kürtlerin statüsüz bırakılması hedefleniyor
12:44 Şenyaşar ailesi: Görmezden gelen zihniyet Urfa'da kaybedecek
12:37 'En kirli politikalar tutuklulara uygulanıyor’
12:31 Amed’te 4 Eğitim Sen üyesi açığa alındı
12:22 Asrın Hukuk Bürosu: Öcalan CPT ile görüşmeye çıkmadı
12:01 HDP PM üç temel gündemle toplanıyor
12:00 Tutuklu kadın gazetecilere ilişkin rapor: Haklar kısıtlandı, ihlaller arttı
11:48 Kadın akademisyenin odasını basan profesörden taciz ve tehdit
11:07 HDP Gençlik Meclisi Üyesi Kılınç’ın duruşması ertelendi
11:06 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:05 Mersin'de 12 kişi tutuklandı
10:59 HDP Kadın Meclisi: Kadınlar savaş ittifakına geri adım attıracak
10:48 Newroz Ehmed: Asıl hedef Rojava’da filizlenen kadın devrimidir
10:33 Dış ticaret açığı yüzde 421 arttı
10:32 Tutuklu kadın gazetecilerden mesaj var: Asla biat etmedik
09:54 İdare ve Gözlem Kurulu’nun yeni görevi: Bıçak verilebilir!
09:48 50 kadın hakkında gözaltı kararı
09:47 Günay: Abdullah Öcalan’ın sesine ihtiyaç var
09:20 ‘Kadının sözüne bütçede yer verilmedi’
09:10 Kayyım kasada para bırakmadı: Şirketin parası ödenmiyor
09:09 35 yıl önce dinlediği Seyrê ve Elîyê Memed’in hikayesini kitaplaştırdı
09:08 Uluslararası Kadın Konferansı’nda rota çizildi: Demokratik Kadın Konfederalizmi
09:01 Pîranşar'da öldürülen Zekeriya ve Komar'ın aileleri anlatıyor
09:00 29 KASIM 2022 GÜNDEMİ
08:21 Ege Denizi'nde deprem
28/11/2022
23:02 Kobanê bir kez daha bombalandı
22:45 Rıha'da polislere ateş açıldı
22:04 Operasyon bölgesinde 1 asker daha hayatını kaybetti
20:25 Avukat görüş odalarına kamera konulması hukuka aykırı bulundu
20:15 Hayvana eziyet eden 3 kişi tutuklandı
20:01 Taksim saldırısına ilişkin bir kişi daha tutuklandı
19:24 Eskişehir'de 4 öğrenci tutuklandı
19:20 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
19:04 Kobanê Davası: Demokratik siyaset cezalandırılmak isteniyor
18:00 Patnos Cezaevi’nde 7 tutuklu sürgün edildi
17:25 7 siyasi partiden Akbelen Ormanı için ortak açıklama
17:14 Petrol-İş üyelerine yönelik baskılar protesto edildi
17:08 Çimento fabrikası için açılan dava bozuldu
16:26 Buca Cezaevi’nin imara açılması mahkemeye taşındı
16:22 QSD: Yerleşim yerlerine 90 saldırı düzenlendi
15:41 Altılı Masa’nın Anayasa teklifi: Kürt yok, kadın yok, anadil yok!
15:35 Kelepçeli tedavi edilen Gürdal’ın cezası ertelendi
15:32 Halkın Hukuk Bürosu'ndan Gülten Matur açıklaması
15:17 25 Kasım Kadın Platformu: Sokakları terketmeyeceğiz
15:12 HDP’li eşbaşkan 2 gündür gözaltında
14:48 Roboski İçin Adalet Girişimi: Coğrafya kader değildir
14:39 ‘Elçi cinayeti faili meçhul bırakılmak isteniyor’
14:31 Tahir Elçi mezarı başında anıldı
14:24 Urfa Adliyesi'nde intihar girişimi
14:06 Kışanak: Kobanê Davası, çözümü ortadan kaldırma davasıdır
13:30 Gever’de engellemelere rağmen 'savaşa ve işgale' karşı yürüyüş
13:13 Şenyaşar Ailesi: Evimiz adliye önüdür
13:02 Kurdistan pankartından gözaltına alınanlar adliyeye çıkarılacak
12:38 Mêrdîn’de gözaltına alınanlar serbest
12:10 Irak Cumhurbaşkanı Federe Kurdistan heyetiyle görüştü
11:51 Tekirdağ ve Manisa'da gözaltı
11:12 Hevsel'de sonbahar renkleri
10:56 Sınır dışı edilmek istenen 2 kadın için hashtag açıldı
10:56 Kadıköy’de gözaltına alınan 116 kadın serbest bırakıldı
10:29 HDP: Tahir Elçi’yi katleden kötülük koalisyonu varlığını sürdürüyor
10:28 Döviz haftaya durgun başladı
10:25 İzmir’de olaylı maç: 2’si çocuk 4 yaralı, 21 gözaltı
10:20 Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı: Devletin aydınlatmadığı cinayet vardır
10:10 Özgür Basın emekçileri bir aydır tutuklu: Gazetecilik ile yargılanıyoruz
09:16 Abdullah Öcalan: Suriye AKP’nin kaderini belirleyecek
09:10 İnfazı ertelenen Akkaya tek kişilik hücrede tutuluyor
09:10 ‘Jin, jiyan, azadî’ mücadelesi büyüyecek
09:08 25 Kasım’da polis şiddeti: Barış Annesinin kolu çıktı
09:07 Saldırıya uğrayan Kürt öğrenci: Mücadeleyle bu güruhları okullardan temizleyebiliriz
09:06 İlaçları verilmeyen tutuklu tekli hücrede sara nöbeti geçirdi
09:06 Canbaz: Tecridi kırıp, direnişi yükseltmeliyiz
09:03 Deniz Poyraz açıklamasına katılmak 'örgüt propagandası' sayıldı
09:00 Mahabad’da korku duvarını yıktılar
09:00 28 KASIM 2022 GÜNDEMİ
27/11/2022
22:55 Mêrdîn Barosu’ndan Tahir Elçi kararı
21:55 ÖHD: Askeri yöntemler sorunu daha da büyütür