İran’daki kadınların direnişi selamlandı

  • kadın
  • 18:48 28 Eylül 2022
  • |
img

HABER MERKEZİ-  Pekçok kentte alanlara çıkan kadınlar, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası sokaklarda olan kadınların direnişini selamlayarak destek verdi. 

Dersim Kadın Platformu İran ‘Ahlak polisi’tarafından katledilen Jina Mahsa Amini ve sonrasında sokaklara çıkan kadınlara destek amacıyla Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Ellerinde “Özgürlükleri için direnen İranlı kadınların yanındayız” pankartı ve Amini’nin fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıyan kadınlar, Seyit Rıza Meydanı’na kadar “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş sonrası platform adına açıklama yapan Fatoş Argın Taşkele, faşist İran devletinin 16 Eylül’de 22 yaşındaki Kürt kadını Mahsa Amini’yi, Molla rejimine bağlı ‘Ahlak Polisi’ diye bilinen İrşad devriyeleri tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle işkenceyle katlettiğini söyledi.

İranlı kadınların 1979 yılındaki ‘İran İslam Devrimi’nden bu yana zorunlu örtünme baskısı altında olduğunu söyleyen Taşkale, Hümeyni’nin iktidarı ele geçirmesinden bu yana ahlaki gerekçelerle çok sayıda kadının idam edildiğini hatırlattı. Taşkale, “Örtünme itaatsizliği yüzünden sokaktaki gericilerden ve polis tarafından şiddete uğrayan, gözaltına alınan ve tutuklanan kadınlar az değildir ve bu sayı gün geçtikçe artıyor” dedi.

’MAHSA AMİNİ’NİN SAÇI’

İranlı kadınların 43 yıldır baskıcı, dinci, kadın düşmanı ve nefret politikalarıyla halkı baskılayan, İranlı kadınların yaşamlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ettiğini belirten Taşkale, “Mahsa Amini yıllardır süren kadın düşmanı gerici, tekçi, erkek egemen molla rejiminin yürüttüğü politikaların sonucunda katledilen kadınlardan sadece birisi. Mahsa Amini’nin saç teli bugün başta İranlı kadınlar olmak üzere İran halkının ve dünya kadınlarının özgürlük direnişinin bayrağı olmuştur” diye konuştu.

DERSİMLİ KADINLARDAN DİRENEN KADINLARA SELAM

Mahsa Amini cinayetinin ardından kitleselleşen ve sokağa taşan halkın tepkisinin İran rejiminin halk nezdinde bir karşılığı olmadığının göstergesi olduğunu söyleyen Taşkale, “İranlı kadınların ve mücadeleye katılan bir bütün halkın talebi İslam Cumhuriyeti’ndeki cinsiyet ayırımcılığı kaldırılsın talebini aşmıştır. Bütün bu baskı ve zulmü yaratan rejimin değişmesi elzem olandır” diye konuştu. “Dinci faşizme karşı mücadele eden İranlı kadınlar yalnız değildir” diyen Taşkale, “Bizler Dersimli kadınlar olarak; İran’da özgürlükleri için direnen kız kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İranlı kız kardeşlerimizin mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Onların mücadelesini bir kez daha buradan selamlıyoruz” dedi.

‘BEDENLERİMİZ ÜZERİNDE TAHAKKÜME İZİN VERMEYECEĞİZ’

Türkiye’de de sokaklarda kadınların giyimine, hangi saatte eve gideceğine müdahale eden ‘ahlak bekçileri’nin iktidarın kadın politikalarından dolayı giderek cesaretlendirildiğini hatırlatan Taşkale, Bilinmelidir ki bedenlerimiz üzerinden iktidar kurmanıza asla izin vermeyeceğiz”dedi.

Açıklama sonrası “Jin Jiyan Azadi” sloganları atan kadınlar, önce saçlarını kesti ardından oturma eylemi yaparak açıklamayı sonlandırdı.

MARDİN 

Şahmaran Kadın Platformu da, kadın cinayetlerine tepki göstermek ve İran’da Jina Masha Aminî’nin katledilmesinin ardından başlayan protesto eylemlerine destek vermek için açıklama yaptı. Artuklu ilçesi Karayolları Parkı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Kadınların Zafere Yürüdüğü Yüzyılda Dikta Rejimlerine Boyun Eğmeyeceğiz” pankartı açıldı. Kadınlar “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî berxwedana Jinan” sloganları atarken, metni platform adına Mürvet Aslan Çam okudu. 

Dargeçit ilçesinde saçları açıldığı bahanesiyle katledilen Pakistan Demir’in erkeklerce çizilen kaderinin İran’da “ahlak polisi” tarafından Jina Masha Amini’ye reva görüldüğünü dile getiren Çam, “Biz kadınlar bu kaderi kabul etmiyoruz. Çünkü bizler bu ortak kara zihniyeti, Türkiye’de her gün artan kadın katliamından ve korunan faillerden tanıyoruz. Hala bulunamayan Gülistan Doku’dan, katledilen Deniz Poyraz’dan tanıyoruz. Zindanda katledilen Garibe Gezer’den, failleri aklanan Şule Çet’ten tanıyoruz. 27 yıldır kaybedilen çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri’nden tanıyoruz. Biz bu coğrafyanın kadınları çocuk yaşta katledilen Ceylan Önkol’dan tanıyoruz” dedi. 

‘KADINLARIN İSYANINI MEYDANLARA TAŞIMAYA DEVAM’

Kadınların isyanlarını yanlarına alarak meydanlarda olmaya devam ettiklerini belirten Çam, erkeklerin kadınların sınırlarını belirlemesine izin vermeyeceklerini dile getirdi. Çam devamla, “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz. Jina Amini’nin katledilmesinin ardından tıpkı adı gibi yüzlerce kadına Jin yani yaşam olmayı atfetti. Bugün İran sokaklarında dalga dalga büyüyen kadın mücadelesinin, İran’daki şeriat mücadelesinin önünü nasıl tıkadığını görüyor ve İran’da direnen kadınlardan güç alıyoruz. Biz bütün dünya kadınlarına düşen bu mücadeleyi daha fazla büyütüp yaymaktır. Jin jiyan azadî şiarını yaşamımızın her alanında yaşamsallaştırmak her birimizin hayat felsefesi olmalı” ifadelerini kullandı. 

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu. 

ANKARA

29 Ekim Kadınları Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Kolları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, Jîna Mahsa Amini için Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması yaptı.  Açıklamada “Hayat benim, emek benim, alın teri benim, özgürüm, karışma” ve “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” pankartları açıldı.

Açıklamada konuşan 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, Amini’nin katillerinin bütün dünyada kadınlar tarafından protesto edildiğini belirterek, Artan zulüm sonu getirir. Çünkü insan, zulme karşı direnmenin bir hak olduğu bilincindedir. Zalim güçlüdür ancak, haklı olan kararlıdır ve mutlaka kazanır” dedi.

 ‘YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ’

PSAKD Kadın Meclisi Genel Sekreteri Rukiye Kara da şunları söyledi: “Biz Alevi Kadınlar, laiklik ve eşitlik sadece ülkemizde değil, tüm dünya topraklarında sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Biz kadınlar, eşit işe, eşit ücret isteyen ve bu eşitlik sağlanana kadar kadınlara pozitif destek için mücadele edeceğiz. İnsan Hakları için direnen, bedel ödeyen tüm kadınlara selam olsun İran’da ölümlere rağmen direnen Kadınlara bin selam olsun. Yaşasın Kadın Dayanışması. Biz Kadınlar yasta değil isyandayız! Kadın, Yaşam Özgürlük!”

İSTANBUL

Kadınlar Birlikte Güçlü, Kürt kadın Jîna Mahsa Amînî’nin İran’ın başkenti Tahran’da 14 Eylül günü “ahlak polisleri” tarafından işkence ile katledilmesini protesto etmek için 2 Ekim Pazar günü İstanbul Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde saat 16.00’da çok sayıda kadının katılımıyla gerçekleştireceği kitlesel eylem öncesinde Şişli Pangaltı Metro çıkışında bildiri dağıttı.

BİLDİRİLER DAĞITILDI

“İran’da, Türkiye’de ve Her Yerde Özgürlük!” şiarı ile gerçekleştirilecek olan eyleme dair yapılan bildiri dağıtımına, çok sayıda kadın örgütü temsilcisi, siyasetçiler, kadın aktivisitleri, feministler, ekolojistler, öğrenciler ve hak savunucuları katıldı. Bildiri dağıtımı öncesi halka seslenen kadınlar, 2 Ekim günü Jîna Mahsa ve tüm kadınların özgürlüğü, yaşamları, gelecekleri ve İranlı kadınlarla dayanışmak için Kadıköy’deki eylemlerine tüm kadınların katılması çağrısında bulundu. Ardından kadınlar, “İran’da, Türkiye’de ve Her Yerde Özgürlük!” başlıklı Türkçe ve Farsça dillerindeki bildirileri yoldan geçen yurttaşlara dağıttı.

DAYANIŞMAYA DESTEK

Kadınlar bildiri dağıtırken, Jîna Mahsa’nın Kürt kadın olduğu için, Kürdistan’daki kadınların da özel savaş politikaları ile katledildiğine vurgu yaptı. Kadın katliamları, özel savaş politikaları, Jîna Mahsa ve tüm kadınlar ile LGBTIQ+’ların özgürlükleri için eyleme katılım çağrısı yapıldı. Kadınların dağıttığı bildiriler ise halk tarafından ilgiyle alınıp incelenirken, çok sayıda yurttaş da Jîna ve İranlı kadınlarla dayanışmak için gerçekleştirecekleri eylemde kadınların yanında olacaklarını ve daima dayanışacaklarını ifade etti. Kadınların “Jin Jîyan Azadi” sloganına ise yurttaşlar alkışlarla destek verdi.

Sık sık, “Jin Jîyan Azadi” sloganı atan kadınlar bildiri dağıtımının ardından hep bir ağızdan, “Jîna Mahsa Amînî’nin katili dinci faşist Molla rejimidir”, “Mahsa’nın ve İranlı kadınların direnişi bizim de direnişimizdir”, “İranlı kadınların mücadelesine ses vermek için 2 Ekim’de Kadıköy’deyiz” diye haykırdı.

Ardından etkinlik, sık “Jin Jîyan Azadi”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganı, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.

DENİZLİ 

Denizli Kadın Platformu, İran’da katledilen Mahsa Amini için kent merkezindeki Çınar Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. "Bunca yıllık suç, bu lidere yazıklar olsun" ve "Kadın, yaşam, özgürlük" dövizlerinin taşındığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. 

Basın açıklamasını okuyan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu, "Bizler de Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’ nin katili İran Molla rejimidir. Mahsa'nın katili erkek egemen sistemdir. Mahsa’nın ve İranlı kadınların mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Bizler biliyoruz ki, baskı ve zulmün artması ile her türlü tahakküme karşı isyan da artar ve buluşarak çoğalır. Kız kardeşimiz Mahsa’nın sözde ahlak polisi tarafından öldürülmesi canımızı yaktı, öfkemizi ve isyanımızı büyüttü. Erkek egemen sistemin kadın düşmanı politikalarına ve kadınlar üzerinden bütün bir topluma tahakküm kuran faşizme karşı kadın özgürlük mücadelemizi yükseltiyoruz" diye konuştu.  

Daha sonra İran'da öldürülen kadınları temsilen siyah çarşaf giyen kadınlar, tiyatro gösterisi yaptı. 

Diğer başlıklar

17:23 ÖHD, Öcalan için İzmir ve Şirnex Barosu'na başvurdu
17:17 25 Kasım'da gözaltına alınan 2 kadın sınır dışı edilecek
17:06 Gözaltılar Êlih’te protesto edildi
17:01 Kışanak: Yalan belgelerle tutuklanmam için kumpas tertiplediler
16:45 HDP’ye saldıranlar bir DAİŞ’linin 'tanıklığı' ile tahliye edildi
16:43 Ebdî: Türkiye karadan saldırı için ABD ve Rusya’nın onayını bekliyor
16:29 Osman Şiban’ın duruşması görüldü
16:27 Kurdistan kentleri için yağış uyarısı
16:13 Adana'da 8 kişi serbest bırakıldı
16:11 Rojava’ya dönük saldırılara duvar yazılamalı protesto
15:49 Manisa'da gözaltına alınanlardan 7'si serbest
15:23 İstanbul Tabip Odası: Yönetmelik hekimleri hedef alıyor
15:13 TJA kadınların gözaltına alınmasını protesto etti
15:10 Ankara merkezli soruşturma: 15 kadın gözaltında
14:39 Gever sisten kayboldu!
14:37 İran’da eylemler 73’üncü gününde
14:33 Riha’da doktorun saldırıya uğraması protesto edildi
14:28 TGC gazetecilere yönelik polis şiddetini kınadı
14:18 Cami inşaatında ölümlü kazada ‘kayıt dışı şüphesi var’
14:16 QSD: Qeremox’da hastane bombalandı
14:15 Adalet Nöbeti: Tek isteğimiz kanunların uygulanması
13:59 Danıştay’dan Çeşme Projesi’ni durdurma kararı
13:58 Gazeteci Çoban’ın duruşması görüldü
13:51 Vice News muhabirlerinin ifadesi 6 yıl sonra alındı
13:37 Sağlık emekçilerinden promosyon talebi
13:21 'Okullarda bir öğün ücretsiz yemek' için 100 bin imza
13:15 Gençlerden saldırılara karşı yürüyüş
12:58 Kışanak’tan mahkeme heyetine: Bu telaşınız niye?
12:48 Gazeteci Nedim Türfent tahliye oldu: Özgürlük olarak görmüyorum
12:45 Sancar: Kürtlerin statüsüz bırakılması hedefleniyor
12:44 Şenyaşar ailesi: Görmezden gelen zihniyet Urfa'da kaybedecek
12:37 'En kirli politikalar tutuklulara uygulanıyor’
12:31 Amed’te 4 Eğitim Sen üyesi açığa alındı
12:22 Asrın Hukuk Bürosu: Öcalan CPT ile görüşmeye çıkmadı
12:01 HDP PM üç temel gündemle toplanıyor
12:00 Tutuklu kadın gazetecilere ilişkin rapor: Haklar kısıtlandı, ihlaller arttı
11:48 Kadın akademisyenin odasını basan profesörden taciz ve tehdit
11:07 HDP Gençlik Meclisi Üyesi Kılınç’ın duruşması ertelendi
11:06 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:05 Mersin'de 12 kişi tutuklandı
10:59 HDP Kadın Meclisi: Kadınlar savaş ittifakına geri adım attıracak
10:48 Newroz Ehmed: Asıl hedef Rojava’da filizlenen kadın devrimidir
10:33 Dış ticaret açığı yüzde 421 arttı
10:32 Tutuklu kadın gazetecilerden mesaj var: Asla biat etmedik
09:54 İdare ve Gözlem Kurulu’nun yeni görevi: Bıçak verilebilir!
09:48 50 kadın hakkında gözaltı kararı
09:47 Günay: Abdullah Öcalan’ın sesine ihtiyaç var
09:20 ‘Kadının sözüne bütçede yer verilmedi’
09:10 Kayyım kasada para bırakmadı: Şirketin parası ödenmiyor
09:09 35 yıl önce dinlediği Seyrê ve Elîyê Memed’in hikayesini kitaplaştırdı
09:08 Uluslararası Kadın Konferansı’nda rota çizildi: Demokratik Kadın Konfederalizmi
09:01 Pîranşar'da öldürülen Zekeriya ve Komar'ın aileleri anlatıyor
09:00 29 KASIM 2022 GÜNDEMİ
08:21 Ege Denizi'nde deprem
28/11/2022
23:02 Kobanê bir kez daha bombalandı
22:45 Rıha'da polislere ateş açıldı
22:04 Operasyon bölgesinde 1 asker daha hayatını kaybetti
20:25 Avukat görüş odalarına kamera konulması hukuka aykırı bulundu
20:15 Hayvana eziyet eden 3 kişi tutuklandı
20:01 Taksim saldırısına ilişkin bir kişi daha tutuklandı
19:24 Eskişehir'de 4 öğrenci tutuklandı
19:20 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
19:04 Kobanê Davası: Demokratik siyaset cezalandırılmak isteniyor
18:00 Patnos Cezaevi’nde 7 tutuklu sürgün edildi
17:25 7 siyasi partiden Akbelen Ormanı için ortak açıklama
17:14 Petrol-İş üyelerine yönelik baskılar protesto edildi
17:08 Çimento fabrikası için açılan dava bozuldu
16:26 Buca Cezaevi’nin imara açılması mahkemeye taşındı
16:22 QSD: Yerleşim yerlerine 90 saldırı düzenlendi
15:41 Altılı Masa’nın Anayasa teklifi: Kürt yok, kadın yok, anadil yok!
15:35 Kelepçeli tedavi edilen Gürdal’ın cezası ertelendi
15:32 Halkın Hukuk Bürosu'ndan Gülten Matur açıklaması
15:17 25 Kasım Kadın Platformu: Sokakları terketmeyeceğiz
15:12 HDP’li eşbaşkan 2 gündür gözaltında
14:48 Roboski İçin Adalet Girişimi: Coğrafya kader değildir
14:39 ‘Elçi cinayeti faili meçhul bırakılmak isteniyor’
14:31 Tahir Elçi mezarı başında anıldı
14:24 Urfa Adliyesi'nde intihar girişimi
14:06 Kışanak: Kobanê Davası, çözümü ortadan kaldırma davasıdır
13:30 Gever’de engellemelere rağmen 'savaşa ve işgale' karşı yürüyüş
13:13 Şenyaşar Ailesi: Evimiz adliye önüdür
13:02 Kurdistan pankartından gözaltına alınanlar adliyeye çıkarılacak
12:38 Mêrdîn’de gözaltına alınanlar serbest
12:10 Irak Cumhurbaşkanı Federe Kurdistan heyetiyle görüştü
11:51 Tekirdağ ve Manisa'da gözaltı
11:12 Hevsel'de sonbahar renkleri
10:56 Sınır dışı edilmek istenen 2 kadın için hashtag açıldı
10:56 Kadıköy’de gözaltına alınan 116 kadın serbest bırakıldı
10:29 HDP: Tahir Elçi’yi katleden kötülük koalisyonu varlığını sürdürüyor
10:28 Döviz haftaya durgun başladı
10:25 İzmir’de olaylı maç: 2’si çocuk 4 yaralı, 21 gözaltı
10:20 Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı: Devletin aydınlatmadığı cinayet vardır
10:10 Özgür Basın emekçileri bir aydır tutuklu: Gazetecilik ile yargılanıyoruz
09:16 Abdullah Öcalan: Suriye AKP’nin kaderini belirleyecek
09:10 İnfazı ertelenen Akkaya tek kişilik hücrede tutuluyor
09:10 ‘Jin, jiyan, azadî’ mücadelesi büyüyecek
09:08 25 Kasım’da polis şiddeti: Barış Annesinin kolu çıktı
09:07 Saldırıya uğrayan Kürt öğrenci: Mücadeleyle bu güruhları okullardan temizleyebiliriz
09:06 İlaçları verilmeyen tutuklu tekli hücrede sara nöbeti geçirdi
09:06 Canbaz: Tecridi kırıp, direnişi yükseltmeliyiz