Atadedeler grubuna yönelik soruşturma: Kobane Davası hakimi Çolak yöneticiler arasında

img

ANKARA- Kamuoyunda Atadedeler olarak bilinen suç örgütüne yönelik soruşturma tamamlandı. İddianamede, bir dönem Kobane Davası’na da bakan eski Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bahtiyar Çolak da örgüt yöneticileri arasında sayıldı.

Ankara Başsavcılığı, aralarında hâkim ve savcıların da bulunduğu 43 kişi hakkında “suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından binlerce yıla varan miktarlarda hapis cezası istemiyle dava açtı. Aralarında Bahtiyar Çolak’ın, “Elçi Başyardımcısı” sıfatıyla 22 ülkenin Ata Dedesi olduğu kaydedilen iddianamede, 5600 yıla kadar hapsi istendi. Çolak ise, savcılığa verdiği ifadesinde, suçlamaları reddetti.

İDDİANAMEDE BAHÇELİ’NİN DE ADI GEÇİYOR

Çolak suçsuz olduğunu öne sürerek, Toplantılarda benim referansım olarak Sayın Devlet Bahçeli'nin ismi okundu ancak bunda benim bir etkim yoktu. Salice Fedakar, Devlet Bahçeli ile görüştüğünü ve bana referans olmayı kabul ettiğini söyledi. Zaten kamu görevi yürüttüğüm için yeni bir göreve ihtiyacım yoktu. Başlangıçta vatana hizmet için milli duygularla girdim, alınan paraların gruptan çıkan kişilere iade edilmesi nedeni ile şüphelenmedim. Bu nedenle de gruptan ayrılmadım, suçsuzum” ifadelerini kullandı.

İddianamede, Çolak’ın bazı yazışmalarda Cumhurbaşkanı, MİT Başkanı ve Milli Savunma Bakanı'nın isimlerini kullanarak paylaşımlar yaptığı kayıtlara geçti.

‘DERİN DEVLETİN TİCARİ AYAĞI’

İddianameyi kabul eden mahkeme, dosyayı yetkisizlik kararı vererek İzmir'e gönderdi. 342 mağdur ve müştekinin bulunduğu iddianamede, şüphelilerin “derin devletin ticari ayağı olduklarıiddiasıyla bir yapı oluşturdukları ve mağdur ve müştekileri de bu yapıya alıp işlerini çözme vaadiyle harç, pasaport gibi bahanelerle para alarak dolandırdıkları anlatıldı. Dolandırılan isimler arasında da bir süre grubun içinde yer aldıktan sonra örgütü fark edip ayrılan yargı ve emniyet mensubu kişiler de bulunuyor.

İddianameye göre, MİT’ten yapılan ihbarda, “İzmir ve civar illerinde, kendisini devlete bağlı gizli bir yapı olarak lanse eden organize bir şebekenin bulunduğu, yapılanmada hâkim, savcı, emekli ve aktif devlet memurları, MİT'ten atılan-ayrılan şahıslar ve üst düzey kalifiye kişilerin yer aldığı iddiasıyla faaliyetlerinde güven sağladığı” belirtildi. İddianameye göre çete üyeleri, mağdurlardan 10 bin TL haraç aldı.  İddianamede çete üyelerinin yurttaşları, “Ayrıca Ankara MİT merkezinde imza töreni yapılacağı ve Cumhurbaşkanlığı külliyesinin ziyaret edileceğine ilişkin vaatlerde bulunulduğu, yapılanmaya kabul edilen kişilerin yürütülecek gizli görev kapsamında ihtiyaca göre yurt içi ve yurt dışında çalışabileceği, bu çerçevede pasaport vb... Masraflar için kullanmak üzere 10.000 TL ödenmesi gerektiği, söz konusu ödemenin Salice Fedakar adına kayıtlı banka hesabına 'protokol harç bedeli’ açıklaması ile transfer edildiği, yapılanmanın içerisinde Salice Fedakar'ın 'Elçi Hanım Pınar Taşçı' ismiyle tanındığı, zaman zaman ev, otel gibi farklı mekanlarda gizli toplantılar düzenlendiği, yapı içerisinde sözde ülke masası kurularak üyelere kod isimler verildiği, toplantılarda yapının arkasında Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, MİT başkanı bulunduğunun ifade edildiği, şikayetçi olanların sıkıntı yaşayacağı söylenerek tehditkar ifadeler” kullanarak dolandırdığı kaydedildi.

WHATSAPP’TAN DEDELER ÇIKTI

Soruşturmanın devam ettiği sırada Ardahan’da yürütülen bir soruşturma kapsamında yakalanan bir kişinin cep telefonunun incelenmesinde WhatsApp’ta “DEDELER” isimli bir grubun bulunduğu belirtilen iddianamede, burada elde edilen yazışmaların da dosyaya eklendiği ifade edildi. İddianamede, söz konusu WhatsApp grubunda yer alan kişiler hakkında dinleme kararı alındığı belirtilerek, bu kapsamda yeni deliller elde edildiği vurgulandı.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ İZLERİ

Soruşturma kapsamında yapılan dinleme çalışmalarında, örgütte üyelerle tanıştırılmayan “Yusuf Bey ve Muhammet Bey” adı ile mesaj atan kişilerin, elçi olarak tanımlanan Pınar Taşçı kod isimli şüpheli Salice Fedakar'ın üstü konumunda bulundukları imajının verildiği ifade edildi. İddianamede,  “Elçi'nin altında gizli Ata Dedelerin bulunduğu, bunların sadece isimlerinin olduğu, onun altında elçi yardımcılarının, sonraki kısmında "ülke ata dedeleri, baş dedeler, dedeler, masa başkanları, saha üyeleri" şeklinde bir yapılanma oluşturulduğu anlatıldı. Örgüt üyeleri ve yöneticilerin kod isimlerinin bulunduğu kaydedilen iddianamede, üyelerin örgüt yöneticilerince verilen talimatlara uyarak raporlar verdikleri, hiyerarşik yapıya riayet ederek, emir-komuta zinciri içinde hareket ettikleri ve örgüte üye kazandırmaya çalıştıkları vurgulandı. İddianamede, örgüte yatırılan paraların örgüt lideri Salice Fedakar'ın hesabında toplandığı, toplantılarda örgüt yöneticilerinin, liderin yanında oturarak kendilerini üst düzey kamu görevlisi olan Cumhurbaşkanı veya siyasi parti lideri Devlet Bahçeli'nin referansı ile örgüte katıldıkları iması verdiklerine de dikkat çekildi.

6 MİLYONLUK PARA GİRİŞİ

İddianamede, örgüt lideri olarak gösterilen Pınar Taşçı kod adlı Salice Fedakar’ın, örgütte talimatlar veren kişi olduğu ve kendisine “elçi” denildiği ifade edildi. İddianamede, "DEDELER" isimli WhatsApp grubunda “Arkadaşlar burada bir devlet işi yapıyoruz. Birbirimizle didişmenin bir anlamı yok. İtiraz edilen hususlar zaten devlet Erkan’ı ile istişare edilen ve devletin Bilgisi dahilinde olan hususlardır’ şeklinde mesajlarının olduğu ifade edildi. Fedakar için, “örgütü sanki devlet tarafından kurulmuş gibi lanse ettiği” değerlendirmesi yapılan iddianamede, şüphelinin hesap hareketlerinde örgüt üye ve yöneticileri ile birçok hesap hareketinin bulunduğu ve hesabına 6 milyon lira üzerinde para girişi olduğu” belirtildi.

İddianamede, Fedakar’ın, “örgüt kurmak ve yönetmek, nitelikli dolandırıcılık ve dolandırıcılığa teşebbüs" suçlarından 2 bin 226 yıldan 5600 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

ÇOLAK ELÇİ BAŞ YARDIMCISI OLARAK YER ALDI

İddianamede, bir dönem Kobane Davası’nın görüldüğü mahkemenin başkanlığını yapan eski hâkim Bahtiyar Çolak da şüpheli olarak yer aldı. Çolak’ın örgüt yöneticisi olduğu ve Elçi Baş Yardımcısı olarak görev yaptığı ifade edilerek, örgüt yöneticisi Salice Fedakar ile de karşılıklı hesap hareketlerinin olduğu anlatıldı. İddianamede, Çolak’ın bazı yazışmaları da yer aldı. Buna göre bir yazışmada Çolak, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve yanında Hulusi Akar, Hakan Fidan, İbrahim Kalın, Fahrettin Altun, bugün Katar’a gidiyorlar. Katar emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşecek ve Katar emiri Katar Atadedesi olacak. Bu görüşme ve sonrasının bizim içim çok iyi gelişmeler doğuracağı Başdedemiz Muhammed bey tarafından iletildi. Bizim ve ülkemiz için hayırlısı olsun” ifadelerini kullanıyor. Çolak, bir başka yazışmasında “Bu hafta tüm masalar olarak hareketli bir hafta geçirdik. Önceki belirtilen tarih öncesinde iki İran atadedesi gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Katar on iki ataşesi de şu anda Türkiye’ye gelmiştir. İleri ki günlerde diğer atadedeler de gelecektir. CBaşkanımız gelen atadedelerle görüşecek ve tarih ile ilgili kendisiyle bir görüşme 15 Temmuz sonrasında yapılacaktır” diyor.

ÇOLAK: DEVLET DÜŞMANLARIYLA MÜCADELE İÇİN KATILDIM

Çolak, iddianamede yer verilen ifadesinde kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek, Salice Fedakar'ı Pınar Taşçı olarak bildiğini, 2019 yılı Ocak veya Şubat ayında sanal medya programı üzerinden tanıştıklarını kaydetti. Çolak, Konunun ne olduğunu sordum, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, düşmanlarla topyekun mücadele edildiğini, ülkenin istikbali için herkese görevler düştüğünü, Sayın Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve MİT Başkanı dahilinde kurulma sürecinde olan bir yapıya dahil olduğunu, prosedürler tamamlanarak imzalar atıldıktan sonra yurt içi ve yurt dışında istihbarat toplayacaklarını, MİT'e raporlanacağını anlattı. Ben de devlete hizmet edebileceğimi söyledim. Savcı Hidayet Kaya’nın da Pınar'ın operasyonlara katıldığını söylemesi üzerine itibar edip toplantılara katıldım. Hatta 24 Ocak Elazığ depremi nedeni ile Pınar Taşçı ve bir kaç kişi ile birlikte Elazığ'a giderek bir giyim mağazasından montlar alarak depremzedelere dağıttık. Grubun amacının ticari istihbarat olduğunu biliyordum. Referans sistemi ile kişilerin gruba alınıyordu” dedi.

‘VATANA HİZMET İÇİN MİLLİ DUYGULARLA GİRDİM’

Çolak ifadesinin devamında şunları anlattı:

“Gelen kişiler 15 bin lira harç parasını Pınar Taşçı kod Salice Fedakar'ın hesabına yatırıyordu. Sonrasında bu bedelin 10 bin TL’ye indirildi. Gruba referansla kimseyi getirmeyen tek kişiyim. Gruptan ayrılanlara harç iadesi yapılıyordu. Toplanan paraların nereye kullanıldığını bilmiyorum. Gruba ilk girdiğimde Dubai Masası Dedesiydim, sonra Baş Dede Elçi Yardımcısı ve son olarak da 22 ülkenin Ata Dedesi oldum. Atamaları Salice Fedakar tebliğ ediyordu. 2021 yılında Mart ayından sonra toplantıya katılmayıp kendimi biraz geri çektim. Dedeler grubunda kullandığım kod 4506’ydı. Ancak gizlenme amacım yoktu. Bir kısım ifadelerde, toplantılarda benim referansım olarak Sayın Devlet Bahçeli'nin ismi okundu ancak bunda benim bir etkim yoktu. Salice Fedakar, Devlet Bahçeli ile görüştüğünü ve bana referans olmayı kabul ettiğini söyledi. Zaten kamu görevi yürüttüğüm için yeni bir göreve ihtiyacım yoktu. Başlangıçta vatana hizmet için milli duygularla girdim, alınan paraların çıkan kişilere iade edilmesi nedeni ile şüphelenmedim. Bu nedenle de gruptan ayrılmadım, suçsuzum.” 

Diğer başlıklar

21:30 Amedspor Afyonspor ile berabere kaldı
20:06 ‘Otokrotik devletlere karşı sözümüz: Jin jiyan azadi’
19:57 Urfa'da kaza: 18 yaralı
19:47 ‘Kadınlar bu yüzyılda isyanın ve devrimin öznesi oldu’
19:02 Uca: Şengal'de öz yönetim bazı çevrelerde rahatsızlık yarattı
17:32 HDP Gençlik Meclisi’nden Sur’a sahip çıkma çağrısı
16:52 İran'da oğlu katledilen baba: Özgürlük yolunda şehit düştü
16:38 İran’da genel grev başladı
16:34 Tutuklu yakınları: Cinayetlerin sorumlusu Adalet Bakanlığı’dır
16:26 KESK: İhraca olanak tanıyan geçici 35’inci madde kaldırılmalı
16:11 EŞİK'in kadın forumları başladı
16:08 Meclis 6’ncı Yasama Yılı başladı
16:02 MED-DER kongresinde asimilasyona karşı mücadele vurgusu
15:55 Tutuklu kadınlar Jîna Amini’nin direnişini selamladı
15:52 Dağ ve Er işkenceye karşı 4 gündür ölüm orucunda
15:21 Eğitim Sen Meclis’e alınmadı
15:20 Jandarma komutanından Amedspor’a karşı provokatif çağrı
15:12 Yüzde 50 engelli tutukluya 'tek kalabilir' raporu
15:02 Cezası biten ağır hasta tutuklu Karakaş tahliye edilmiyor
14:57 JİTEM'in katlettiği Tekin’in akıbeti soruldu
14:47 Soylu’dan yeni açıklama: Paraşütle geldiler
14:30 Piranşar’da bir kolber katledildi
14:29 Ağır hasta tutuklu Ufuk Keskin için tahliye çağrısı
14:18 Ege İnsan Hakları Okulu’nda ‘toplumsal adalet’ tartışıldı
13:48 Uluslararası komploya karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne davet
12:14 İran’da halk isyanı yayılıyor
12:12 Yılmaz Güney’in kült filmleri gösterimde
12:06 Cizre’de Barış Anneleri gözaltına alındı
12:05 Şenyaşar ailesinden medyanın sessizliğine tepki
12:00 Kayıp yakınları Narin ve Özeken'in akıbetini sordu
11:39 İran Biradost ve Balekayetî’yi bombaladı
11:33 Berhem Salih: İran ve Türkiye’nin saldırıları egemenlik ihlalidir
11:20 İki kişiyi öldüren korucu Karakaya tutuklandı
11:04 Şamî: Türkiye saldırılarla DAİŞ’in intikamını alıyor
10:44 Yeni Yaşam Kadın Eki: Jin, jiyan, azadî
10:36 Hedef gösterilen Ercan ailesine ‘HDP önüne git’ denilmiş
09:49 Kayseri Cezaevi’nde baskılar artıyor
09:33 Cezaevinde mektuba el konulmasına AYM’den ihlal kararı
09:31 Kadını katletme girişimi: En ağır ceza verilmeli
09:05 Mersin’de 28 kişi serbest bırakıldı
09:05 Paylan: Kürt sorununda çözümsüzlük soframızdaki ekmeği eksiltiyor
09:04 ‘Emek ve Özgürlük İttifakı Türkiye'nin geleceğini belirleyecek’
09:03 Hakan Arslan’ın babası: Sur’daki festivali kabul etmiyoruz, gitmeyin
09:02 ‘Meclis'in ilk gündemi hasta tutuklular olmalı'
09:01 ‘Kürt kültürüne yönelik saldırılara sanatımızla direneceğiz’
09:00 Suriye’den çıkış: Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlangıcı
09:00 01 EKİM 2022 GÜNDEMİ
30/09/2022
23:59 Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
23:20 Belucistan’da 36 kişi katledildi
23:01 Şanowan Tiyatro Festivali sona erdi
22:38 Êzidî Miri Batman’da Êzidîler ile bir araya geldi
20:55 Ankara Tabip Odası’ndan ajansımıza basın ödülü
20:46 Hunergeha Welat’tan Jîna Amini anısına klip
20:35 KESK Ankara: İhraçlar işlerine iade edilsin
20:25 Sanatçı Gönültaş’ın konserine de kira engeli!
20:21 Niğde ve Diyarbakır’da kadın katliamı
19:38 Biradost bir kez daha bombalandı
19:24 Mersin’de kadın katliamı protestosu
18:48 İranlı avukat Soutadeh: Eylemler sonucu rejim değişikliği mümkün
18:39 Tecavüz haberi Belucistan halkını ayağa kaldırdı
18:28 Ege İnsan Hakları Okulu Çalıştayı: Cezasızlık politikası yasalaştı
18:24 ‘Gülistan Doku’nun faillerini aklamanıza izin vermeyeceğiz’
18:18 Haberi ve izni olmadan Gelecek Partisi’ne üye yapıldı
18:13 İran’da bir çocuk katledildi
17:53 Kılıçdaroğlu'ndan 'af' açıklaması: İktidarla konuşmaya hazırız
17:46 'Kadınlar artık yas tutmuyor, isyanı büyütüyor'
17:17 Balveren’de ‘Dan kutan’ etkinliği
17:01 Öcalan'ın avukatı Uysal'ın davasında mütalaa verilecek
17:01 Elbistan Cezaevi’nde 'kontrgerillayız' deyip koğuş bastılar
16:57 ‘Promosyon sözleşmesi güncellensin’
16:49 İBB işçileri: İşe geri alınmamızla ilgili net bir sonuç yok
16:33 Kobanê Davası: Tek kurtuluş iç barış
16:32 Cezaevindeki kadınlar Jina için saçlarını kesti
16:27 Eğitim Sen'den MEB'in 'şiddet' broşürüne tepki
15:56 Basın-İş: Gazeteciler bedel ödemeye devam ediyor
15:53 Rusya 4 bölgeyi 'ilhak' etti
15:31 Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti
15:26 İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı
15:16 'Giriş yasağı' nedeniyle çalıştaya katılamayan gazeteci: Türkiye’de baskı artıyor
15:11 DTK, DBP ve HDP, Êzidî miri Hazim’le görüştü
15:07 Onur Yaser Can davası: Çıplak arama kabul edildi
14:48 Ege İnsan Hakları Okulu, neoliberalizmi tartıştı
14:31 Korucuların öldürdüğü Çelik'in ailesi: Katiller korunuyor
14:27 Dünyanın 120 merkezinde İran halkıyla dayanışma eylemleri yapılacak
14:05 İran’da çocuklara işkence: Televizyonda yalan ifadeye zorlandı
13:46 Eşbaşkan Esmez’in davasında kovuşturmanın genişletilmesi kararı
13:28 Gözaltındaki 9 kişi serbest bırakıldı
12:49 İran’dan Federe Kürdistan Bölgesi’ne yeni saldırı
12:24 Irkçılığa maruz kalan çocuk darp edilmiş
12:17 Gülistan Doku bin gündür kayıp
11:59 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:54 DFG'nin yayınladığı hak ihlallerine erişim engeli
11:53 Erdoğan’ı eleştiren yurttaşa hakarete ceza yok!
11:19 Şenyaşar ailesi: Adalet olmadığı için zulüm devam ediyor
11:17 Yüksekdağ ve 6 vekilin duruşması ertelendi
11:01 Başaran: İran’da özgürlük ve değişim isteyen halkları selamlıyorum
10:53 Varto’da korucu köylüleri taradı: 2 ölü 1 yaralı
10:43 İran'da gazeteci Mohammadi ve şair Borzooi tutuklandı
10:41 Ölüm orucunda olan Dağ ve Er: Kürtler sessiz kalmamalı