Öcalan: AKP NATO politikalarında bir araçtır

img
DİYARBAKIR - PKK Lideri Abdullah Öcalan, yaptığı avukat görüşmelerinde NATO’nun bir şeyler koparma karşılığında Türkiye’ye Kürtler konusunda tavizler verdiğini belirterek, AKP’nin de İngiliz-ABD-NATO politikalarında bir araç olduğunu söyledi. 
 
İsveç ve Finlandiya'nın üyelik tartışmalarıyla gündeme gelen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), veto kararı koyan Türkiye ile Kürt karşıtlığı üzerinde anlaşarak zirve gerçekleştirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak “boşuna yorulmayın” dediği ancak daha sonra veto kararını geri çekmesiyle, İsveç ve Finlandiya’ya üyelik müzakerelerine katılması için davetiye gönderildi. 
 
Uluslararası komployla Suriye’den çıkarılarak 15 Şubat 1999’da İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, daha önce yaptığı avukat görüşmelerinde sık sık NATO’nun örgütlenmesi, Türkiye ile ilişkileri ve planlarına dair değerlendirmelerde bulunmuştu. 
 
KÜRESEL KAPİTALİZMİN OYUNLARI 
 
Öcalan, 24 Mart 2010 tarihli avukat görüşmesinde, ABD ve İngiltere’nin arkasında olduğu küresel kapitalizmin bütün bölgeye yönelik oyunları olduğunu belirterek, “Bu oyunlar Londra merkezlidir, oyunların arkasında İngiltere ve ABD var. Bu güçler bugün NATO’yu da kullanarak bu politikalarını hayata geçirmeye çalışıyorlar. 1985’ten bugüne 25 yıldır bu güçler bizimle uğraşıyorlar. Almanya’nın bu tarihten beri bize yaklaşımı biliniyor” dedi. 
 
GLADİO’NUN UZANTISI: JİTEM
 
NATO’nun Türkiye politikalarının Almanya üzerinden geliştirildiğini dile getiren Öcalan, “Almanya NATO’nun Türkiye politikalarının yerel ayağıdır. Almanya da NATO’nun Türkiye politikalarını uyguladı. 1999’a kadar tam 15 yıl NATO-Gladio’sunun Türkiye’deki ayağı JİTEM’i, bize karşı kullandılar. 1985’ten 1999’a kadar 15 yıl boyunca Türkiye üzerindeki NATO politikaları ağırlıklı olarak Almanya üzerinden yürütülürken, Türkiye içinde de bu politikalar Gladio’nun Türkiye uzantısı JİTEM eliyle uygulandı. Aslında Ergenekon, JİTEM’in deşifre olmasından sonra kuruldu. 1999’larda JİTEM lağvedildi onun yerine Ergenekon devreye konuldu” diye belirtti. 
 
NATO’NUN VERDİĞİ TAVİZLER 
 
NATO’nun bir şeyler koparma karşılığında Türkiye’ye Kürtler konusunda tavizler verdiğini ifade eden Öcalan, “NATO, Türkiye’de iktidarlar kendi isteklerinin dışına çıktığında ise gözden çıkarmak için bir dakika bile düşünmez, onları gözden çıkarır. Erdoğan bunu göremiyor. İşte Menderes Rusya’ya gidecekti, bu nedenle devre dışı bırakıldı. Yine Demirel, o da Rusya’ya gidecekti, o da devre dışı bırakıldı. Sonrasında Irak operasyonu kapsamında o dönem taviz vermediği için Ecevit’in sağlığını bozdular, devre dışı bıraktılar ve sonrasında bilinen AKP iktidara getirildi. Zaten o dönem ABD’nin ‘Ilımlı İslam Projesi’ de vardı. AKP bunun üzerine denk geldi ve iktidara getirildi” diye konuştu. 
 
‘AKP YENİ BİR ARAÇTIR’
 
AKP’nin İngiliz-ABD-NATO politikalarının uygulayıcısı olduğuna işaret eden Öcalan, “AKP bu politikalar için yeni bir araçtır. Bunun dışında AKP’nin bir anlamı yoktur. Şimdilerde AKP eliyle birçok şeyi hayata geçirmeye çalışıyorlar. Aslında AKP’nin tabanının ve AKP içindeki Kürtlerin de olan bitenden pek haberi yok. Olan biteni sadece Erdoğan biliyor. Bu durumdan sadece Erdoğan ve Başbuğ haberdar. Bunların birbirleriyle yaptıkları haftalık toplantılar ve yurt dışına gidip yaptıkları toplantılarda hep Kürtlerle ilgili bu sorunlar tartışılıyor, karara bağlanıyor. Bütün bu operasyonların kararları bu toplantılarda alınıyor, bu böyle bilinmelidir” dedi. 
 
ABD’NİN KÜRTLERE BASKISI 
 
PKK Lideri, ABD’nin Kürtlere “AKP koalisyonun bir parçası olun” baskısı yaptığını ifade ederek, “Mesajları bu kadar açık ve net. AKP’nin sorunu çözmek gibi bir niyeti yok, çözer gibi yapıyor ama çözmüyor, ABD’nin politikalarını uyguluyor. Bu temelde yaptıklarından bile geri adım atabilir. Çünkü attıkları adımların hiçbir anayasal-yasal altyapısı bulunmuyor. Bunları görmeli ve ciddi olunmalı. Kürtler kendilerine yönelik bu ciddi dayatmaları iyi anlamalıdır. Bunun dışında yapabilecekleri fazla bir şey yok. En fazla Avrupa’da bir iki operasyon yapabilirler. Bunun dışında tehditle yapabilecekleri fazla bir şey yoktur. Avrupa’daki halkımız da bu yönelimlere karşı mücadelelerini yükseltmeli, örgütlülüklerini, sahiplenmelerini geliştirmelidir” uyarısında bulundu.
 
TALABANİ VE BARZANİ’YE MESAJ
 
Talabani ve Barzani’ye önemli mesajlar veren Öcalan, 31 Mart 2010 tarihli görüşmede şunları söyledi: “Seçim sonuçlarıyla Irak’ta da bir tasfiye süreci başlayabilir, uyarıyorum. Öyle küçük oluşumunu alır başına yıkarlar, sizi de tanımayacaklar. Uyarıyorum bir Halepçe değil, on Halepçe gelişebilir. Her şeyi tek tek ellerinizden alacaklar. Kerkük’ü, sizin için hayal haline getirecekler. Kürtler Kerkük’ü kaybedebilir, hatta diğer yerleri, Erbil, Süleymaniye’yi de kaybedebilirler. Sen zamanında yapılması gerekeni yapmayacaksın, şimdi de seçim sonuçlarından memnun olmayacaksın, öyle olmaz… Komplo büyüktür, bütünlüklüdür. Tüm Kürdistan’ı hedeflemektedir. Komplonun arkasında ABD var, NATO var. ABD’ye bel bağlamasınlar, komplonun tamamını görmeleri gerekiyor. Kürt oluşumuna izin vermeyecekler. AKP’nin görünen yüzüne de aldanmasınlar gerçek yüzünü görsünler.”
 
KÜRTLERİN YOK EDİLMESİ 
 
Türkiye’nin NATO ve ABD ile Kürtleri topkekûn bitirme ve tasfiye etme planında anlaştığını belirten Öcalan, 18 Mayıs 2011 tarihli görüşmede, “Ortadoğu'da Türkiye desteğine karşılık Kürtlerin kellesi verilecek. Bu konuda ABD ile anlaşmışlar, bu anlaşma Kürtlerin yok edilmesi üzerinedir. Daha önce ABD ile Türkiye Ortadoğu konusunda tam anlaşamamışlardı, Kürtlerden dolayı tam anlaşamıyorlardı. Kürtlerden dolayı bazı nüanslar, bazı ufak-tefek anlaşmazlıklar vardı. Ancak şu an o anlaşmazlıkları da çözmüş durumdalar. Bugünkü durum 5 Kasım 2007'de Erdoğan-Bush görüşmesindeki anlaşmanın bir benzeridir. Ortadoğu'daki Türkiye desteğine karşılık Kürtlerin KCK şahsında kellesi verilecek. Anlaşma budur!” değerlendirmesinde bulundu.
 
AKP ABD’YE TESLİM OLDU 
 
PKK Lideri, aynı görüşmede ABD’nin Ortadoğu’da yeni politikalarının olduğunu vurgulayarak, “Daha önce ABD ile AB ülkeleri arasında Ortadoğu politikaları konusunda bir fark vardı. Bazı ufak nüanslar vardı, bir makas aralığı vardı. Ancak şimdi o makas aralığı da kapandı. Birlikte hareket ediyorlar. AKP de bu nedenle kendisini kurtarmak için Amerika'nın bu politikalarına tam teslim olmuştur. Adeta ayaklarına kapanarak kendi iktidarını sürdürme peşindedir. Bu nedenle Kürtleri satıyor. Türkiye tamamen ABD ile anlaşmış durumda ve bütün imkanlarını seferber etmiştir. Kürtleri de bu politikalarla bağlantılı olarak satmıştır. Suriye Kürtleri de buna dahildir” dedi.
 
MA / Müjdat Can
 

Diğer başlıklar

11/08/2022
22:37 30 yıl sonra memleketinde çiçeklerle karşılandı
21:47 Buldan: HDP bu ülkenin umududur - YENİLENDİ
21:06 Afgan Aktivist Kohistani: Ülke terör örgütüne teslim edildi
21:01 ESP binasına polis baskını: 21 gözaltı
20:48 Buldan Manisa halk buluşmasında: İşte halkımız işte HDP!
20:45 Ankara’da Kemal Kurkut Futbol Turnuvası engellendi
20:34 Muş’ta '1'inci Hızır Mekanı Doğa ve İnanç Festivali' başladı
18:48 Batman’da husumetli aileler barıştırıldı
18:17 75 yaşındaki Yusuf Şahin tutuklandı
18:11 Mingsar’ın cenazesi Kars’a götürüldü
17:51 Tutuklu Yıldırım hastanede tek başına tutuluyor
17:27 İzmir'de bir kadın ağır yaralandı
17:20 Kobanê ve Tebqa'da Türkiye'nin saldırıları protesto edildi
17:09 TGC: Meclis BİK’e yönelik Anayasa Mahkemesi kararını uygulamalıdır
16:48 MKM özgür basınla dayanışma gecesi düzenliyor
16:37 TTB’den Sao Paulo Gemisi için mektup
16:16 TGS’den DFG'ye dayanışma ziyareti
16:09 QSD: Mardin sınırında 23 asker öldürüldü
15:49 Cinsel saldırıdan özsavunmada bulunarak kurtuldu
15:34 Ankara’da tren inek sürüsüne çarptı
15:28 Adalet Nöbeti: Yeter artık cezaevinden cenazeler çıkmasın
15:28 Bafil Talabani: Kriz devam ederse Bölge Hükümeti’nden çekileceğiz
15:25 HDK’den Diyanet İşleri Başkanlığı’na ‘promosyon’ tepkisi
15:12 Qamişlo’daki saldırıda 2 savaşçı yaşamını yitirdi
15:12 HABER- SEN: Parçalı personel yapısına son verin
15:10 Kürkçüler Cezaevi'nde ‘müdürün telefonu kayıp’ diye ziyaretçiler bekletildi
14:51 HDP Şırnak İl Eşbaşkanı gözaltına alındı
14:46 Saldırıya uğrayan Ezgi Özarslan yaşamını yitirdi
14:39 ÖHD: Gözaltındaki Mehdi Mıhçı insanlık dışı işkencelere maruz kaldı
14:30 Mersin Kadın Platformu: Gültak tüm kadınlardan özür dilesin
14:19 Denizli Cezaevi önünde Ekim Polat için eylem
14:18 Adana'da bir kişi tutuklandı
13:50 1 kolber yaralandı
13:46 Mimarlar Odası'ndan Kapadokya'daki yol yapımı için suç duyurusu
13:15 Kadifekale’de Aysel Tuğluk için eylem
13:00 DFG Eşbaşkanı Altan: Dirençli kalmaya çalışıyoruz
12:42 Aramalara itiraz eden tutuklulara soruşturma
12:11 Emine Şenyaşar’dan çağrı: Bizi yalnız bırakmayın
11:44 TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak
11:39 Cari dengede 3.45 milyar dolar açık
11:19 Finans Merkezi İnşaatında çalışan işçiler yürüyüş yaptı
11:03 Tutuklu yakınlarından siyasi partilere: Sesimizi duyun
10:26 İzmir-Uşak yolunda kaza: 1 ölü, 43 yaralı
10:26 Bağlar Belediyesi emlak ofisine dönüştü!
10:18 Mehmet Emin Yalçınkaya mezarı başında anıldı
09:39 5 milyon TL harcanan mesire alanı yeniden ihaleye çıkarıldı
09:36 Rosa Derneği’nden şiddet gören kadınlara: Biz varız, yanınızdayız
09:18 Sansürcü anlayış sanatı yasaklıyor
09:17 İhraç edilen ABB müdürü 6 yıllık hukuk mücadelesini kazandı
09:08 İşte orman kıyımının uydu fotoğrafları
09:04 ‘Öcalan’ın fiziki özgürlüğü dışında söylenecek her söz aldatmadır’
09:03 'SGK kadın sağlığında kullanılan birçok ilacı karşılamıyor'
09:02 Rusya Kuzey ve Doğu Suriye için taviz verdi mi?
09:01 Şüphelilerin ‘tanık’ olduğu soruşturmaya takipsizlik
09:00 11 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
10/08/2022
23:53 Çanakkale’de Kemal Kurkut Turnuvası’nın finali yapıldı
23:07 Serêkaniyê’den gelen mermi Ceylanpınar’da bir çocuğu yaraladı
20:18 Avukat Demirtepe attığı tweet nedeniyle ifadeye çağrıldı
19:48 Urfa Cezaevi’nde 10 tutuklu 3 gündür açlık grevinde
19:03 STÖ'ler: İşten çıkarılan İBB işçilerinin yanındayız
18:32 Sancar mevsimlik işçilerle buluştu
18:09 Mizgin Aydın 30 yılın ardından tahliye edildi
17:46 Tutuklu gazeteci Ataman Erzurum Cezaevi'ne sevk edildi
17:20 Sancar Cihanbeyli’de: Çözüm var, sözümüz var
17:01 SİHA saldırısında PJAK komutanı yaşamını yitirdi
16:59 Savunma Bakanlığı 1 askerin öldüğünü açıkladı
16:23 Adalet Nöbeti’nden seslendiler: Tecrit politikasına son verin
16:09 DİSK-AR: TÜİK ve İŞKUR verileri zıt bir eğilim vermekte
15:25 İstanbul Sözleşmesi protestosunda verilen cezalar iptal edildi
15:14 Sancar Kulu’da halkla buluştu: Çözüm Biz’iz
14:56 8 tutukluya 100'er gün hücre cezası
14:11 Silopi’de 3 kişi gözaltına alındı
14:05 Ekin Wan mezarı başında anıldı
14:01 Batman’da eylem etkinlik yasağı
13:52 Ataşehir'de işçiler hak gaspına karşı grev başlattı
13:27 Ağaç kesimi yapılan Cudi'de yangın
13:23 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu Kaynar tahliye edilmiyor
13:18 Mahkemenin 'rıza' kararı oy birliğiyle onandı
12:32 Şenyaşar ailesine ‘iyi niyet’ten müdahale edilmemiş!
12:04 16 gazetecinin tutukluluğuna devam kararı
11:57 Çanakkale’de bir kadın katledildi
11:35 Katliamın 82’nci ayında ‘failler bulunsun’ çağrısı
11:06 Tutuklu yakınları 9 aydır adalet arıyor: Çocuklarımızı serbest bırakın
10:39 Kayyım taşınmazları satışa çıkardı
10:38 Bêrîvan Xalid: Koalisyon güçleri saldırılara karşı tutum belirlesin
10:33 Korucular savaş tünellerine sürülmek isteniyor
10:08 Anîtos kırsalında çatışma sürüyor
10:04 'Arkamda devlet var' diyerek tecavüz girişiminde bulundu
09:55 Kozluk’ta yaşamını yitiren Boral toprağa verildi
09:44 KAYY-DER: Bingöl’ün üstünü bitirdiler, yeraltına göz diktiler
09:28 Şırnak'taki ağaç kıyımının izini sürdük: 2 yılda 500 bin ton ağaç kesildi
09:10 Öztürk: Yüzleşmenin yolu İmralı'dan geçer
09:09 Savcının gebeliğe rağmen ‘delil yok’ dediği olay tecavüz çıktı
09:08 Mobbing ve taciz altındaki müzisyenler: Örgütlenmemiz gerekiyor
09:08 MİT'in iadesini istediği Kürt siyasetçi DAİŞ'liler ile aynı koğuşta
09:07 Taziye evi madde bağımlılarına terk edildi
09:03 Çiftçi bağ bozumuna sorunlarla giriyor
09:02 HDP'li belediyenin hizmeti: Yol ücreti 50 kuruş
09:01 ‘İşçiler kazanım elde etti, sendikalaşmaya yönelim arttı’
09:01 2 kardeş aynı hikâye: Terörist öldürdük