Adana ve İstanbul'da 'Mayıs ayı şehitleri' anıldı

img

ADANA / İSTANBUL- "Mayıs ayı şehitleri" adına yapılan anmada konuşan DBP Çukurova Bölge Eş Sözcüsü Enver Güler, “Onların direniş bayrağı şimdi Kürt halkının, dilinde ve yüreğinde yankılanıyor” dedi.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Mayıs ayında yaşamını yitirenleri andı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seyhan İlçe binasında yapılan anmaya, Adana Barış Anneleri Meclisi, HDP il ve ilçe yöneticileri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAY DER) ve çok sayıda kişi katıldı. Kürtçe, Türkçe “Devrim savaşçıları ölümsüzdür” pankartının açıldığı anma saygı duruşuyla başladı. 

Saygı duruşunun ardından konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Çukurova Bölge Eş Sözcüsü Enver Güler, Türkiye-Kürdistan devrimci hareketinin ilk tohumlarının Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya tarafından atıldığını hatırlattı. 

‘FAŞİZM KORKMAYA DEVAM ETSİN’

Faşizmin, yurtsever önderleri katlettiğini ancak fikir ve mücadelelerini yok edemediğini ifade eden Güler, devrimcilerin ardılları miraslarına sahip çıkarak mücadeleyi bugüne taşındığını belirtti. Aradan 49 yıl geçmesine rağmen faşizmin Kaypakkaya’ya yönelik düşmanlığının bugün de varlığını sürdürdüğünü kaydeden Güler,” Faşizm, Kaypakkaya üzerinden devrimci hareketin militan direniş çizgisine saldırmaktadır. Varsın faşizm korkmaya devam etsin” diye konuştu. 

‘DÖRTLER CESARETİN SEMBOLÜ OLDU’

Dörtlerin Amed zindanında teslimiyete, karşı cesaretin sembolü olduğunu dile getiren Güler devamında “Bir ulusun imhasına, inkarına ve asimilasyonuna karşı özgürlük türkülerine ve direnişe sarıldılar. Onların direniş bayrağı ve türküleri şimdi Kürt halkının, milyonların dilinde ve yüreğinde yankılanıyor. İbrahim Kaypakkaya ve dörtler şahsında, Mayıs ayında ölümsüzleşen tüm devrimci önderler, özgür bir geleceğe olan inancımızın ve devrime olan bağlılığımızın adıdır” ifadelerini kullandı.

Güler’in konuşmasının ardından Mayıs ayında yaşamını yitiren devrim şehitlerinin mücadelesini anlatan sinevizyon izlendi.

Sinevizyondan sonra şiirler okundu ve Koma Pel şarkılarını seslendirdi.

İSTANBUL

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler olarak anılan Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner'in aralarında bulunduğu "Mayıs ayı şehitleri"ni anmak üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe Örgütü’nde etkinlik düzenledi. Etkinlikte, 7 Ekim’de 2014’te Kobanê’de DAİŞ ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren Ahmet Nejat Ağırnaslı yanı sıra Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın olduğu fotoğraflar asıldı.

Etkinliğe çok sayıda Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi ile yurttaş katıldı. Etkinlik, yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu esnasında, “Çerxa Şoreşê” marşı okundu. Marşın ardından, “Şehid namîrîn” sloganları atıldı. Ardından ise yaşamını yitiren Kaybakkaya, Karer, Geçmiş, İnan, Aslan ve Dörtlerin yaşamını ve mücadelesini konu alınan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminde yakın dönemde yaşamını yitirenler ile Deniz Poyraz, gençlik örgütlerinin verdiği mücadele ile Federe Kürdistan Bölgesi’nde dönük Türkiye’nin saldırılarına tepki gösteren halkın foto ve videoları gösterildi. Poyraz’ın fotoğrafının sinevizyonda gösterildiği sırada alkış ve “Şehit Namîrîn” sloganları atıldı. Bunun yanı sıra sinevizyonda Gerilla’nın direnişini yansıtan videoların gösterilmesi üzerine, “Biji Berxedana Gerilla” sloganı atıldı, alkış çalındı.

KAYPAKKAYA’NIN DURUŞU

Sinevizyon gösterimi ardından BMG adına Mürüvvet Küçük söz aldı. Kürt Özgürlük Mücadelesi  ile Türkiye Devrimci Hareketinin korucu önderlerinin ölümsüzleşmesinin kesiştiği bir gün olduğunu anımsatan Küçük, bu nedenle bu günün tarihsel bir gün olduğunu ifade etti. Kaypakkaya’nın duruşuna işaret eden Küçük, Kayapakkaya’nın Kemalizm’den kopuş yaşayarak, duruşunu ortaya koyduğunu dile getirdi. Kaypakkaya’nın Kürtlere dönük sözlerine işaret edene Küçük, “O Kürtlerin bir ulus olduğunu söylemiştir. Ayrılma hakkı olmak üzere kendi kaderini tayin etmesinin gerekliğini savunmuştur. Bununla herkesin önüne yeni bir düzlem koymuştur. Kürt Özgürlük Mücadelesi korucu önderleri, Diyarbakır Zindanı’nda kendi bedenlerini ateşe vererek, Kürtlerin küllerinden doğmasına neden oldular” dedi.

GERÇEKLİĞE DÖNÜŞTÜ

Haki Karer’in Türk bir emekçi ailenin çocuğu olduğunu hatırlatan Küçük, buna rağmen Karer’in Kürt ulusunun kendi kaderini tayin etme hakkını savunduğunu ifade etti. Karer’in bu konuda bir sembol olduğunu dile getiren Küçük, “Mahirlerin, İbrahimlerin ve Denizlerin açtığı yol, bugün Rojava’da kesişti. Bu Türk ve Kürt halkının birleşik devrimini çok anlamlı bir sembolüne, gerçekliğine dönüştü. Bu şekilde kendini var etmeye devam ediyor” diye konuştu.

‘HER ALANDA OLMASI LAZMI’

Ardından Partizan adına söz alan Metin Özken, Kaypakkaya’nın düşüncelerinden ve pratiklerinden dolayı uğradığı işkenceye işaret etti. Özken, “ 13 aylık yaşam pratiği nedeniyle fotoğrafına dahi tahammül edilmiyor” dedi. Kaypakkaya’nın zalime teslim olmadığını dile getiren Özken, “En değerli olan, onların düşüncelerini bu güne taşımaktır” diye kaydetti. Özken, Türkiye ile KDP’nin Zap, Avaşîn ve Metîna yönelik saldırısına işaret ederek, bu saldırıya karşı verilen mücadelenin önemli olduğunu söyledi. Bu mücadelenin her alanda olması gerektiğini dile getiren Özken, “Biz bunu başarabildiğimiz ölçüde o direnme o teslim olmama durumu yaşamını yitirenleri anıyor olacağız” diye konuştu.

TOPLUMSAL ÖZNE

Daha sonra söz alan Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan (SMF) Barış Kayaoğlu, Kaypakkaya’nın Kemalizm’e dair görüşlerini paylaştı. Kayaoğlu, “İbrahim Kaypakkaya demek, 70’lere kadar egemen olan bütün gerçi tabuların devrimci neşterlerle yerle bir edilmesidir. Toplumsal çelişkilerin keskinleştiği bir süreçten geçiyoruz. Burada toplumsal özne olmak önemlidir. Devrimci siyaset ve taktik de önemlidir. Toplumsal mücadeleyi büyütmek için bakmamız gereken yegane klavuz, Kaypakkaya’nın çizgisidir” diye ifadelerde bulundu.

‘SAVAŞA KARŞI ÇIKIN’

Söz alan Barış Annesi Melike İnce, yaşamını yitirenler önünde saygı ile eğildiğini söyledi. Saldırılara karşı durmaya çağıran İnce, “Barzani, Kürtlerin başına geçmiş öldürüyor. Ne istiyor bizden? Bu zulüm ve savaşın karşısında olmalıyız. Biz Kürtler daha nereye kadar öleceğiz? Kızlarınızı ve oğullarınız arkasına geçmeyin. Savaşa karşı çıkın” şeklinde konuştu.

KÜRTÇENİN ÖNEMİNE VURGU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dinler ve İnançlar Masası adına söz alan Sabahat İnan, yaşamını yitirenlerin büyük emekler verdiğini dile getirdi. İnan, “Buradaki varlığımızın sebebi onların verdiği kanın sayesindedir. Gördükleri işkence ve baskılara karşı durdukları için burada konuşabiliyoruz. Onlar sayesinde Kürt olduğumuzu öğrendik. Bu gün Kürt olduğumuzu söylüyorsak onlar sayesindedir. Bunun için onlarla sahip çıkmalıyız. Kürt olduğumuzu unutmamalıyız. Dilimizi unutmamalıyız. Niçin eziliyoruz? Kürtçe konuştuğumuz için eziliyoruz. Bunun varlığımızı dilimizle sürdürmeliyiz” diyerek, Kürtçenin önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) etkinlikte sahne aldı. Ardından etkinlik slogan ve alkışlarla son buldu.

Diğer başlıklar

10:50 Polis şiddetine maruz kalan gazeteciler: Herkes yan yana gelmeli
10:37 Sancar: Ülkenin geleceği gasp ediliyor
10:36 Çatak kırsalında çatışma
10:17 Gazeteci Demir, saldırgan avukattan şikayetçi oldu
09:52 Ölüme terk edilen tutuklunun başvurusu 3 yıldır AYM’de bekliyor
09:48 Cizre'nin park ve bahçeleri çöp yığınına dönüştü!
09:39 Tekin ve kızı boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından kaçırıldı
09:39 İki kadının mücadele yoldaşlığı
09:31 Diyarbakır kayyımı giderayak dostuna kıyak yapmış!
09:16 Ferit Şenyaşar: Adaletsizlikler son bulmadan Türkiye'ye huzur gelmeyecek
09:14 6 ayda bin 171 hekim yurtdışı başvurusu yaptı
09:03 Hasta tutuklu Öz'ün annesi: Kızım cezaevinde kalacak durumda değil
09:02 Öcalan: AKP NATO politikalarında bir araçtır
09:02 HDP kongresinden mesaj: Öcalan Kürtlerin lideridir
09:02 Diyarbakır’da 1 milyon dekar arazi ekilmedi
09:01 Êzidî kadınlardan Viyan Dexîl’e: Artık gözümüzde Erdoğan’ın ortağıdır
09:00 Mültecilerin statü başvuruları alınmıyor
09:00 07 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:44 KDP Metîna’da TSK için üs inşa ediyor
08:14 Gözaltına alınan 37 kişiden 4’ü tutuklandı
06/07/2022
23:28 HDP: Bu cinayetlerin sorumlusu şiddet iklimi yaratan iktidardır
21:34 Dersim Barosu 7-8 Temmuz'da duruşmalara girmeyecek
19:57 Doktor Karakaya’nın katledilmesi ardından yayın yasağı
19:28 Kobanê Davası: Kalıcı barış, Demokratik Cumhuriyet!
18:47 TTB: 7-8 Temmuz'da greve gidiyoruz
18:14 Avukat, haber takibi yapan muhabirimiz Demir’i darp etti
17:40 Artuklu’da özel hastanede yangın çıktı
17:37 Şırnak’ta ağaç kıyımına ilişkin rapor hazırlandı
17:30 İstanbul’da bir kadın ve avukatı katledildi
17:23 Adana’da 24 kişi tutuklamaya sevk edildi
17:08 Korucuların karıştığı cinayet davası ertelendi
16:41 RTÜK yargı kararlarını hiçe saydı: Sayın Öcalan ifadesine ceza verdi
16:38 Cezaevinde baygınlık geçiren 80 yaşındaki Özer’in kolu kırıldı
16:37 Konya Şehir Hastanesi’nde bir doktor katledildi
16:27 Av. İpek: Kameralar önüne işkence yapıldı
16:25 Evliliği reddettiği için katledilen Karakaş’ın davası görüldü
16:23 Operasyondan geriye köylülere baskı kaldı
16:19 Kuzey ve Doğu Suriye’de saldırılara karşı olağanüstü hâl ilan edildi
16:14 AKP’li meclis üyesi: Belediyede dost-ahbap ilişkileri hasıl olmuş
16:11 Damat ve 13 kişiye dava: Renkli şaldan ‘örgüt üyeliği’ çıktı
15:52 Adalet Nöbeti sürüyor: Hasta tutuklular serbest bırakılsın
14:05 ‘Sefaleti dayatanlara karşı mücadele edeceğiz’
14:05 İSİG: En az 842 işçi yaşamını yitirdi
13:51 Mardin Sağlık Platformu: Şiddetin sebebi çöken sağlık sistemidir
13:41 Doç. Dr. Koray Başar’a yönelik saldırı protesto edildi
13:41 Adana'da gözaltında tutulanlar savcılığa ifade verdi
13:35 Hazırlık Komisyonu’nda Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararı
13:28 Şenyaşar ailesinin nöbeti 485’inci gününde
13:24 Sırrı Süreyya Önder’e 301’den hapis talebi
13:14 HDP'li eşbaşkanlara hapis cezası
13:03 Elazığ Cezaevi’nde salgın hastalık iddiası
12:14 Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araç devrildi: 2 ölü 17 yaralı
12:09 Konya’da kadın cinayeti
12:00 Ankara’da 46 kişi serbest bırakıldı
11:52 Adnan Ölmez’in cenazesi toprağa verildi
10:59 Adalet Nöbeti’nin 233’üncü gününde birlikte mücadele çağrısı
10:57 Menderes Belediye Başkanı serbest bırakıldı
10:32 ‘HDP komplocu siyaseti boşa çıkaracak’
10:16 Diyadin’de şüpheli çocuk ölümü
10:05 Özsoy: İsveç ve Finlandiya’nın nur topu gibi Kürt meselesi oldu
10:00 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
09:41 Cinsel tacize karşı özsavunmada bulunan Erdağ tahliye oldu
09:39 AYM, infazına bir yıl kalan ameliyatlık ağır hastanın başvurusunu reddetti
09:04 Halktan AKP’ye yanıt: HDP’yi bitiremezsiniz
09:03 Fetihtepe Mahallesi 30 gündür elektriksiz ve susuz
09:00 Tarihin en yüksek enflasyonuyla bayram karşılanıyor
09:00 Köpekle işkence eden polis hakkında ‘basit yaralama’dan dava
09:00 06 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
05/07/2022
23:32 Mersin’de bir kadın ve oğlu katledildi
23:04 Esenyurt’ta erkek şiddeti: 3 kişi katledildi
22:39 Mahmur halkı: Kimseye diz çökmeyeceğiz
21:35 Ankara’daki polis saldırısına tepki
20:39 İki yıl önce tahliye edildi, ‘infazın yakıldı’ denilerek tutuklandı
20:33 Kürtçe kursunun mezunları için tören
19:38 Ankara’da polis saldırısı: Muhabirimiz Vural hastaneye kaldırıldı
19:10 DİAYDER’i haberlerleştiren gazeteci Coşkun ve Pehlivan hakkında iddianame
19:05 Ekolojistler belediye meclis toplantısına alınmadı
18:32 Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde koğuş baskını
18:24 Mardin’de doktora saldırı
18:06 Aydeniz’in şiddet uyguladığı iddia edilen polis, Soylu’nun açıklamasından sonra rapor almış!
17:43 DBP PM Üyesi Aslan'ın duruşması ertelendi
17:14 Bagok’taki askeri operasyon sürüyor
17:11 Ankara’da gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı
17:08 Gözaltında yaşamını yitiren Araç'ın duruşması ertelendi
16:49 Karahisar raporu: Askerler kusurlu, valilik açıklaması gerçeklerden uzak
16:22 Kuran kursunda işkence davasında sanıklar tutuklandı
16:11 HDP kongresine katılan 14 kişi gözaltına alındı
15:59 Kadir Şeker'in tutukluluğunun devamına karar verildi
15:43 Şiddet failinden duruşma salonunda avukata hakaret
15:32 Kayıp yakınları: 700 haftadır buradayız, sizi de bekliyoruz
15:31 Adalet Nöbeti’nde Besra Erol’un durumuna dikkat çekildi
15:23 Cizre’de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
15:20 Hazırlık Komisyonu DBP’li Aydeniz’in savunması için toplandı
14:57 KESK’ten mücadele çağrısı
14:52 İki kolu kesilen, yatalak tutuklu Erik, pansumana götürülmedi
14:29 Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin’in duruşması ertelendi
13:51 Türkiye’den Mahmur Mülteci Kampı’na hava saldırısı
13:41 Menderes Belediye Başkanı gözaltına alındı
13:40 SES davasındaki gizli tanık da gizli dinlenecek
13:32 Gazetecilerin gözaltına alınmasını protesto edildi: Yolumuza devam edeceğiz