Av. Özdoğan: Yargılama siyasi bir partinin odasında başladı

img
ANKARA – Kobanê Davası duruşmasında avukatlara ve izleyicilere yönelik engellemeler mahkeme başkanına soruldu. Avukat Nuray Özdoğan, maruz kaldıkları engellemelere dair “Yargılama ne bu salonda başladı ne savcılık odasında ne de emniyette başladı. Bu yargılama açık ve net olarak siyasi bir partinin odasında başladı” dedi.
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle aralarında HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları, MYK üyelerinin de bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen aranın ardından devam etti. 
 
Duruşmaya verilen arada adliye önünde davaya dair açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a salonda dönüşte mahkeme başkanının gelişi öncesinde Edirne Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demirtaş ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla kısa konuştu. 
 
Buldan’ın “Başkan sizi özledik. Yakında yanınıza geliriz” dediği Demirtaş, gülerek “Ziyarete gelin ama başka türlü gelmeyin” yanıtı verdi. Buldan da “İnşallah siz geleceksiniz” dedi. Diğer Kürt siyasetçilerle Kürtçe konuşan Demirtaş, herkese selamlarını iletti. O anlarda “Gezebiliyor musunuz” diye sorulan Demirtaş,  soruya “Tüm gün Edirne’de geziyoruz” diye espriyle yanıt verdi.
 
YASAMA DOKUNULMAZLIĞI HATIRLATMASI
 
Mahkeme heyetinin bir süre sonra yerini almasıyla yeniden başlayan duruşmada, taleplerini dile getirmeye devam eden avukat Mesut Beştaş, bir kısım müvekkillerinin yasama dokunmazlığına değindi.  Beştaş, “Siz de Meclis kürsüsünde yaptıkları konuşmaları talep edip, bilirkişiye gönderilmesini talep etmişsiniz. Bu hususta usulde yapılan yargılamanın sürdüğü sürece yargılamanın devam ettirilmesi değil, durdurulması gerekiyor. Bu ara kararı talep ediyoruz. Aksi takdirde bu soruşturma ve kovuşturma aşamasında herkesin suç işlediği sonucuna varılacak, bunun önüne geçilmesi için yasama dokunulmazlığı kapsamında olma ihtimali olan vekillerle ilgili yargılamanın durdurulması kararının verilmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
BAKANLAR KOMİTESİ KARARININ TERCÜMESİ İSTENDİ
 
Demirtaş’ın dosyasının pilot bir dosya olduğunu dile getiren Beştaş, AİHM’in Demirtaş’a dair verdiği kararın yargılamaların hepsini ilgilendirdiğini vurguladı. 
 
Demirtaş kararının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nde de görüşüldüğünü ifade eden Beştaş, “AK Bakanlar Komitesi, Türkiye’ye karşı sert bir uyarıda bulundu. Kesinleşmiş kararlar dahil yargılamaların düşürülmesini istedi. Bunu siz başka organın kararı gibi değerlendirebilirsiniz ama bu mahkeme kararlarını ilgilendiren bir icra karardır” diyerek, kararın Türkçe çevirisinin Adalet Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan istenilmesini talep etti.
HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü’nün avukatı Mehmet Oruç ise, iddianamenin düzenlenmesi aşaması ve sonrasında müvekkilinin ifadesinin alınmadığını dile getirdi.
 
Müvekkilinin Türkiye’de açık bir adresi olmadığını belirten Oruç, “TCK’nin yurt dışında bulunanlara dair tanımış olduğu savunma imkanını kullanmak istiyoruz. Öncelikle yakalamasını kaldırılmasını talep ettik. Fakat mahkeme son müzekkeresinde Berlin Büyükelçiliği’ne müzekkere yazarak SEGBİS altyapısının olup olmadığını soruyor bu yanlış. Bizim böyle bir talebimiz yok. Talebimiz adli istinabe (ifadesinin bulunduğu yerdeki mahkemece alınması) yoluyla karar verilmesi ve yargılamanın o şekilde yapılmasını talep ediyoruz. Berlin’de hakimler var” ifadelerini kullandı.
 
Mahkeme başkanı ise ceza yargılamalarında 5 yıldan fazla bir yargılama kararı olduğunda farklı ülkelerde de sorgulamaların yapılacağını söyleyerek, talepleri not aldığını belirtmekle yetindi.
 
GİRİŞLERİN ENGELLENMESİNİ DİLE GETİRDİ
 
Selahattin Demirtaş’ın avukatı Cahit Kırkazak da savunmasında duruşmayı takip etmek isteyenlere dönük engellemeler üzerinde durdu. Kırkazak, “Yargılamanın ilk gününden bugüne polis, izleyiciler, basın ve yabancı temsilcilerin içeri alınmamasına dair sizin talimatınız olduğunu iddia ediyor. İçeri girilmesine izin vermiyor. Siz de böyle bir talep vermediğinizi söylüyorsunuz” diyerek, bu duruma dair ara karar oluşturulmasını istedi. Mahkeme başkanının tutumunu eleştiren Kırkazak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müvekkillerimizle görüşmelerimizde cübbe dayatılmasının yasal bir durumu yoktur. Kürsünün yüksekliği ve mikrofon avantajı ile bana karşı sesinizi yükselttiniz. Her gün sizinle görüşme çabası içine giriyoruz. Siz ‘salonda görüşürüz’ diyorsunuz ama salonda bizi dinlemeden sırtınızı dönüyorsunuz. Kolluk bize sizi adres olarak gösteriyor. Bu noktada sizin daha sakin olmanıza gerekirken bizden daha sert davranıyorsunuz.” 
 
ÖZÜR POLEMİĞİ
 
Mahkeme başkanı ise avukatın taleplerini almak yerine “Ben evrakları okurken sizin buraya gelip konuşmanız ne kadar etik” yanıtı verdi. Kırkazak da, “Ben 10 dakika ayakta bekledim. Orada bana söz verilmedi. Sizin de bir avukat meslektaşınızı bekletmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyordu. Bir özür talebim var” dedi. Mahkeme başkanı, “Benim de vardı kabul edilmedi” diyerek, özür dilemedi. 
 
‘YARGILAMANIN ALENİYETİNE MÜDAHALE VAR’
 
HDP önceki dönem milletvekili Emine Beyza Üstün’ün avukatı Nuray Özdoğan gelen giden evraklara dair aleyhte olan evrakların hiçbirini kabul etmediklerini, dava dosyasına bir dosyanın yanlış geldiğini ifade etti. Sabah duruşma öncesi karşılaştıkları engellemeleri dile getirip, yargılamanın duruşma salonunda başlamadığını ifade eden Özdoğan, şunları söyledi: “Yargılama süreci bir bütün olarak sizin bu yargılama sürecine dahil olduğumuz süreçten başlar. Duruşma salonunda başlamaz. Bu konudaki bizim CMK’deki bir değişiklik olduysa duruşmanın aleniyeti denilen şey yargılamanın aleniyetidir. Buraya girdiğimizde yaşadığımız her türlü engelleme tarafsız mahkeme tarafından açık olarak görülmesinin isteme hakkına sahiptir. Bu duruşma salonuna girmeye çalıştığımız süreç de bunun içindedir. 
 
POLİSLER YALAN SÖYLEYEREK AVUKATLARI FOTOĞRAFLADI
 
Cezaevinin Yenikent girişinde 4 avukat durdurulduk, içeri alınmadık, arabamızın fotoğrafı çekildi. Sizden talimat aldıklarını söylüyorlar, yalan söylediklerini şimdi öğrendik. O yüzden meslektaşlarımız size ulaşmaya çalıştı. Bu yargılamada aleniyet sağlama görevi sizin ve bizimdir. Ama size ulaşamadık. Yargılama sürecine dair her türlü meselede size ulaşabilmeniz lazım. Yargılama ne bu salonda başladı ne savcılık odasında ne de emniyette başladı. Bu yargılama açık ve net olarak siyasi bir partinin odasında başladı.”
 
Bugün yaşananların bir daha yaşanmamasını isteyen Özdoğan, “Bizim fotoğraflarımızı çekmelerine ne hakları var. Ben hangi güvenle gelip, duruşmada savunma yapacağım. Bu konuda duruşmanın girişinde bizi böyle davranamazlar, katılımcılara böyle davranamazlar. Buna sizin müdahale etmeniz gerekiyor” dedi. 
 
POLİS: BAŞKANIN TALİMATI YOK, AMİR TALİMATI VAR
 
ÖHD Ankara Şube Eşbaşkanı Şevin Kaya da söz alarak, “Burada ısrarla hukuk diyorsunuz biz de hukuk diyoruz. Avukatları cübbesiz görüştürmüyorsunuz ya içeri girdiğimizde ne kadar zorlandığımızı söyledik. Talimat dahi olmadan kullandığı güçten faydalanan duruşma salonuna almamalarına dair kendi aralarında konuşmasına şahit olduk. Polisler, ‘Başkanın böyle bir talimatı yok. Amir, biz de içeri almayalım. Zaten başkan da içeri alın diyecek, o zaman da alırız’ dedi. Biz size ihbarda bulunuyoruz. Bu yargılamaları biz bu şartlarda yapmaya çalışıyoruz. Avukatların dahi içeri giremediği bir yerde yargılamanın yapılması mümkün değil. Eğer hukuk diyorsanız içeri alındıklarını avukatların fotoğraflarını çeken, izleyicileri de içeri almayan kolluk görevleri hakkında görevi kötüye kullanmak suç duyurusunda bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Avukatların taleplerinin ardından HDP eski MYK üyesi Can Memiş söz aldı. Avukatlarının duruşmada olmadığını belirten Memiş, davadan vareste tutulmak istediğini talep etti.  Memiş, “Yaklaşık haftada 40 saat çalıştığım bir işim var. Adli kontrolün de kaldırılmasını talep ediyorum” dedi. 
 
Duruşma avukat beyanlarıyla devam ediyor.
 
 

Diğer başlıklar

18:37 Gençlerden ‘volta’ protestosu
18:34 DAKAP: Gökkan mücadelesinden vazgeçmeyecek
18:28 40 öğrencinin istismarına 'örgüt komplosu' savunması!
17:38 Sağlık çalışanları çalışma ve özlük haklarını talep etti
17:32 DİSK’ten üyelerinin gözaltına alınmasına tepki
17:01 İstinaf gazeteci Kurşun’a verilen cezayı az buldu!
16:57 Diyarbakır'da 6 kişi tutuklandı
16:48 Kobanê Davasında ek klasör sayısı 6 ayda bine çıkarıldı
16:36 HDP’den bütçe eleştirisi: Meclis yürütmenin vesayeti altında
16:25 Deniz Poyraz dava dosyasına konulmayan bilgilere DHA nasıl ulaştı?
16:15 Batman’da bir kadın kaçırıldı
15:48 Rusya: İHA’lar Ukrayna’da istikrarsızlık yaratıyor
15:43 Çeşme’de bilirkişi incelemesi yapıldı
15:31 Suruç Aileleri: Katliam iktidara uzandığı için dava kapatıldı
15:25 'Cezaevleri işkencehaneye dönüştürüldü'
15:24 Mahkemeden ÇED kararına iptal
15:17 13 öğrenci hakkında zorla getirilme kararı
15:13 Tecavüz haberini paylaştığı için tehdit edildi
14:59 Doktorlar Kovid-19 Meslek Hastalığı Yasası'nın çıkarılmasını istedi
14:51 Gelecek Partisi'nden Şenyaşar ailesine ziyaret
14:35 ‘Gelirde adalet vergide adalet sağlansın’
14:25 HDP'nin ihraç ettiği belediye başkanının koruması rüşvet almaktan tutuklandı
14:06 Bütçede usul tartışması: Bakanlar propaganda yapmaya geliyor
14:06 Diyala’da ikinci saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
14:03 Denizli'de bir kadın katledildi
13:47 ‘Eşitlik Ayşe Gökkan gibi siyasetçilerin mücadelesiyle mümkün’
13:42 Avrupa'daki örgütlerden OPCW'ye kimyasal silah çağrısı
13:36 Müebbet istenen tecavüz sanığının tutuklanması talebine ret
13:19 İHD'den Marmara cezaevleri raporu: Tecrit uygulamaları arttı
13:03 Akşener: Türkiye'de kara para devlet eliyle aklanıyor
12:47 Yüzde 90 engelli tutukluya işkencenin araştırılması talebi
12:29 Suruç Ailesi: Adaleti nerede arayacağım?
12:14 Kayyım Zarokistan kreşinin tabelasını değiştirdi
12:13 Demirtaş: Doların neden 10 TL olduğunu Kobanê Davası'nda izleyin
12:02 Şenyaşar ailesi: Kötü gidişatın temelinde adaletsizlik var
12:01 Bayındır: Savaşı genişletmek isteyenler yok olmakla karşı karşıya
11:51 Şêladizê’de KDP saldırısı: 1 kişi yaşamını yitirdi
11:08 Öğretmene şiddet protesto edildi
10:46 Mehmet Öcalan'dan ‘volta atma' cezasına tepki: Yasak için gerekçe yaratıyorlar
10:26 Haber alınamayan Dinler çifti gözaltında
10:25 'AKP krizin çıkışını Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırmakta arıyor'
09:55 Van’da yasak 5 yıla dayandı
09:54 Öcalan: Demokratik Cumhuriyet’in inşasını sağlayacak anayasa kurulmalı
09:52 Engelli tutuklu tuvaleti kullanamıyor
09:51 Van'da tutuklulara ölümüne işkence
09:50 Devecioğlu: Tezkereyle kaynaklar savaş sermayesine aktarılıyor
09:49 Pandemi döneminde 152 bin esnaf kepenk kapattı
09:37 ‘Volta cezası Türkiye gerçeğinin İmralı’da uygulanmasıdır’
09:31 Akdeniz: En maliyetsiz yöntem barıştır
09:13 Gençler bağımlılığa karşı özsavunma hattını örgütleyecek
09:13 Aydın: Despotik bir infaz rejimi yaratıldı
09:12 Artuklu Belediyesi’nde başkana rağmen bütçe belirlendi
09:09 Sınırdan Barzanî'ye çağrı: Kürt ittifakı ekmek ve su kadar ihtiyaç
09:08 Tecavüz failini aklamak için AKP'nin kapısı çalındı
09:06 Uygulanmayan yasalar öldürüyor!
09:04 ‘Suruç katliamında gerçek failler ortaya çıkarılmadı’
09:01 Suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan tarihi kilise dökülüyor
09:00 27 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:38 11 Kongre üyesinden Biden’a 'Türkiye tehlikeli' mektubu
08:21 Irak’ta DAİŞ saldırısı: 12 ölü, 15 yaralı
26/10/2021
23:59 Doların yükselişi Uykusuz’un kapağında
20:49 Özsoy: Türkiye, Suriye’ye 3 bin 400 kez saldırdı
20:15 Kovid-19’dan 215 yeni vefat
20:11 Fuhuş çetesi davasında DNA örnekleri eşleşti
19:42 Amedspor Teknik Direktörü Toros ile yollarını ayırdı
19:40 Cizre'de intihar girişimi
18:41 Bünyan Cezaevi’nde koğuş provokasyonu
18:39 Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri’nden tezkere tepkisi
18:26 Savaş tezkeresi 2 yıl daha uzatıldı
18:25 Aydeniz: İktidarın sarılacağı tek yol savaş, işgal ve talan politikası
18:14 DBP eski il eşbaşkanına 7 yıl 6 ay hapis cezası
18:03 Kadınlar için uygulanmayan '6284' Naci İnci için uygulandı!
17:52 Özsavunma hakkını kullanan Demir'e 16 yıl hapis cezası
17:49 Yüksekdağ: 5 yıl önce bizi tutuklayanlar 5 yılda siyasi hayatlarının sonuna geldi
17:35 Oluç: Çare Kürtlerle barışmakta
17:24 Boğaziçi protestolarına katılan 97 öğrencinin duruşması ertelendi
17:13 Operasyon bölgesindeki yaşlı çiftten haber alınamıyor
17:08 Savcıdan cinsel istismar davasında bir ceza, bir beraat talebi
16:56 Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Uygun hakkında yeni bir dava
16:49 Kuzey ve Doğu Suriye'de Türkiye saldırıları protesto edildi
16:48 Beştaş: Tutuklu koğuşlarının arasına DAİŞ’liler yerleştirilmeye çalışılıyor
16:42 Cinsel saldırı sanığına ‘basit istismar’dan ceza
16:36 Amedspor kupada bir üst tura yükseldi
16:32 Cenazelerin teslim edilmesi talebiyle eylem
16:26 Meclis'te tezkere görüşmeleri başladı
16:10 DEVA’dan ‘sokağa çıkın’ çağrısı
15:55 Meclis'te HDP dövizleri: Tezkere savaştır
15:55 DEVA tezkereye 'evet' diyecek
15:27 Köylüler ÇED toplantısına izin vermedi
15:26 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a tezkere tepkisi: Senin her dediğinin altına mühür mü basacağız?
15:18 İzmir’de sağlık personeline saldırı kınandı
15:01 CHP, Suriye-Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek
14:47 EŞİK’ten HDP’ye ziyaret
14:47 Dilan'ı katleden Maruf Kok hakkında savcılık mütalaa verdi
14:26 Mersin Tabip Odası: Dr. Dikmen cinayeti aydınlatılsın
14:18 'Hasta tutuklular serbest bırakılsın'
14:17 Afganistanlı kadınlardan uluslararası sessizliğe tepki
14:14 EMEP’ten tezkere çağrısı: Erdoğan'ın vebaline ortak olmayın
13:55 Azra Haytaoğlu’nun katiline ağırlaştırılmış müebbet talebi
13:54 Saldırıya uğrayan tutuklulardan heyet talebi