Kobanê eylemlerinde kaç YPG'li tedavi edildi?

img
ANKARA -  Kobanê Davası’nda söz alan avukat Mesut Beştaş, YPG’nin 2017 yılına kadar “terör örgütü” olarak kabul edilmediğini belirterek, 6-8 Ekim eylemlerinde kaç YPG ve YPJ’linin tedavi edildiğine dair Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılmasını istedi. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları sonrası 6-8 Ekim 2014’te yaşanan eylemler nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması devam ediyor. Duruşmada söz alan dosya avukatlarından Mesut Beştaş, savunma olarak meslektaşlarının söz almak istemesinin külliyen retçi bir yaklaşımla karşılandığını belirtti. 
 
Açık bir şekilde sindirilmek istendiklerini, avukatların dahi mahkeme salonuna alınmasının sorun olduğunu, izleyicilerin, siyasetçilerin yakınlarının alınmamasını eleştiren Beştaş, “Bize yönelirken de bu durumun sizden bağımsız ortaya konulduğunu ifade eden söylemleriniz oluyor. ‘Ben salon dışında yaşananlara karışamam’ diyorsunuz. Yargı ve idarenin işbirliğiyle sindirilmek isteniyoruz. Bir önceki duruşma periyodunun da duruşma salonunun kapısına kadar farklı bir amaç taşıdıkları belli olan bir grup salonun kapısına dayandı, bunun engellenmesini talep ettik, ‘bizim yetki alanımız bu salon’ dediniz. Biz buraya avukat olarak gelirken, bir saate yakın sorguyla geliyoruz ancak üzerinde işaretleri olan bir ekip, ellerini kollarını sallaya sallaya salonun kapısına geliyor. Biz avukatlar duruşma salonundan çıktığımızda, tekrar kimliğimizi sormadan bizi içeri almıyorlar ama onlar kimlik göstermeden içeri girdiler” dedi.
 
HDP ÖNÜNDEKİ PROVOKASYON
 
Mahkeme başkanının önceki celselerde “HDP’ye neden saldırı olmuyor?” sözlerinin ardından HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ın katledildiğini hatırlatan Beştaş, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde de HDP’nin kızını kaçırdığını iddia eden Mehmet Laçin, HDP Genel Merkez binası önüne getirildi. Deniz Poyraz’ın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen şahıs alınıyor, gösteri yürüyüş ve ifade özgürlüğü açısından HDP Genel Merkez önüne getiriliyor. Tek başına. Onu kim getiriyor. İçişleri Bakanlığı’nın personellerinden 500 kişi onu koruyor. Ama HDP’li vekilleri ‘Bir şeyler söyleyeceğiz’ diyorlar, ‘Hayır konuşamazsınız’ diyorlar. Ama İzmir’de Deniz Poyraz katledilirken kapıda bulunan şahıs, HDP Genel Merkez binasına getiriliyor. Dolayısıyla biz bu provokasyonların bundan sonra da devam edeceğini düşünüyoruz.”
 
ARA KARAR DIŞINDA GELEN BELGELER! 
 
Mahkeme heyetinin tutuklu siyasetçilerin ailelerinin güvenliğini sağlama noktasında çekinceli davrandığı sürece bu tarz durumların devam edeceğini belirten Beştaş, “Şu görevi yapmanız gerekiyor; bu yargılamanın adil yapılması için her türlü girişimde bulunma sorumluluğunuz var. Yasa size bu sorumluluğu yüklüyor. Bir diğer husus, bu dosyaya ara kararların dışında da belgeler geliyor. ‘Geldi dosyaya konuldu’ dediğiniz zaman delilerin tartışılmasını engellemiş oluyorsunuz. Siz odanıza çekildiğinizde, bu belgeleri okuduğunuza ve incelediğinize inanmıyoruz. Bize de sunulmadığından inceleme ve buna yönelik savunmalarımızın önüne engel oluyorsunuz. Bu uygulama yargılamanın gizli yapılmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı. 
 
Mükerrer yargılamaya değinen Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz hukuk dışı davranarak, mükerrer yargılama yaptığınız yetmiyor. Birde oradan buradan dosya getiriyorsunuz. Karar verin, biz bunu AYM ve AİHM’e götürmek durumdayız. Biz burada yargıya inancımızı kaybetmiş durumdayız. Biz birileri gibi bize verilen görevlerle idare ve iş yapacak değiliz” diye konuştu.
 
AVUKATIN SÖZÜ KESİLDİ
 
Mahkeme başkanı avukatın sözünü keserek, taleplerini açıklamasını istedi. Avukat Beştaş, taleplerini söyleyeceğini ve bu konuda belge de sunacağını aktardı. 
 
KAÇ YPG’Lİ TEDAVİ EDİLDİ? 
 
Sağlık Bakanlığı’na yazı yazılarak, Ekim ayını kapsayacak şekilde 6-8 Ekim eylemlerinde ülke sınırları içinde hastanelerde tedavi edilen YPG, YPJ ve DAİŞ militanlarının sayılarının istenmesini talep eden Beştaş, şunları ifade etti: “O dönem İŞİD terör örgütü olarak değerlendiriyor. Türkiye’de de öyle ya da böyle terör örgütü deniliyor ama bakın Adalet Bakanlığı ne diyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde alınan yazıda ‘bir yapının terör örgütü ilan edilmesi Bakanlar Kurulu kararıyla ya da Yargıtay kararıyla olacağı, bu konuda YPG ile ilgili bir kararın bulunmadığını…’ Bildirilmiş ‘terör örgütleri’ listesinde PYD, YPG yer almıyor. O dönem Türkiye sınırları içerisinde yer alan hastanelerde YPG’li ya da PYD’linin tedavi edilmesi suç değildir. Bu nedenle yazı yazın diyoruz. Adalet Bakanı o tarihte YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak görmüyor. Ama ne yazık ki devran değişti. Şimdi hükümet kimi istese ‘terör örgütü’ yapıyor. Sıkıyönetim dönemlerinde bile Bakanlar Kurulu ya da başka bir merci ‘terör örgütü’ olarak ilan edemiyordu”
 
Türkiye’nin 2017 yılına kadar YPG’nin “terör örgütü” olduğuna dair tek bir kararı olmadığı gibi, hiçbir ülke tarafından “terör örgütü” olarak görülmediğini anımsatan Beştaş, “2017’de yakalanan YPG’liler hakkında beraat kararları aldık. Adalet Bakanlığı’na yazı yazılarak, YPG’nin ve YPJ’nin ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesine yönelik karar ve tarihinin istenmesini talep ediyoruz” dedi. 
 
DURUŞMADA TARTIŞMA 
 
Beştaş, elindeki belgeleri de mahkeme heyetine sundu. Beştaş’ın taleplerine ilişkin savunmasını kesen mahkeme başkanı, “Ben 21 yıldır buradayım. Kim bana talimat verecek, velev ki verildi, kürsüde konuşacak kadar saf mıyım" şeklinde konuştu.
 
Mahkeme başkanının “Müvekkiliniz savunmasını yaptıktan sonra savunma yaparsınız” sözlerine Beştaş, Diyarbakır’da SEGBİS üzerinde söz hakkı almak istediğini ama defalarca söz hakkı verilmediğini belirtti.  
 
‘YA DÜŞMANLIKTIR YA ÖFKEDİR’
 
Beştaş’ın söz hakkı verilmediğini söylemesinin ardından mahkeme başkanı, “Eğer ben öyle bir şey yaptıysam, istifa ederim” yanıtını verdi. Beştaş, mahkeme başkanına şu sözlerle tepki gösterdi: “İspat edeyim. Siz bu ülkenin hukuku çerçevesinde CMK kapsamında ikinci gün davayı açtığınızda, hangisini reddedersiniz. Siz AİHM kararına uymak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz ama uymadınız. Siz bu ülkede 6-8 Ekim olaylarında polisler zırhlı araçlarla yurttaşların arabalarına ateşe attı. Onun sorumluluğunu HDP’ye yüklemeniz hukuki mi? Siz AİHM’in HDP’nin tasfiye amacıyla sonuçlarını doğurduğunu yazdığı halde bu karara uymadığını biliyor musunuz? Bu ya talimattır, ya öfkedir ya düşmanlıktır.” 
 
Beştaş’ın savunmasının ardından duruşmaya saat 14. 00’a kadar ara verildi.
 

Diğer başlıklar

19:53 Koronadan 210 kişi daha hayatını kaybetti
19:50 Fırat Nehri’nde erkek cenazesi bulundu
19:47 Bütçe Komisyonu’nda tansiyon yükseldi: Gergerlioğlu'ndan Şentop'a tepki
18:45 Van’da bin 800 günlük yasak protesto edildi
18:39 Beşiri’de uzman çavuş ölü bulundu
18:37 Gençlerden ‘volta’ protestosu
18:34 DAKAP: Gökkan mücadelesinden vazgeçmeyecek
18:28 40 öğrencinin istismarına 'örgüt komplosu' savunması!
17:38 Sağlık çalışanları çalışma ve özlük haklarını talep etti
17:32 DİSK’ten üyelerinin gözaltına alınmasına tepki
17:01 İstinaf gazeteci Kurşun’a verilen cezayı az buldu!
16:57 Diyarbakır'da 6 kişi tutuklandı
16:48 Kobanê Davasında ek klasör sayısı 6 ayda bine çıkarıldı
16:36 HDP’den bütçe eleştirisi: Meclis yürütmenin vesayeti altında
16:25 Deniz Poyraz dava dosyasına konulmayan bilgilere DHA nasıl ulaştı?
16:15 Batman’da bir kadın kaçırıldı
15:48 Rusya: İHA’lar Ukrayna’da istikrarsızlık yaratıyor
15:43 Çeşme’de bilirkişi incelemesi yapıldı
15:31 Suruç Aileleri: Katliam iktidara uzandığı için dava kapatıldı
15:25 'Cezaevleri işkencehaneye dönüştürüldü'
15:24 Mahkemeden ÇED kararına iptal
15:17 13 öğrenci hakkında zorla getirilme kararı
15:13 Tecavüz haberini paylaştığı için tehdit edildi
14:59 Doktorlar Kovid-19 Meslek Hastalığı Yasası'nın çıkarılmasını istedi
14:51 Gelecek Partisi'nden Şenyaşar ailesine ziyaret
14:35 ‘Gelirde adalet vergide adalet sağlansın’
14:25 HDP'nin ihraç ettiği belediye başkanının koruması rüşvet almaktan tutuklandı
14:06 Bütçede usul tartışması: Bakanlar propaganda yapmaya geliyor
14:06 Diyala’da ikinci saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
14:03 Denizli'de bir kadın katledildi
13:47 ‘Eşitlik Ayşe Gökkan gibi siyasetçilerin mücadelesiyle mümkün’
13:42 Avrupa'daki örgütlerden OPCW'ye kimyasal silah çağrısı
13:36 Müebbet istenen tecavüz sanığının tutuklanması talebine ret
13:19 İHD'den Marmara cezaevleri raporu: Tecrit uygulamaları arttı
13:03 Akşener: Türkiye'de kara para devlet eliyle aklanıyor
12:47 Yüzde 90 engelli tutukluya işkencenin araştırılması talebi
12:29 Suruç Ailesi: Adaleti nerede arayacağım?
12:14 Kayyım Zarokistan kreşinin tabelasını değiştirdi
12:13 Demirtaş: Doların neden 10 TL olduğunu Kobanê Davası'nda izleyin
12:02 Şenyaşar ailesi: Kötü gidişatın temelinde adaletsizlik var
12:01 Bayındır: Savaşı genişletmek isteyenler yok olmakla karşı karşıya
11:51 Şêladizê’de KDP saldırısı: 1 kişi yaşamını yitirdi
11:08 Öğretmene şiddet protesto edildi
10:46 Mehmet Öcalan'dan ‘volta atma' cezasına tepki: Yasak için gerekçe yaratıyorlar
10:26 Haber alınamayan Dinler çifti gözaltında
10:25 'AKP krizin çıkışını Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırmakta arıyor'
09:55 Van’da yasak 5 yıla dayandı
09:54 Öcalan: Demokratik Cumhuriyet’in inşasını sağlayacak anayasa kurulmalı
09:52 Engelli tutuklu tuvaleti kullanamıyor
09:51 Van'da tutuklulara ölümüne işkence
09:50 Devecioğlu: Tezkereyle kaynaklar savaş sermayesine aktarılıyor
09:49 Pandemi döneminde 152 bin esnaf kepenk kapattı
09:37 ‘Volta cezası Türkiye gerçeğinin İmralı’da uygulanmasıdır’
09:31 Akdeniz: En maliyetsiz yöntem barıştır
09:13 Gençler bağımlılığa karşı özsavunma hattını örgütleyecek
09:13 Aydın: Despotik bir infaz rejimi yaratıldı
09:12 Artuklu Belediyesi’nde başkana rağmen bütçe belirlendi
09:09 Sınırdan Barzanî'ye çağrı: Kürt ittifakı ekmek ve su kadar ihtiyaç
09:08 Tecavüz failini aklamak için AKP'nin kapısı çalındı
09:06 Uygulanmayan yasalar öldürüyor!
09:04 ‘Suruç katliamında gerçek failler ortaya çıkarılmadı’
09:01 Suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan tarihi kilise dökülüyor
09:00 27 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:38 11 Kongre üyesinden Biden’a 'Türkiye tehlikeli' mektubu
08:21 Irak’ta DAİŞ saldırısı: 12 ölü, 15 yaralı
26/10/2021
23:59 Doların yükselişi Uykusuz’un kapağında
20:49 Özsoy: Türkiye, Suriye’ye 3 bin 400 kez saldırdı
20:15 Kovid-19’dan 215 yeni vefat
20:11 Fuhuş çetesi davasında DNA örnekleri eşleşti
19:42 Amedspor Teknik Direktörü Toros ile yollarını ayırdı
19:40 Cizre'de intihar girişimi
18:41 Bünyan Cezaevi’nde koğuş provokasyonu
18:39 Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri’nden tezkere tepkisi
18:26 Savaş tezkeresi 2 yıl daha uzatıldı
18:25 Aydeniz: İktidarın sarılacağı tek yol savaş, işgal ve talan politikası
18:14 DBP eski il eşbaşkanına 7 yıl 6 ay hapis cezası
18:03 Kadınlar için uygulanmayan '6284' Naci İnci için uygulandı!
17:52 Özsavunma hakkını kullanan Demir'e 16 yıl hapis cezası
17:49 Yüksekdağ: 5 yıl önce bizi tutuklayanlar 5 yılda siyasi hayatlarının sonuna geldi
17:35 Oluç: Çare Kürtlerle barışmakta
17:24 Boğaziçi protestolarına katılan 97 öğrencinin duruşması ertelendi
17:13 Operasyon bölgesindeki yaşlı çiftten haber alınamıyor
17:08 Savcıdan cinsel istismar davasında bir ceza, bir beraat talebi
16:56 Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Uygun hakkında yeni bir dava
16:49 Kuzey ve Doğu Suriye'de Türkiye saldırıları protesto edildi
16:48 Beştaş: Tutuklu koğuşlarının arasına DAİŞ’liler yerleştirilmeye çalışılıyor
16:42 Cinsel saldırı sanığına ‘basit istismar’dan ceza
16:36 Amedspor kupada bir üst tura yükseldi
16:32 Cenazelerin teslim edilmesi talebiyle eylem
16:26 Meclis'te tezkere görüşmeleri başladı
16:10 DEVA’dan ‘sokağa çıkın’ çağrısı
15:55 Meclis'te HDP dövizleri: Tezkere savaştır
15:55 DEVA tezkereye 'evet' diyecek
15:27 Köylüler ÇED toplantısına izin vermedi
15:26 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a tezkere tepkisi: Senin her dediğinin altına mühür mü basacağız?
15:18 İzmir’de sağlık personeline saldırı kınandı
15:01 CHP, Suriye-Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek
14:47 EŞİK’ten HDP’ye ziyaret
14:47 Dilan'ı katleden Maruf Kok hakkında savcılık mütalaa verdi
14:26 Mersin Tabip Odası: Dr. Dikmen cinayeti aydınlatılsın