Kadın cinayetlerine karşı tek ses oldular

  • kadın
  • 18:47 3 Ağustos 2021
  • |
img

HABER MERKEZİ- Kadın cinayetlerine karşı tek ses olan kadınlar, Antalya'da Azra Gülendam Haytaoğlu ve Maraş'ta Emine Gökkız'ın katledilmesini protesto etti.

Pek çok ilde kadın cinayetlerine karşı alanlara çıkan kadınlar, Antalya’da tecavüz edilerek öldürülmüş halde bulunan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun (21) ve Maraş'ta öğretmen Emine Gökkız'ın katledilmesini protesto etti.

MARDİN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın ve Şahmaran Kadın Platformu TMOOB binası önünde kadın katliamlarını yaptıkları açıklama ile protesto etti.

"Kadın cinayetleri politiktir" pankartının ardından konuşan TMMOB üyesi Mizgin Dinç, KCDP raporlarına göre Temmuz ayında 20 kadının öldürüldüğünü söyledi. Katilin TMMOB Antalya İnşaat Mühendisler Odası Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Murat Ayhan olduğunu  öğrendiklerini belirten Dinç, "Son dönemde hangi mesleğe sahip olduğu, hangi şehirde yaşadığı, eğitim düzeyinin ne olduğundan bağımsız, erkekler tarafından birçok kadın arkadaşımızın katledilmesi toplumun her kesiminde olduğu gibi bizleri de derinden yaralamaktadır. Aynı şekilde kaybolmasına 4 gün sonra Emine Gökkız'ın cansız bedenine ulaşıldı. Aynı gün içerisinde iki kadın katledildi" dedi.

EN AĞIR CEZA TALEBİ

"Bu ülkede kadınlar, her gün yanlış politikalar ve yasaları uygulamayarak faillere cesaret verenler yüzünden ölüyor.Bu yüzden kadın cinayetleri bu ülkede politiktir" diyen Dinç,  faillerin kim olduğunu bildiklerini söyledi. Dinç devamla "İktidarın kadın mücadelesiyle kazanılmış olan haklarımıza saldırmasından vazgeçmesini, İstanbul sözleşmesini yeniden yürürlüğe koymasını ve katillerin en ağır cezaları alması gerektiğini kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Açıklama" Kadın cinayetleri politiktir" sloganıyla son buldu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun tecavüz edilerek katledilmesini basın açıklaması yaparak protesto etti. Yenişehir İlçesine bağlı Ofis semtinde buluynan AZC Plaza önünde yapılan açıklamada “Kadın kırımına son ver İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartını açıldı. Kadınlar sık sık, “Jın jiyan azadi”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Azra Gülendam isyanımızdır” ve “Sözleşmeyi uygula hemen yargıla” sloganları attı.

Açıklamayı yapan DAKAP Dönem Sözcüsü Çağla İzgi, Konya’da Kürt bir aileden öldürülen 7 kişiden 4’ünün kadın olduğunu hatırlattı. Katledilen aileden 4 kadının yaşam hakkının elinden alındığını belirten İzgi, “Azra’nın dün cansız bedeni bulundu. Fail Mustafa Murat Ayhan önce cinsel saldırıda bulunmuş sonra genç kadını vahşice katlederek ormanlık alana gömmüştür. Bu cinayet haberinden sonra günlerce kayıp olan Emine Gökkız’ın cansız bedenide ormanlık alanda ağaca asılarak bulunmuştur. İntihar süsü verilen bu ölümün de araştırılmasını talep ediyoruz. Bu yılın ilk 8 ayında 208 kadın erkek şiddeti ile katledilmiştir. Yaşanan bu vahşet Türkiye’nin her kentinde kadına yönelik şiddetin, kadın katliamlarının nasıl organize bir şekilde uygulanabildiğini gösteriyor” dedi.

‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

İktidarın yürüttüğü kadın düşmanlığı ile yüzlerce kadın kurumu ve kadın birimlerinin kapatıldığını ifade eden İzgi, kadın mücadelesinde yer alan kadınların da tutuklandığını belirtti. Yaşamak ve yaşatma mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen İzgi, “Kadınların yaşamını güvence altına alan başta İstanbul Sözleşmesi’ni ve her türlü koruyucu uygulamayı yürürlükten kaldırdı. Erkek faillere iyi hal indirimleri vererek ya da tutuksuz yargılama ile erkek şiddetinin çarkını dizayn etmekten geri durmadığı sürece şiddetin ve kadın katliamlarının önlenmesi mümkün olmayacaktır. Bu politikalara karşı kadın mücadelesini her gün biraz daha büyüterek alanlarda durmaya devam edeceğiz”  diye konuştu.

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu, katledilen üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu için Attalos Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yasta değil isyandayız” pankartının açıldığı açıklamada, “Azra Gülendam Haytaoğlu isyanımızdır” ve “TOMA’lar Manavgat’a” dövizleri taşındı.

Açıklamada konuşan Antalya Kadın Platformu üyesi Kadriye Tuğcu, katledilen 2 kadın için derhal etkin bir soruşturma yürütülmesini ve şiddet faillerinin gerekli cezayı almamasını istedi. Tuğcu, “İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin elinde iki kadının da kanı var. Ne Azra’nın ne de Emine’nin katili tek değildir. Katilleri tecavüzcüleri ve istismarcıları cezasızlık ile ödüllendirenlerdir. Biz katledilirken haberlerde bizim ne giydiğimiz nasıl yaşadığımızı irdeleyen ama katilin adını kısaltanlardır” dedi.

Açıklama, “Erkek adalet değil gerçek adalet” ve “Adalet, adalet katledilen Azra için adalet” sloganları ile sonlandı.

MERSİN

Mersin Kadın Platformu da Haytaoğlu'na dair Pozcu Platinum önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Mersin Kadın Platformu üyesi Ceren Damar, katledilen kadınların isyanları olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz aylarda Deniz Poyraz, Kürt halkına ve aynı şekilde kadınlara yönelik nefret politikalarının bir sonucu olarak faşist katiller tarafından planlı bir şekilde katledildi” dedi.

‘NEFRET POLİTİKALARINA KARŞI AYAKTAYIZ’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasının önüne çadır kuran polisin, katillerin elini kolunu sallayarak binaya girip Deniz Poyraz’ın katledilmesine göz yumduğunu söyleyen Damar, “Yine ırkçı ve faşist nefret politikaları sonucunda geçtiğimiz günlerde, Kürtlerin her fırsatta hedef gösterilmesiyle beraber, içlerinde 4 kadının da bulunduğu 7 kişilik Dedeoğlu ailesi faşistler tarafından katledildi, evleri ateşe verildi! Faillerin şikayete rağmen serbest bırakılmış olması bu katliamın göz göre göre geldiğinin kanıtıdır. Biz kadınlar nefret politikalarınıza da karşı dimdik ayakta duracak, nefrete karşı yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

İZMİR

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, Antalya'da katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu'nun katledilmesini Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde protesto etti. "Katledilen kadınlar isyanımızdır, Azra'nın hesabını soracağız" pankartını açan kadınlar, "Failleri korumayanları tanıyoruz", "Kadın cinayetleri politiktir" ve "Yasta değil isyandayız" dövizlerini taşıdı. Kadın katliamlarına karşı sloganların atıldığı eylemde açıklamayı Sibel Çelik ile Müberra Derin Ünsal okudu.

Açıklamada, katilleri aklayanları, failleri cezasız bırakanları, nefret politikalarıyla kadınları, çocukları, LGBTİ+’ları, Kürtleri hedef gösterenleri tanıdıkları belirtilerek, katledilen kadınların sorumlusunun devlet olduğu vurgusu yapıldı. 

SAMSUN

Samsun Kadın Dayanışması da, katledilen Haytaoğlu ve Gökkız için Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. “Yasta değil isyandayız” pankartının açıldığı açıklamada, “Dünyanın tüm kadınları birleşin”, “Katiller aramızda” dövizleri taşındı. Açıklamada, sık sık “Kadınlar birlikte güçlü” sloganı attı.

Açıklamayı Dayanışma adına Züleyha Mangan, Ezel Karkucak, Hümeyra Başkan ve Betül Aksu ortak okudu.

 “İstanbul Sözleşmesi’ne saldırarak tacizcileri, tecavüzcüleri, katilleri cesaretlendirenler de en az failler kadar katildir” ifadelerin yer aldığı açıklamada, katliamlara karşı mücadele vurgusu yapıldı. 

İSTANBUL 

Beşiktaş Kadın Dayanışması da, katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için “Katledilen kadınlar isyanımızdır!” şiarıyla Beşiktaş’ta eylem gerçekleştirdi.

Eylemde Azra Gülendam Haytaoğlu, Emine Gökkız ve tüm kadınlar için sokakta olduklarını belirten Esra Soybir, “Biz kadınlar, hafta sonu diyerek telefon sinyaline bakmayan polisi de, cezasızlık politikalarıyla katilleri cesaretlendiren yargıyı da, İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek kadın katillerini teşvik eden devleti de, Azra’yı katleden Mustafa Murat Aydın’ı da tanıyoruz, biliyoruz” dedi.

Hiçbir canlıya yaşam alanı bırakılmadığına dikkat çeken Soybir, erkeklerin her gün kadınları katletmeye devam ettiğinin altını çizdi. Soybir, katliamları kınamak için 6 Ağustos Cuma günü saat 19.30’da Kadıköy Rıhtım’da eylem düzenleyeceklerini belirterek, katılım çağrısı yaptı.

Diğer başlıklar

20:24 Çelemoğlu'nu katleden Çetin'in HTS kayıtları incelenecek
20:12 Uğur Tekstil çalışanları: Sendika hakkımız engellenemez
20:06 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Dava kapatılmak isteniyor
19:36 BTS'nin oturma eylemi 36’ncı haftasında
19:27 Gökkan’ın avukatları mahkemeyi HSK’ye şikayet etti
19:16 Eğitim Sen: 19 milyon öğrenci kaderine terk edildi
18:45 Heymans: Türkiye’de Torosların yerini Transporter aldı
18:31 Musa Anter ödülleri sahiplerini buldu: Mirası özgür basın emekçileri devraldı
17:58 Bitlis’te sokağa çıkma yasağı
17:51 Gabar’da yangı yayılıyor
17:37 HDP eski Milletvekili Kocaman tahliye edildi
17:29 Cizre’de ‘Özgürlük zamanı’ buluşmaları sürüyor
17:10 Adıyaman'da 339 ev karantinaya alındı
17:08 Cenevre’deki mahkemede konuşan Keskin: İşkence bir devlet politikası
16:57 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:30 Türkiye'nin bombardımanında 2 kolber hayatını kaybetti
16:30 Kobanê Davası yarına ertelendi
16:26 Silvan’da bir kişi gözaltına alındı
15:47 Kobanê Davası’nda savunma yapan Tan: MYK toplantısına katılmadım
15:46 Av. Özdoğan: Yargılama siyasi bir partinin odasında başladı
15:36 Türkiye, Cenevre’de yargılanıyor: Kürtlere yönelik ayrımcılık ve işkence arttı
15:10 4 yakını katledilen İzol yine 'adalet' istedi
15:07 Ağaç kıyımı AKP'li belediye başkanını da isyan ettirdi
14:42 Zam talep eden saya işçileri iş bıraktı
14:41 Kadın avukatlardan Emine Şenyaşar'a destek
14:34 Müteahhitler zamlara karşı iş bıraktı
13:49 Ferhat Tepe’nin fotoğrafına yasak: Örgüt bağı araştırılıyor!
13:20 Taliban’dan kadın belediye çalışanlarına ‘evde kalın’ talimatı
13:16 Kobanê eylemlerinde kaç YPG'li tedavi edildi?
13:08 Afganistan’da Kadın Bakanlığı’nın kaldırılması protesto edildi
13:07 HDP’li gençlerden uyuşturucuya karşı etkinlik
13:05 'Barınamayan' öğrenciler geceyi sokakta geçirdi
12:53 Buldan'dan 'kumpas davası' çıkışı: Gerçek suçlular korunuyor
12:33 Gözaltına alınan İranlı 9 Kürt ÖSO’ya teslim edildi
12:33 Leyla Güven'e 'renk' gerekçesi: Bölücü elbise cezaevine giremedi!
12:29 Hasta tutuklu Şahin: Tedavi hakkım engelleniyor
12:28 503 cenaze kimsesizler mezarlığında bekletiliyor
12:27 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Kobanê Davası: İddianamenin omurgasını oluşturan ifadeler dosyada yok
11:50 Ekolojist Akyıldız: Tarihte görülmemiş doğa kırımı yaşanıyor
11:33 Şenyaşar: Bu zulmü dayanışmayla sonlandıracağız
11:22 Gazeteci Durket Süren’in duruşması ertelendi
11:22 Bir zamanlar değirmene şimdi ise köye hayat veriyor!
11:02 Apê Musa katledildiği sokakta anıldı
10:45 Kobanê Davası'nda gazeteci ve izleyicilere engel
10:32 Vartnis Katliamı duruşmasına dayanışma çağrısı
10:30 Efrîn'de Kürtçeye yasak!
10:29 Yeni Yaşam ‘Apê Musa'nın kalemiyiz’ manşetiyle çıktı
10:28 Yousif Ismael: ABD Suriye'den çekilir, Irak’ta kalır
10:04 Herkesin değerini teslim etmeye mecbur olduğu gelenek
09:33 Halktan ve doğadan yana...
09:31 Özgür haberciliği ilke edinenlere teşekkür borçluyuz
09:20 'Siz bunların haberini mi yapıyorsunuz?'
09:16 Özgür basının temsilcisi 4 yaşında!
09:14 MA 'Ötekilerin' sesi oldu
09:12 siz olmasaydınız bilmeyecektik
09:03 Oğlunu yalnız bırakmayan anne: Bize ekmek yoksa onlara da huzur yok
09:03 Uytun bebeğin failine 11 yıl sonra 18 bin TL para cezası!
09:03 Çifte standartlı yasak bin 764 gündür sürüyor
09:03 'Kökten çözüm için tecrit kaldırılmalı'
09:00 20 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
19/09/2021
23:59 Efrînliler Yasin Bulut için sokağa çıktı
23:58 Cinsel tacizi itiraf eden Prof. Şengör’e soruşturma
23:35 Rusya’da oy verme işlemi sona erdi
22:32 ODTÜ’lü öğrenciler serbest bırakıldı
22:16 Toronto’da HDP’ye destek yürüyüşü
21:57 Mahmur ve Lavrio kamplarındaki açlık grevi yürüyüşle sonlandırıldı
21:27 Ardahan Göle’de ağaç katliamı
20:42 Son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 213 kişi yaşamını yitirdi
20:26 Dersim’de güz etkinlikleri başladı
20:13 Gençlik Meclisi’nin çalışmasına polis engeli
20:04 ‘Kürtlerin siyaset yapmasını engellemek isteyenler rüya görüyor’
19:50 Ankara Barosu'nda Erinç Sağkan yeniden başkan seçildi
17:59 Hevsel Bahçeleri'nde yangın
17:39 Türkiye'ye bağlı gruplar 3 sivili daha kaçırdı
17:13 ODTÜ’de 5 öğrenci gözaltına alındı
17:04 Diyarbakır ve İzmir'de Süslü Kadınlar 9'uncu Bisiklet Turu
17:01 İstanbul’da ‘özgürlüğe yürüyoruz’ buluşması: Kadınlardan korksunlar
16:49 Bursa’da coşkulu buluşma: HDP’nin ittifakı halklar, demokrasi güçleridir
16:35 Aktan: Gazetecilerin zihinlerine de kayyum atandı
16:29 Çatıdan düşen kadın yaşamını yitirdi
15:51 Turgutlu'da kirlilik ağaçları kuruttu
15:47 İran’da fotoğraf ve belgeselci Masoudi yargı kıskacında
15:43 Gabar bir haftadır yanıyor
15:41 HDP’li Ceylan: Tecridin kırılması dışında alternatif yok
15:27 Akdeniz'de kaçak plastik işletmeleri protestosu
15:05 Kemal Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz
14:13 Baydemir: HDP özgürlük davasının kökleridir
14:03 Erdoğan’dan seçim yasası açıklaması
13:39 Ağırdır: Her 10 Kürt’ten 7’si HDP’ye oy verecek
13:39 İran’dan Kürtlere tehdit
13:17 İran askerleri bir kolberi katletti
13:02 BM Zirvesi öncesi Göbeklitepe tartışması
12:14 Diyarbakır’da şüpheli çocuk ölümü
12:08 İşçileri taşıyan araç devrildi: 1 ölü, 15 yaralı
11:54 Bodrum’un su ihtiyacını karşılayan barajda kuraklık alarmı
11:44 Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'na krom ocağı
11:30 Yüz yüze eğitimde yanıtsız bırakılan sorular
11:11 'Güneş Ülkesinde Diriliş: Amara' kitabı çıktı
11:10 Şenyaşar ailesinin ‘adalet’ arayışı 195’inci günde