'Yurtlar mikrop yuvasına dönmüş durumda'

img
İZMİR – SES İzmir Şubeleri Öğrenci Komisyonu, “Hijyenin çok daha fazla önemli olduğu toplu yaşam alanı olan yurtlarımız maalesef mikrop yuvasına dönmüş durumdadır” dedi. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubeleri Öğrenci Komisyonu, öğrencilerin yaşadığı barınma, sağlık ve kötü koşullara ilişkin Konak’ta bulunan Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamayı SES İzmir Şubeleri Öğrenci Komisyonu Üyesi Zilan Kubat okudu.
 
Üniversite öğrencilerinin yıllardır KYK yurtlarında en kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığını ifada eden Kubat, “Bunu görmeyen AKP iktidarı, yeni yurt inşa etmek yerine mevcut yurtların kapasitesinin iki üç katı kadar öğrenciyi sıkış tıkış yerleştirerek suni çözüm arayışına gitmiştir. Yemekhane, çamaşırhane, asansör hizmetleri özelleştirilerek öğrenciler şirketlerin insafına terk edilmiştir.  Sağlıksız ve yetersiz olduğu halde yemekler için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmamız, çamaşırhane hizmetlerinin eksikliği ile çamaşır yıkamanın bir işkence halini alması, odaların haftada bir temizlenmesi, sağlıklı birey için gerekli olan en temel beslenme ve hijyen koşullarını bile sağlayamamaktadır. Hijyenin çok daha fazla önemli olduğu toplu yaşam alanı olan yurtlarımız maalesef mikrop yuvasına dönmüş durumdadır” dedi.
 
ÖZELLEŞTİRMELERE TEPKİ
 
26 Ekim'de Aydın Işıklı KYK yurdunda 16 kişiyi taşıyan asansörün düşmesi sonucu 15 öğrencinin yaralandığını ve Zeren Ertaş’ın hayatını kaybettiğini hatırlatan Kubat, bu kazaların yurt asansörlerinin bakım ve onarımının özel şirketlere verilmesinin sonucu olduğunu belirtti.  Kubat, “Yurtlar için sunulan en temel şey güvenlik olduğu halde bizler hiç güvende değiliz ve bir arkadaşımızı daha kaybetmek istemiyoruz. Bu durumun münferit olmadığı peşi sıra farklı il ve yurtlardan gelen asansör kaza haberleriyle anlaşılmaktadır. Kim bilir daha kaç yurtta benzer olaylar olmuş, duyulmamış ya da üstü kapatılmıştır. Zira ölümle sonuçlanan bir kaza sonrası bu kadar peşi sıra asansör kazası tesadüfi olamaz Diğer yandan ekonomik krizin bedelinin öğrenciler üzerinden çözülme çabası, yurt yönetimlerinin liyakatsizliği, sorumsuzluk ve ihmalleri bu sorunun başka gerekçelerini de ortaya koymaktadır. Kazanın yaşandığı yurttaki yurt yetkilisinin ‘Asansöre güvenmiyorsanız, korkuyorsanız, kapatın şarteli merdivenle çıkın’ demesinin aymazlığı bir yana, sırf bu söylemin kendisi bile yurttaki öğrencilerin nasıl bir ortamda kaldıklarını gözler önüne sermektedir” diye ifade etti.
 
YAŞANAN İNTİHARLAR
 
AKP’nin öğrencilerin neler yaşadıkları, nasıl bir ortamda okudukları, en temel hak olan barınma hakları konusunu gündemine almadığını ifade eden Kubat,  “AKP İktidarı öğrencilerin intiharlarını da mı görmüyor? Henüz okullar açılmışken geçen ay Eskişehir’de 2, bu ay Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde 1 arkadaşımız yaşamına son verdi. Bir bütün olarak bakıldığında ölen öğrencilerin hiçbiri muktedirlerin çocukları değil. Hepsi yoksullaştırılmış emekçi çocuklarıdır. Hiçbirinin altında arabası yok, okulu bitirince başına geçeceği bir baba şirketi yok. Biz öğrencilerin okul okuma gayesi sadece yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir iş umududur. Hepimiz okuyarak zengin olunmayacağının farkındayız, bu sistemde ancak daha az yoksul olacağımız bir hayat için mücadele ediyoruz” şeklinde ifade etti.   ,
 
DAYANIŞMA ÇAĞRISI
 
Ne ekonomik krizin faturasını ödemeyi ne de asansör yerine merdiven kullanmayı kabul etmediklerini söyleyen  Kubat, “Özelleştirilmelerin geri çekilmesini, öğrenciye daha fazla bütçe verilmesini talep ediyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için mücadele ediyor ve tüm arkadaşlarımızı bizimle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.