Gençlerin sorunları Meclis gündeminde

img

ANKARA - Gençlerin yaşadığı sorunların AKP-MHP’nin politikalarından bağımsız olmadığını dile getiren DEM Partili Beritan Güneş, bu bloğun gençlerin düşmanı olduğunu ve gençleri intihara sürüklediğini söyledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mêrdîn Milletvekilli Beritan Güneş, Meclis’te gençlerin yaşadığı sorunları gündeme getirdi.
 
Gençlerin barıma krizi yaşadığına işaret eden Güneş, bu durumun politik olduğunu ifade etti. Gençlerin bu krize bilerek sürüklendiğini de kaydeden Güneş, “Bu tercih ediliyor. Değişmeyen, bizim mecbur bırakıldığımız bu sistem, bu gençlik düşmanı sistem tercih ediliyor. Burada iktidara düşen şey, ivedilikle bu komisyonları kurarak, yurtların kapasitesinin arttırarak hiçbir gencin özel yurtta ve evde kalmasına sebep olmayacak bir şekilde devletin bütün imkânlarını tahsis etmek. Tabii ki bu böyle olmuyor” dedi.
 
‘GENÇLER İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR’
 
Gençlerin aynı zamanda işsizlikten  dolayı umutsuzluğa da sürüklendiğinin altını çizen Güneş, “Bu umutsuzluğun sonucunda ne oluyor? Üzülerek söylemeliyim ki tabii ki kaçınılmaz bir şekilde depresyon, anksiyete ve artan intihar oranlarıyla gençleri görüyoruz. Tablo bu şekildeyken siz ne yapıyorsunuz? İktidar sıralarına sesleniyorum: Sizler, sahte övünç tablolarıyla övünüyorsunuz fakat geldiğimiz noktada artık yadsınamaz bir gerçek var: Eğer ideolojik gayelerle üniversitelerdeki bahar şenliklerini iptal etmeye devam edip gençlerin ne giyeceğine ne yiyeceğine kadar karışırsanız gençleri özne olarak değil, sizin çizdiğiniz sınırlarda yaşamak zorunda olan birer nesne olarak görmeye devam ederseniz, genç kadınları Aile Gençlik Fonu’yla eve kapatmaya teşvik ederseniz geleceğimiz nokta tabii ki bu” diye konuştu.
 
 
YENİ YAŞAMIN ÖZNESİ OLACAĞIZ
 
Gençlerin seçeneksiz bırakılıp ajanlaştırılmaya özendirildiğine de dikkati çeken Güneş, gençlerin yaşadığı bu problemlere karşı gençler ile birlikte mücadele ederek üstesinden geleceklerini ifade etti. Güneş, “Yaşamın öznesi olarak yeni bir yaşamı inşa etmeye, size rağmen bu ülkeyi değiştirmeye ve gençlerin sözünü söylemeye devam edeceğiz” dedi.