Devrimci Parti: Gözaltı ve tutuklamalarınız yıldıramayacak

img
ANKARA - Devrimci Parti, üyeleri Eser Tüz ve Dev İşçi-Sen Genel Başkanı Mazlum Oruç’un tutuklanmasına dair, “Ne gözaltılar ve tutuklamalarınız ne faşist baskı ve saldırılarınız bizleri yıldıramayacak” açıklaması yaptı.
 
Birleşik Devrimci Parti (Devrimci Parti) üyesi Eser Tüz ve Devrimci İşçi Sendikası (Dev İşçi-Sen) Genel Başkanı Mazlum Oruç, 14 Eylül tarihinde gözaltına alınmış 16 Eylül’de tutuklanmışlardı. Gözaltı gerekçesi olarak, İstanbul’da asılan bir Mahir Çayan posterinde parmak izlerinin çıktığı iddiası gösterilmişti. Devrimci Parti Ankara İl Örgütü’nde, konuya dair basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Devrimci Parti Ankara İl Örgütü yöneticisi Mustafa Uğur Akkaya, “Gözaltılarla, keyfi tutuklamalarla partimize diz çöktüreceğini zanneden faşist iktidar bilsin ki, birleşik mücadelemizle bu saldırı konseptini darmadağın edeceğiz! Ne gözaltılar ve tutuklamalarınız ne faşist baskı ve saldırılarınız bizleri yıldıramayacak” diye konuştu.
 
‘İKTİDARI KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR’
 
Akkaya, son zamanlarda devrimcilere yönelik tutuklamaların iktidarın kendini kurtarma politikası olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Birkaç gün önce üyemiz Eser Tüz'ün evi polislerce basılmış yoldaşımız işkence ile gözaltına alınmıştı. Aynı gün Devrimci İşçi Sendikası Genel Başkanı Mazlum Oruç'ta işe gitmek için evden ayrıldığında gözaltına alındı. Her iki devrimci de çıkarıldığı mahkemede tutuklandılar. Mazlum Oruç'un tutuklanma sebebi olarak şu anda Silivri'de tutsak olan yoldaşına bir zamanlar hediye ettiği Mahir Çayan posterinde parmak izlerinin olması, tutsak yoldaşlarıyla mektuplaşması ve selamlaşması gösterildi. Geçtiğimiz aylarda da Parti Meclisi üyelerimizi tutuklayan saray yargısı, sermaye düzeni ve siyasal temsilcisi AKP-MHP faşist iktidarı sınıfın öncülerini ve sınıf devrimcilerini tutuklamak için kendi yasalarını bile hiçe sayarak yoldaşlarımızı tutuklamıştır. Yoldaşlarımıza icat ettiğiniz suçlar bizim için onurdur. Ülkede devrimciliği tasfiye etmek için her yolu mübah gören faşizm bugün de azgın bir şekilde devrimcilere saldırmaktan geri durmamaktadır. Dümeni devrimcilerin üzerine kırarak yıkılmakta olan iktidarını kurtarmaya çalışıyorlar.” 
 
‘MÜCADELENİN BÜYÜMESİNDEN KORKUYORLAR’
 
AKP-MHP iktidarının artan saldırganlığına vurguda bulunan Akkaya, “Faşizm bütün saldırganlığı ile işçilerin, kadınların, gençlerin, LGBTİ+ların direnişini kırmak istiyor. Bugün başta İstanbul olmak üzere Türkiye ve Kürdistan'ın pek çok yerinde işçiler grevde, kentsel dönüşüm adı altında rantçı sermayeye karşı mahallesini savunanlar sokakta, kendi hayatını yasalara ve erkek devlete rağmen korumaya çalışan kadınlar eylemde, işgale, savaşa, sömürgeciliğe karşı Kürtler direnişte. Hayatları masalarda pazarlık yapılan göçmenler ise yanı başımızda hayat mücadelesinde. Sermaye düzeni ve AKP-MHP faşist iktidarı kendisini yok edecek bu gücün farkında ve bu mücadelenin büyümesinden, yan yana gelmesinden korkmaktadır. Bu korkusunu büyüten, birleşik mücadelede, sosyalizmde ısrarcı partimize saldırıları şaşırtıcı değildir” ifadelerini kullandı.