HDP, Jina Mahsa Amini için alanlara çıkıyor

img
ANKARA - HDP, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesinin ardından başlayan eylemlerle dayanışma amacıyla yarın örgütlü olduğu her yerde alanlara çıkacak. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, “Kadın özgürlüğünün, toplumun özgürlüğünü de getireceğini hep beraber haykıracağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), İran’da başörtüsünde saçı göründüğü gerekçesiyle katledilen Jina Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto edecek ve İran’da yükselen itirazlara destek açıklamaları gerçekleştirecek. Bu kapsamda, partinin il örgütleri yarın saat 13.00’da ortak açıklama yapacak. 
 
HDP Kadın Meclisi ve Örgütleme Komisyonu’nun yürüttüğü eylem programında, İran rejiminin dayatmalarına karşı çıkan halklarla dayanışma mesajı verilecek. HDP 51 kent ve 400’ü aşkın il ve ilçe örgütleriyle birlikte yarın Jina Mahsa Amini’ninin katledilmesini protesto ederek, dayatmacı iktidarlara karşı birlikte mücadele vurgusunda bulunacak.
 
Yapacakları eylemlere dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmede bulunan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İran’da ortaya çıkan tablonun erkek egemen sistemlerin dayatmalarının bir yansıması olduğunu söyledi.
 
'İKTİDARLARIN BASKI AYGITLARI’ 
 
Başaran, dünyanın dört bir yanında erkek egemen iktidarların, kadınların yaşam tarzları, giyim, kuşamlarına karşı baskı ve zor aygıtını kullandığını belirtti. “İran’da Amini başörtüsünde ‘saçı görünüyor’ denilerek, ahlak polisleri tarafından darp edilerek, katledildi. Katledilmesine dair ortaya çıkan raporlarda kafasında oluşan darp sonrası travmadan kaynaklı yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Birkaç gündür İran başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kadınlar, meseleye dikkat çekiyor” dedi.
 
'KADINLAR İTİRAZLARINI YÜKSELTİYOR' 
 
Başaran, “Biz kadınlar dayatmalara, erkek egemen iktidarların bizim adımıza karar vermesine, giyim, kuşamımıza, özgürlüğümüze, geleceğimize dair bizim adımıza söz kurmasını artık kabul etmeyeceğimiz İran’daki kadınlar tarafından topyekun itirazla ifade ediliyor. Basına ve kamuoyuna yansıyan görüntülerde zor aygıtı ve şiddetle de karşı karşıya olduklarını görüyoruz. Kadınlar dayatmalara karşı saçlarını kesip, itiraz ediyorlar. İran’da sadece başörtü zorunluluğu değil, kadınların birçok hakkı ellerinden alınmış durumda. Nesneleştiren, metalaştıran bir anlayış var” diye belirtti.
 
ORTAK MÜCADELE VURGUSU 
 
Türkiye ve Kürdistan kentlerinde de İranlı kadınlara destek seslerinin yükseldiğini dile getiren Başaran, şunları söyledi: “Biz de HDP olarak bütün örgütlü yapılarımızla yarın birçok şehirde İran’daki baskılara dikkat çekerek, dayanışma içerisinde olduğumuzu, kadınların ve toplumların ortak mücadele ve refleksleriyle bu tür iktidarların dayatmalarını ortadan kaldırılacağını ifade edeceğiz.”
 
'TOPLUMUN ÖZGÜRLEŞMESİ' 
 
Türkiye’de de AKP-MHP iktidarının kadınlara ve toplumlara karşı baskı ve zor aygıtını kullandığını hatırlatan Başaran, “Partimize yönelik saldırılar, eşbaşkanlığa dönük saldırılar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, iktidarın yarattığı atmosfer ve her gün kadınların katledilmesine baktığımızda aynı anlayıştan beslenen iktidarlar var. Biz de buradan sesimizi yükselterek, dayanışma içerisinde olduğumuzu, bu anlayışlara hep birlikte itiraz edersek, yeniyi kadın özgürlükçü çizgi ile buluştarabileceğimizi ve kadın özgürlüğünün, toplumun özgürlüğünü de getireceğini hep beraber haykıracağız” ifadelerini kullandı.