18’inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne yoğun ilgi

img

MERSİN – Emek temalı filmlerin yanı sıra insan hakları, göç ve mültecilik gibi çok sayıda konunun işlendiği ve 3 gün sürecek olan “18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali”nin açılışına yoğun ilgi gösterildi. 

Mersin’de 3 gün sürecek olan ve içerisinde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent, çevre, göç, mültecilik, insan hakları, sağlık konuları gibi toplam 42 filmin yer alacağı “18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali”nin açılışı Yenişehir Belediyesi’nin Akademi Salonu’nda yapıldı. Festivalin açılışına kentte bulunan çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra onlarca yurttaş da katıldı. 

ENGELLEMELERE KARŞI DAYANIŞMA VURGUSU

Festival, festivalin yürütücülerinden Ecem Berfin İyidoğan’ın konuşmasıyla başladı. 18 yıldır yüzlerce gönüllünün emeği ile işçi film festivallerinin devam ettiğini belirten İyidoğan, sanatın değiştirici ve dönüştürücü gücüne inanarak eşitliğin, adaletin ve barışın sesini seçtikleri filmlerle yükseltmeye çalıştıklarını söyledi. İyidoğan devamla, “Filmler domino etkisi yaratır. Bir replikle umut verilir, umut yayılır. Bir sahne ile yüzümüzü güldürür,  mutluluk yayılır. Bir müzik ile hüznünü içimizde tuttuğumuz acılara dokunur, acılar yayılır. Bir gerçekle yüzleştirir, yalanın mumu söner. O yüzdendir ki diktatörlüklerde festivaller yasaklanır, müzik engellenir, kitaplar yakılır. Bu yıl özellikle de gerçekleri haykırmakta ısrarcı olan sinema eserlerinin engellenmesine karşı dayanışma içinde olacağız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından festival, “Sokak Lambaları” ve “Adres” filmlerinin gösterileriyle devam etti. Festivalin açılışı, sanatçılar Serdar Keskin ve Yeliz Güzel’in şarkılarıyla son buldu.  

FESTİVAL KAPSAMINDA 42 FİLM GÖSTERİME GİRECEK

Festival kapsamında gösterime girecek olan filmler 17, 18 ve 19 Kasım günlerinde izleyicilere sunulacak.

Üç günlük program ise şöyle: 

*17 Kasım Cuma: Yenişehir Belediyesi Akdemi Salonu’nda olacak. Program kapsamında ise şu filmler yer alacak; Huzur Çiftliği, Godard Etkisi, Ercan & Aysun, Zeytinliğin Ardı, İkizköy, Herşey Mümkün, Temassız, TThe Other Half, “Don Don” Kurşunu, Kimse Gitmezdi, Yalvarırım Beni Beğen ve Herşey Dahil. 

*18 Kasım Cumartesi: Program kapsamındaki filmler ise Yenişehir’de bulunan Mersin Tabip Odası’nda (MTO) gösterime girecek. Program kapsamında şu filmler yer alacak; Dizi Yazmayı Çok Sevdim, Ölümüne Boşanmak, Karanfil Meydanı, Dinama Mesken, Larva, March 8 2020: A Memoir, Graveyard, Footprints of Ants, Sesler ve Kilitler, Metamazon, Hell is Empty, Yellow Line, Please, Toprağa Değil Suya Gömülü ve Karanlık Gece. Film haricinde yönetmenlerden Seda Gökçe ve Nejla Demir’in  “Sansüre Takılanlar” konulu söyleşisi olacak. 

*19 Kasım Pazar: Programlar Yenişehir’de bulunan Elektrikler Mühendisleri Odası (EMO) gösterime girecek. Program kapsamında şu filmler yer alacak: Molozda Çekiç Sesleri, When We Fight, Herşey Yolunda, Melancholic Breasts, Mothertruckers, Invisible Women, Fraktal, Ümitli Karanlık Yolculuk, World of Garbage, Posta, Living Wage, Aşk Mark ve Ölüm, İyi Patron. Filmlerin haricinde Yönetmen Feryal Saygılıgil, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Enerji Sendikası Genel Başkanı Süleyman Keskin ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’ndan Duygu Eren’in katılacağı “Sınıf Mücadelesinin Rotası” konulu söyleşisi olacak.