Akkaya’dan konser yasağına tepki: Şarkı söylemeye devam edeceğim

img
URFA - Sanatçı İlkay Akkaya, Urfa konserinin yasaklanmasına tepki göstererek, “Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim” dedi. 
 
Sanatçı İlkay Akkaya, 25 Eylül’de Urfa'da vereceği konserin valilik tarafından “uygun görülmediği” gerekçesi ile yasaklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Urfa GAP Havalimanı'nda yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) temsilcileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri destek verdi. 
 
‘YASAKLAMA HUKUKİ DEĞİL’
 
Açıklamada konuşan Akkaya, konser yasağına karşı dayanışma gösterenlere teşekkür etti. Konser yasağına karşı dava açıldığını belirten Akkaya, "İlk kez dinleyiciler, yürütmenin durdurulması için dava açtı. Konserin yasaklanması hukuki değil. Eğer bir suç varsa bunun yargıya taşınması gerekir. Türkiye'de canlı bombalar, katliamlar yapıldı, yüzlerce canımız, hayatını kaybetti. Yetkililer 'Suç olmadan biz bir şey yapamıyoruz' dediler. Şimdi ben de aynı şeyi kendim için istiyorum. Suç yokken en temel hakkım, ifade hakkım engellendi, yargıya taşındı. Bu konseri, şimdi olmazsa bir sonraki ay, bir sonraki hafta, olmazsa bir sonraki ay yapacağımı belirtmek istiyorum. Sağ kaldığım sürece şarkı söylemeye devam edeceğim" diye konuştu.