TJA:25 yıllık tecrit hakikati karartamadı

img
AMED - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin haber alamama haline ilişkin açıklama yapan TJA, “İmralı işkence sistemine ‘Dur’ demeye ve tecride karşı mücadeleyi yükseltme, toplumsal kurtuluşu sağlama” çağrısı yaptı. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA), İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutuklu olan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamaması ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Öcalan’dan 25 Mart 2021 tarihinden itibaren hiçbir şekilde haber alınamadığı vurgulanan açıklamada, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde çeyrek asra varan bu tecrit politikaları derinleştikçe başta kadın kırımı olmak üzere; siyasal, toplumsal, sosyal, ekonomik ve ekolojik sorunlar da aynı oranda derinleşmekte ve toplum, bir bütün olarak baskı altına alınmaktadır” denildi. 
 
‘ÖCALAN TECRİDİ BOŞA ÇIKARDI’
 
Öcalan’ın çözüm gücüyle tecrit politikalarını boşa çıkardığı belirtilen açıklamada, “Sayın Öcalan’ın İmralı Adası’nda geliştirdiği düşünsel, felsefik ve politik direniş; başta Kürdistan olmak üzere Türkiye ve Ortadoğu’daki halkların, gençlerin ve kadınların özgürlük, demokrasi ve kurtuluş mücadelesine büyük bir ivme kazandırmıştır. Biliyor ve görüyoruz; Sayın Öcalan’a yönelik ağır tecrit politikaları, halkların bu özgürlük ve demokrasi mücadelesine yapılan saldırılardan asla bağımsız değildir. Tam da bu sebeple bir kez daha belirtiyoruz; demokrasi ve özgürlük mücadelesi ancak İmralı tecrit sistemine karşı durularak verilebilir. Çünkü İmralı’da tecrit altında tutulan; başta Kürt kadınlar olmak üzere bütün kadınların ve halkların özgürlüğüdür” diye belirtildi. 
 
‘HAKİKATİMİZİ KARARTAMAZSINIZ’
 
Öcalan üzerindeki tecride ve mutlak iletişimsizlik haline derhal son verilmesini talep eden açıklamanın devamında şöyle denildi: “Fiziki özgürlüğünün sağlanması ve kadınlarla-toplumla yeniden buluşması; barışçıl demokratik ve özgür bir yaşamın yegâne yolu olacaktır. Sayın Öcalan’ın geliştirdiği ‘Demokratik, Ekolojik, Kadın Özgürlükçü’ toplum paradigması, ancak kendisinin fiziki özgürlüğü ile yaşam bulacaktır. Çünkü Kürt Kadınlar olarak bizler, özgürlüğümüzü bu paradigmada görüyoruz. İmralı’da uygulanan 25 yıllık tecrit rejimine, mutlak iletişimsizlik ve her türlü hukuksuzluğa/hukuk dışılığa rağmen; egemen ulus-devlet aklının hiçbir politikası, Sayın Öcalan’ın kadınlarla, toplumlarla, Kürt halkıyla kurduğu bağı koparamadı. Çünkü hakikat karartılamaz. Hakikatimizi karartamazsınız!”
 
‘TECRİDE KARŞI MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM’
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Başta Kürt sorunu olmak üzere bütün toplumsal sorunların esas muhatabının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Başta Kürt kadınlar olmak üzere bütün kadınları, barış özgürlük ve demokrasi isteyen bütün kamuoyunu, uluslararası kurum ve kuruluşları, İmralı işkence sistemine ‘Dur’ demeye ve tecride karşı mücadeleyi yükseltmeye, toplumsal kurtuluşu sağlamaya çağırıyoruz.”