Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır

  • kadın
  • 14:24 28 Eylül 2022
  • |
img
ANTEP -  İran’da işkenceyle katledilen Jina Mahsa Amini için yapılan açıklamada konuşan Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi Ceren Yıldız, “Jina Masha’nın katledilmesiyle birlikte büyüyen öfkemiz ve isyanımızdır” dedi.  
 
Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Kadın Hakları Komisyonu, İran’da işkenceyle katledilen Jina Mahsa Amini için adliye binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya komisyon üyelerinin yanı sıra İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Antep Şube yöneticileri ve çok sayıda avukat katıldı. Açıklamada konuşan Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi Ceren Yıldız, “Jina Masha’nın katledilmesiyle birlikte büyüyen öfkemiz ve isyanımızdır” dedi. 
 
‘KADINLAR HAKLARINDAN VAZGEÇMEYECEK’ 
 
Jina’nın kadın düşmanı “ahlak polislerince” öldürülmesinin ardından evrensel boyutta bir kadın hareketliğinin ateşlendiğini belirten Yıldız, “Bir cinayetle başlayan eylem dalgası, bugün bir halk isyanına dönüşmüştür. İran İslam Cumhuriyeti, eylemcilere yönelik hukuka aykırı ve kabul edilemez saldırılarla bu isyanı bastırmaya çalışmıştır. Eylemler esnasında 21 yaşındaki Hadis Najafi 6 kurşunla rejimin polisleri tarafından hayattan koparılmıştır. İran İslam Cumhuriyeti ve eylemcilere yönelik işkence boyutunda saldırılarda bulunan kadın düşmanı kolluk kuvvetleri, bu çabalarında başarılı olamamıştır, olamayacaktır. Zira kadınlar, haklarından vazgeçmeyeceklerini ve özgürlüklerine yönelik, baskıları kabul etmeyeceklerini göstermişlerdir. Bizler de, kadınların bu haklı isyanının arkasındayız” diye konuştu. 
 
İran'da 1979 yılından beri uygulanan yasaların kadın düşmanlığı üzerinden inşa edildiğinin altını çizen  Yıldız, “İran en çok kadın bedeni üzerinde tahakküm kurmaya çalışılmıştır. Kadınlara başörtüyü dayatan, kadınların yaşamlarına, giyimlerine, davranışlarına her türlü müdahaleyi hak gören, İslami kurallara uymadıkları gerekçesiyle kadınları darp eden, katleden bu rejim yok olmaya mahkûmdur. İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Jina Mahsa'nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır” ifadelerini kullandı. 
Yıldız, devamında şunları söyledi: “Jina şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz; ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran'dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. Mahsa'nın mücadelesi ve direnişi, bizlerin de mücadelesidir. Bizler de, dünya kadın mücadelesinin bir parçası olarak kadınların özgürlüklerine, ne giydiklerine, ne yaptıklarına karışmayı kendisine hak gören bu zihniyetin tam karşısında, kadınların yanındayız.”