Giresunlu kadınlar: Direnen kadınlar ilham veriyor

  • kadın
  • 20:12 27 Eylül 2022
  • |
img

GİRESUN - İran’da Jina Mahsa Amini’nin katledilmesine tepki gösteren Giresunlu kadınlar, "Rejimin askerleri pervasızca ateş açmasına rağmen süren direniş ve cesaret bize ilham veriyor" dedi.

Giresun Kadın Platformu, Giresun Espiye ilçesinde yaşanan kadın katliamları ve İran’da katledilen Jina Mahsa Amini’ye ilişkin Atatürk Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “Kadın cinayetleri politiktir. Kadın dayanışması sınır tanımaz” pankartının açıldığı açıklamada, “Mahsa Amini”, “Kadın, yaşam, özgürlük” ve “Kadın dayanışması sınır tanımaz” yazılı dövizler taşındı. Açıklamaya çok sayıda kadın katıldı.

Platform adına açıklamayı yapan platform üyesi Iraz Şükran Hindpak, 23 Eylül günü Espiye ilçesinde Nuri Çamur’un 3 kadını öldürdüğünü söyledi. Bununla birlikte son sekiz ayda Giresun’ da 6 kadının öldürüldüğünü aktaran Hindpak, “Türkiye’de 2022 yılının ilk 9 ayı daha bitmeden 292 kadın öldürüldü. Kadınları öldürenlerin en başında eş, sevgili ve eski koca geliyor. Daha doğduğumuz andan itibaren babamız, ağabeyimizle başlayan erkek şiddeti sevgili, koca, siyaset hatta diyanetin açıklamalarıyla devam ediyor. Erkek egemen bir iklimde yaşayan kadınların kendi bedenleri, seçimleri hakkında konuşmasına dahi izin verilmiyor. Ancak suskun, yalnız ve çaresiz değiliz. Biz kadınlar idamın, hadımın çözüm olmadığını, yaşam hakkımızın fetvalarla kutsanarak bizden alınmaya çalışıldığının farkındayız. Kimsenin emaneti değiliz, namusumuzu korumak kimsenin haddine değildir. Katledilen her kadın isyanımızdır” diye belirtti.

‘DİRENİŞ VE CESARET İLHAM VERİYOR’

İran’da Mahsa Amini’nin aynı gerekçelerle öldürüldüğüne dikkati çeken Hindpak, şunları söyledi: “İran’da binlerce kişi sokaklara dökülüp bu cinayeti protesto edip, haklarını savunmaya, erkek adalete karşı direnmeye başladılar. Ancak protestolar sırasında da kadınlar erkek egemen devlet tarafından öldürülmeye devam ediyor. Kadınlar, başörtüsünü ve İslam şeriat rejimini istemediklerini ilan ediyorlar. Rejimin askerleri pervasızca ateş açmasına rağmen süren direniş ve cesaret bize ilham veriyor. İran’da şeriat yasaları kadınların zulüm içinde yaşamasına, yaşamlarına ket vurulmasına neden oldu. İdam edilen kadınlar var. Kadınlar bugün bu direnişi, her türlü cezayı göze alarak yapıyorlar.”

‘SUSMAYACAĞIZ’

Hindpak, dünyanın her yerinde şiddete açık hale gelen kadınların birlikte hareket edebilmesi en büyük gücün öz savunma olduğunu belirterek, "Bizler tüm kadınların bedenlerinin hakkında özgürce söz söyleyeceği, özgürce hareket edeceği güne kadar susmayacağız” diye konuştu.