Taliban’dan kadın belediye çalışanlarına ‘evde kalın’ talimatı

  • kadın
  • 13:20 20 Eylül 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - Kadınlara yönelik uygulamalarını sürdüren Taliban, şimdi de Kabil’deki kadın belediye çalışanlarına işe gelmemeleri talimatını verdi. 
 
Afganistan’da 15 Ağustos’ta yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik uygulamalarını sürdürüyor. En son Kadın İşleri Bakanlığı kaldırılarak, yerine  "Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı”nın kurulduğu Afganistan’da, şimdi de hükümet için çalışan kadın görevlilere evde kalmaları talimatı verildi.
 
Taliban'ın Kabil Valisi Hamdullah Nomany, Kabil yerel yönetiminde çalışan kadınlara işe gelmemeleri talimatını açıkladı. Vali, açıklamasında “Taliban'ın bir süre için kadınların çalışmaya son vermesinin faydalı olacağına karar verdiğini” söyledi. Uygulama kapsamında kadın belediye çalışanlarının yerine erkek personel getirilirken, yalnızca kadınların yerine erkeklerin getirilemeyeceği pozisyonlara erkek atamaları yapılmadığı kaydediliyor. Kabil Belediyesi’nin yönetimi Taliban’a geçmeden önce çalışan 3 bin görevlinin yaklaşık üçte biri kadındı.