Diyarbakır ve İzmir'de Süslü Kadınlar 9'uncu Bisiklet Turu

  • kadın
  • 17:04 19 Eylül 2021
  • |
img

HABER MERKEZİ - Diyarbakır ve İzmir'de, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nun 9'uncusu gerçekleşti. 

 
Diyarbakır'da bulunan 75 Parkı’nda, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinlikleri kapsamında “Süslü Kadınlar 9’uncu Bisiklet Turu” gerçekleştirildi. Çok sayıda bisikletli kadın ve çocuğun katıldığı etkinlikte renkli görüntüler ortaya çıktı. Tur öncesi yapılan açıklamada konuşan Şeymanur Yapıcı, 2013'ten beri 150 şehir ve 30 ülkede tur düzenlediklerini aktardı.  
 
BİSİKLET KULLANIMI 
 
Bisikletin günlük hayatın bir parçası olması ve kadınları da görünür kılmayı hedeflediklerini belirten Yapıcı, "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir" dedi. 
 
Yapıcı, turda dikkat çekmek istedikleri başlıkları şöyle sıraladı: 
 
"* Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
 
* Geçmişte 'İklim değişikliği' diyorduk, şimdi artık 'İklim Krizi' diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor, canımız yanıyor. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz.
 
* Şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz. Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz.
 
* Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz.
 
* Her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.
 
* Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak 'otomobilsiz pazar' ilan edilmesini istiyoruz."
 
Yapılan açıklamanın ardından 75 Parkı'ndan yola çıkan kadınlar, Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu’na kadar pedal çevirdi.  
 

İZMİR

Bisiklet turunun gerçekleştirildiği kentlerden biri de İzmir oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan tur, Alsancak’ta devam ederek Kültürpark’ta sona erdi. Tur öncesi açıklamada bulunan Sema Gür, İzmir’de bir grup kadın tarafından 2013 yılında düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun her yıl yeni kentlerin katılımıyla büyüyerek uluslararası bir kadın hareketine dönüştüğünü belirtti.

Gür, daha sonra kadınların ortak dileklerin şu şekilde sıraladı:

“*Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluklarını almasını, kadın ve erkeklerin bu   toplumda aynı haklara yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme haklarının olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

*İklim krizine karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini

*Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalara da bisikletli ölümlerin durmasını bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını

*Özellikle büyükşehirlerimizde Pazar günleri şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğin kapatılarak ‘Otomobilsiz Pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.”