‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ bildirisine beraat

img

ANKARA – Efrîn işgaline karşı “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyen hekimlere verilen ceza İstinaf Mahkemesi tarafından bozularak, 11 hekim hakkında beraat kararı verildi.

Efrîn’e yönelik operasyonlar sırasında "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" açıklaması yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyeleri hakkında verilen cezalar istinaf mahkemesi tarafından bozuldu. Ankara 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik” suçlamasıyla yargılanan 11 hekime iki kez 10 ay hapis cezası verilmişti.

Karar Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşındı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, hekimlere verilen ceza bozularak, hekimlerin beraatına karar verildi. Yargılanan hekim Handa Arpat’a ayrıca sanal medya paylaşımları gerekçesiyle verilen örgüt propagandası yapma gerekçesiyle verilen 1 yıl 6 ay hapis cezasında da beraat kararı verildi.

‘ŞİDDET İÇERMİYOR’

Ceza alan hekimler Ayfer Horasan, Bülent Nazım Yılmaz, Dursun Yaşar Ulutaş, Funda Barlık Obuz, Hande Arpat, Mehmet Raşit Tükel, Mehmet Sezai Berber, Mustafa Taner Gören, Selma Güngör, Sinan Adıyaman ve Seyhmus Gökalp’ın beraat kararında "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" bildirisinin şiddet karşıtı olduğunu, şiddet çağrısı ya da nefret söylemi içermediği belirtildi.

İstinaf kararı gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “… objektif ve tarafsızlıktan uzak, incitici, rahatsız edici olduğu fakat şiddet içermediği ve şiddet kışkırtıcılığı bulunmadığı, en önemlisi somut tehlike suçu olan atılı suç açısından yakın tehlikeye neden olmayan beyanlar olduğu, suçun oluşması için kamu güvenliğinin bozulması tehlikesinin somut olgulara dayalı olarak ortaya çıkması gerektiği, davaya konu bildiriler sonrası somut ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığına dair bulgu olmadığı, halkın bir kesimine karşı düşmanca tavır gösterilmesine yol açmaya veya bu tür tavırları pekiştirmeye elverişli etkili bir şiddet çağrısı ya da nefret söylemi içermediği…atılı suçun unsurlarının oluşmadığı kanaatine varılmıştır.”