Saçlarını açan İranlı oyuncunun evine polis baskını

img

ANKARA - İran'da Jîna Mahsa Amînî'nin öldürülmesi üzerine başlayan eylemleri takiben sanal medya hesaplarından artık başörtüsü takmayacağını ilan eden İranlı kadın oyuncunun evi polis tarafından basıldı.

Jîna Mahsa Amînî'nin İran'ın "ahlak polisi" tarafından öldürülmesi üzerine başlayan ve tüm ülkeye yayılan eylemler 13’üncü gününde devam ediyor. Amînî tüm dünyada kadın direnişinin sembolü haline gelirken, Amînî'nin katledilmesini takiben sanal medya hesaplarından artık başörtüsü takmayacağını açıklayan İranlı oyuncu Ketayoun Riahi, İran rejimi tarafından hedef alındı. Oyuncu Ketayoun Riahi'nin evi polis tarafından basıldı. Polisten kaçmayı başaran Riahi'nin şu anda nerede olduğu bilinmiyor.

Riahi, Amînî'nin katledilmesi sonrasında başlayan eylemleri takiben sanal medya hesabından artık başörtüsü takmayacağını deklare etmiş, ardından da uluslararası basın tarafından yapılan röportajlara başörtüsü takmadan çıkmıştı. İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Muhammmed Mehdi Ismaili daha sonra bir açıklama yaparak, Riahi'nin ve saçlarını açan diğer kadın oyuncu ve program sunucusu kadınların kendisine yeni bir iş bakmasını, artık İran'da oyuncu olarak çalışamayacağını söylemişti. Riahi bunun üzerine sanal medya hesabından bakana bir cevap vererek, "Asıl siz kendinize yeni ve daha onurlu bir iş bakmalısınız" demişti.

Raihi'nin yanı sıra, İranlı Kürt TV programı sunucusu Mahmoud Shahriari de hakkında arama kararı çıkartılarak "ayaklanmaları teşvik etmek" ve "düşmana sempati duymak" suçlamasıyla tutuklandı.