İstanbul’da 10 kişiye tutuklama talebi

img
İSTANBUL - İstanbul’da gözaltına alınan 24 kişiden 10’u tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.  
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 12 Mayıs’ta İstanbul, Diyarbakır, Siirt ve Erzincan gibi pek çok kentte yapılan eş zamanlı baskınlarda en az 25 kişi gözaltına alındı. Soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken, 4 gün boyunca Maslak İl Jandarma Karakolu’nda gözaltında tutulanlar daha sonra Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Burada savcılığa çıkarılanlar hakkında 4 gün ek gözaltı süresi alındı.
 
YILDIZ SERBEST BIRAKILDI
 
8 gündür gözaltında tutulan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Dengbêj Xalide ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) çalışanı Münevver İlgin’in de aralarında olduğu kişilerin ifadeleri alındı. Jandarmadaki ifadelerin tamamlanması ardından savcılık İl Jandarma Karakolu’na gelerek, gözaltında tutulanların ifadelerini aldı. Savcılık ifadeleri tamamlandıktan sonra gözaltında tutulan Semra Yıldız serbest bırakıldı. 
 
10 KİŞİYE TUTUKLAMA İSTEMİ
 
Savcılık, aralarında Dengbej Xalide ve Münevver İlgin’in de  olduğu 14 kişiyi adli kontrol şartı ile serbest bırakılması, 10 kişinin ise “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanması talebiyle İstanbul Adliyesi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. 24 kişinin hakimlik ifadelerinin alınması bekleniyor. 
 
‘ZİLAN’ ŞARKISINI NEDEN SÖYLEDİN?  
 
Dengbêj Xalide’ye, HDP’nin düzenlediği etkinliklerde söylediği klamlar ile sanal medya paylaşlarından dolayı “Örgüt propagandası” suçlaması yöneltildi. Xalide’ye, Zeynep Kınacı’ya (Zilan) dair seslendirdiği şarkı için “Örgüt üyesinin şarkısını neden söyledin” sorusu yöneltildi.