Gözaltında katledilen Karakoç ve Ocak anıldı

img
İSTANBUL - Gözaltında katledilen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak, mezarı başında anılırken, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, aynı suçun bugün de işlenmeye devam ettiğini söyledi. 
 
İnsan Haklar Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Cumartesi Anneleri ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), "Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası" kapsamında gözaltında katledilen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak'ın Gazi Mezarlığı’ndaki mezarları başında anma etkinliği düzenledi. Anmada, “Kaybedenler kaybedecek” pankartı taşınırken sık sık,  “Hasan Ocak ölümsüzdür”, “Kaybedenler kaybedecekler”, “Kayıplar bulunsun devlet hesap versin” sloganları atıldı. Anmaya, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sultangazi İlçe Eşbaşkanı Zübeyde İnce ve çok sayıda kayıp yakını katıldı. 
 
‘UNUTMAYACAĞIZ’
 
Rıdvan Karakoç’un  kardeşi Hasan Karakoç, kayıplar için mücadele verdiklerinde üzerlerine gaz sıkıldığını, polisin köpekleriyle saldırdığını ve darp edildiklerini belirtti. Karakoç, bu şiddete karşı 27 yıldır verdikleri mücadeleyi asla bırakmayacaklarını kaydetti. Mezarı başında ağabeyi Rıdvan Karakoç’a seslenen Karakoç, “Değerli ağabeyim sen mezarına rahat uyu, senin verdiğin mücadelenin ardından binler, on binler mücadeleyi sürdürüyor. Bizde sizlerin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Sizleri asla unutmadık, unutturmayacağız” dedi. 
 
HEPİMİZİN SORUMLULUĞU
 
İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, kayıp yakınlarının güçlü bir şekilde mücadele etmesinin büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Gözaltında kaybetme suçunun bugün aynı şekilde devam ettiğine işaret eden Yoleri, “Buna ilişkin kamuoyuna yansıyan örnekler var. Devleti bu insanlığa karşı ve suç işlemelere karşı caydırmak için mücadeleyi büyütmek zorundayız. Bu sadece kayıp yakınlarının değil, hepimizi tehdit eden bir olgu olduğu için hepimizin sorumluluğu” dedi. 
 
TOPLUM TEHDİT EDİLİYOR
 
Hiçbir devletin insanlığa karşı suç işlerken buna hakkı olmadığını, ama bunun sorumluluğunu ve hakkını ihlalini bilinçli bir şekilde yaptığını ifade eden Yoleri, gözaltında kaybetmelerin kişi özgürlüğünü ve yaşam hakkının ihlal edildiğinin bildiklerini belirtti. Yoleri, “Bu suç sadece gözaltında kaybetmeler yansımıyor. Aynı zamanda ailelerinin kayıp yakınlarının ömürleri boyunca bitmeyen yasları olarak bitmeyen işkence olarak da yakınların yaşamlarına mal oluyor. Sadece bununla da sınırlı kalmıyor maalesef. Bütün toplumu gözaltında kaybetmekle tehdit ediyor bugün ülkeyi yönetenler. Topluma, ‘sizi de kaybederiz’ diyorlar. Biz bu iktidarın bu yaklaşımların ve politikalarına karşıda bugün bu mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz” diye belirtti.  
 
‘MUTLAKA ADALETİ GETİRECEĞİZ’
 
HDP Sultangazi ilçe Eşbaşkanı Zübeyde İnce, kayıplar bulunana kadar bu mücadelenin bitmeyeceğini ifade ederek, “Ülkede yıllarca yönetime gelenlerin isimleri değişti, partilerin amblemleri değişti ama zihniyetleri hiç değişmedi. Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç olmak üzere gözaltında kaybedilenlerin hepsi,  Galatasaray meydanını yasaklayanlar ile mezarlık girişinde slogan attığımız sırada siren çalanların zihniyeti aynıdır. Bırakacaklarımızı zannediyorlar.  Ama bilsinler ki, biz bu ülkeye eşit, özgür, insanca bir yaşam gelene kadar asla bıkmayacağız. Asla geri adım atmayacağız. Bu ülkede onurlu bir mücadele için çocukların geleceği için özgürlük mücadelesi veren tek parti buradaki şehit aileleridir. Bizleriz, HDP’dir, HDP’nin bileşenleridir. Bıkmayacağız bizi sindiremeyecekler. Bu ülkeye mutlaka hukuku, adaleti getireceğiz” diye belirtti.
 
MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK  
 
ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Hasan Karakoç ve yoldaşlarının, Kürt özgürlük mücadelesinde bayraklaştığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mücadele bayraklaşarak birçok coğrafyada dalgalanmaya devam ediyor. Rıdvan Karakoç neden katledildi biliyoruz. Süleyman Yeter neden katledildi biliyoruz. Çünkü bu ülkede kim değişirse değişsin sömürgecinin varlığı, kapitalist barbarlığı, emperyalizmle işbirliği ve varlığı var olduğu müddetçe ülkede buna karşı mücadele  edenler yani Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesinde bayrak tutanlar kapitalizme karşı sosyalizm mücadelesi verenler, katledilecek. Biz bu rejimi değiştirene kadar, bunları yaşamamak için daha fazla mücadeleyi büyütmek zorundayız. Bundan dolayı her 12 Mart her 19 Mayıs her 20 Temmuz bu mücadelenin söz verildiği anlardır. Bu mücadele için ant içilmiş anlardır. Bu bakımdan bir kez daha mezarları başında söz veriyoruz.”
 
'UNUTMUYORUZ'
 
Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak da, bazı şeyleri hiç unutmamak gerektiğini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü biz hiç unutmuyoruz. Hatırlatmak istiyoruz çünkü hatırlatmazsak bizim kanayan yaralarımız asla iyileşmeyecek. 27 yıl önce Hasan’ın paramparça edilmiş yüzünü gördüğümüzde ve nerede olduğunu günlerce aradığımızda, 27 yıl önce bugün 19 Mayıs’ta bu mezara defnettik Hasan’ı. Hasan’ın gözaltında olduğunu biliyorduk çünkü tanıkları vardı. Hasan’ı gözaltında görenler vardı ama Hasan’ın gözaltına alındığı inkar edildi. İçişleri Bakanı, ‘Nahit Menteşe, Hasan Ocak bizim için aranan şahıs değildir’ demişti. Biz her hafta Galatasaray Meydanına bir sandık yerleştirdik. Her gittiğimizde o sandığın içindeki düşlerimizi çıkardık. Fotoğraflarına sarılırken onların düşlerini hatırlamadık sadece. Biz her hafta orada kayıplarımıza bir söz verdik ve sözümüzün arkasında durmaya devam edeceğiz. Son kaybımız bulunana kadar son fail yargılanana kadar ve hesap verilene kadar vazgeçmeyeceğiz.”