Kobanê Davası yarına ertelendi

img

ANKARA – Avukatların usule dair itirazlarda bulunduğu Kobanê Davası yarına ertelendi. Eski milletvekilleri İbrahim Binici, Altan Tan ve Can Memiş’in duruşmalardan veraste tutulmasına karar verildi.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi siyasetçilerin savunmalarıyla devam ediyor.
 
Duruşmada sanıklar arasında bulunan eski milletvekili Altan Tan’ın avukatı Sıtkı Zilan’ın savunması ardından çapraz sorguya geçildi. 
 
Müşteki avukatları Tan’a, 15 Ekim 2014’te gazeteci Ahmet Hakan’a verilen röportajdan bir kesit okuyup, HDP tarafından yapılan çağrıdan sorumluluk hissedilip, hissedilmediğini sordu. 
 
TAN: MÜDAHALE ETMEYEN KOLLUĞUN ÇOĞU FETÖ’DEN TUTUKLU
 
Tan, yöneltilen soruya “Bir suç işlemedim ki pişman olayım, ama özeleştiri yaptım. Ama kolluk da özeleştiri vermeli. 3 gün boyunca hiçbir olaya müdahale edilmedi. Olaylara müdahale etmeyen kolluğun çoğu FETÖ’den tutuklu. Bugün tüm bu olaylar sanki bu demokratik çağrılardan sonra olduğu gibi bir durum dönüştürüldü. Ama aynı tarihte neden 3 gün boyunca Diyarbakır’ın hiçbir sokağında kolluğun müdahale etmediği de sorgulanmamıştır. Asla teröre, cinayete bir teşvik söz konusu değildir” yanıtı verdi.
 
TALEPLERİN REDDEDİLMESİNİ İSTEDİ
 
Sonrasında mahkeme heyetinin mütalaa için söz verdiği iddia makamı, avukatların bulundukları tüm talepler ile bazı sanıkların duruşmalardan vareste tutulma taleplerinin reddedilmesi yönünde mütalaa verdi. İddia makamı mütalaasında “Sanıkların bir takım vekillerinin ileri sürdüğü beyanlarla ilgili söz konusu CMK’da duruşmanın nasıl yürütüleceği belirtilmiştir. Dolayısıyla yeni bir keşfe gerek yoktur. Mahkeme usule uygun olarak iddianameyi kabul etmiş, sanıkların savunması geçmiştir. Avukatların beyanı yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu açıktır. Mahkeme başkanı da gereğini yerine getirmektedir” diyerek, vareste taleplerinin dosyanın içeriği ve vasfı gereği reddedilmesine karar verilmesine istedi.
 
BİNİCİ, TAN VE MEMİŞ VERASETTE TUTULDU
 
Ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, sanık Can Memiş’in öğrenim nedeniyle, sanık Altan Tan ve İbrahim Binici’nin ise savunmalarının alınmış olmasına ve eski milletvekili olmalarının yanı sıra yaşlarını nazara alarak duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi.
 
Bir kısım sanık müdafilerinin duruşmaya girmeden önce yaşadıklarını dile getirdikleri sıkıntıların giderilmesi için cezaevi yönetimine ve Sincan Emniyet Müdürlüğü’ne daha dikkatli davranılması için ayrı ayrı müzakere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıklardan Meryem Adıbelli’nin Kürtçe savunma yapacak olmasından ötürü salonda tercüman hazır edilmesi için müzakere yazılmasına karar vererek duruşmayı yarın saat 10.00’a erteledi.