Hakkari sanayi esnafı: Krizin sebebi AKP ve savaş politikalarıdır

img
HAKKARİ - Hakkari sanayi esnafı, ekonomik krizden kaynaklı kalifiye işçilerini dahi çıkarmak zorunda kaldıklarını belirterek, bunun sorumlusu “5’li çete ve savaş politikalarıdır” diye konuştu.  
 
AKP-MHP iktidarının Kürt sorununu güvenlikçi politikalarla bastırma yöntemi süren ekonomik krizi derinleştiriyor. Savaşa harcanan bütçe, yandaş sermayeye kaynak transferi ve girdi maliyetleri küçük esnafı iflasa sürüklüyor. Kentte işsizlik yüzde 80 arttı. Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin (HESOB) verilerine göre ise, 2020'den bu yana 597 esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı.
 
TÜM ÜRÜNLERE İKİ KAT FİYAT BİNDİ
 
Esnaflardan Ömer Ağacanoğlu, sanayi sitesinde 22 yıldır esnaflık yaptığını belirterek, son 7-8 yılında “perişan” olduklarını söyledi. Ağacanoğlu, “Benim mesleğim kaynakçılıktır, ağır makinalar ve enerji direklerini yapıyorum. Yılda en az 70-80 ton elektrik direği yapıyorum. Geçen sene kilosunu 4 buçuğa yaptığım direk demirlerinin kilosunu ben bu sene 30 TL'ye yapıyorum. Tüm ürünlere iki katından fazla ücret bindi. Geçen sene 48 TL’ye aldığım bir paket elektrot bu sene 125 TL alıyorum” dedi.
 
ZARARINA SATIYOR
 
Yaşanan krizin asıl sorumlularının “Devlet ve yönetenler” olduğunu dile getiren Ağacanoğlu, geçinemediğini ifade etti. Ağacanoğlu, “Müşterilerin işlerini yapınca fiyatı söylemeye utanıyorum. Bunun tek sebebi devlet, siyasal iktidar ve yönetenlerdir. Hiçbir şey üretemiyor, ürettiklerimizi satamıyor, bu nedenle malzemelerimiz elimizde kalıyor ve bu durumdan kaynaklı zor durumdayız. Ürünleri sattığımız zaman zararına satmış oluyoruz. Geçimimi sağlamak için, bugün demirin kilosu 10 TL ise ben 8 TL'ye vermek zorundayım. Çünkü başka bir çarem yok” diye konuştu. 
 
‘ŞAVAŞ’IN KİMSEYE YARARI YOKTUR’
 
İktidar politikasının sonucu bu zorlukları yaşadıklarını sözlerine ekleyen Ağacanoğlu, “Bunun sebebi 5’li çete ve savaş. Savaşa harcanan para halka harcanmış olsaydı daha güzel şeyler olurdu. Türkiye bir barış süreci başlatılırsa, ekonomik krizin de ortadan kalkacaktır. Çünkü bu ülkede herkes barışa mahkumdur, barıştan başka çaremiz yok. Savaşla hiçbir yere gidilmez savaşta kazanan hiç bir taraf olmamıştır tek çözüm barış diyoruz başka da çözüm yoktur” diye belirtti. 
 
7 ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALDI
 
Sanayi sitesi esnaflarından Abdülbaki Özatak 1993 yılından buyana kaynakçılık yaptığını vurgulayarak, ilk işe başladığında 8’e yakın elemanı olduğunu şu an ise tek elemanla çalıştığını söyledi. Özatak, “Son iki yıldır işlerimiz daha da kötüleşti. Eskiden çatı demirini 3 TL'ye alıyorduk şimdi 22 TL’ye, camın metresini eskiden 50 TL yapıyorduk şimdi 650 TL olmuş. Eskiden rahat bir şekilde borçlarımızı ve eleman parasını veriyorduk. Şu an ise çalışanlarımın parasının verebilmek için esnaf arkadaşlardan parayı borç alıyorum. Malzeme fiyatları iki üç katına katlandı. Bu nedenle iş yok ve olmadığı için çalışamıyoruz.
 
Sanayide bekçilik yapan güvenlikçinin aylık maaşını bile veremeyecek duruma geldiklerini anlatan Özatak, “İş olmadığı için kendi elemanlarımıza bile maaşlarını veremiyoruz. İşsizlikten ve elemanların ücretlerinin veremediğim için çalışanlarımdan 7’sini işten çıkarmak zorunda kaldım. Sadece bir kişi kalmış yanımda. Oda onun da maaşını vermek için borç alıyorum” ifadelerinde bulundu.  
 
ÇÖZÜM SÜRECİ HATIRLATMASI
 
 Savaşa son verilmesini isteyen Özatak, şunları söyledi: “Yönetim değişse ve savaş dursaydı ekonomik kriz kesinlikle düzelir. 2013 yılında çözüm sürecinde işlerden kaynaklı müşterilerin işlerine yetişemiyorduk. Şu an ise hiç çalışamıyoruz. İki aydır daha yeni iki korkuluk yapabildim. Tek isteğim artık ülkedeki sorunların bir çözüm kavuşmasıdır.”