Eğitim Sen’den çağrı: ÖMK İptal edilsin

img

HABER MERKEZİ - Eğitim Sen, birçok kentte yaptığı açıklamada, öğretmenler arasında ayrımcılık yaratacak “Öğretmenlik Meslek Kanunu”nun iptal edilmesini istedi. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Urfa, Adana, Dersim ve Antep Şubeleri, öğretmenler arasında ayrımcılık yaratacak “Öğretmenlik Meslek Kanunu”nun (ÖMK) iptali edilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı. Urfa Merkez Haliliye ilçesinde bulunan Topçu Meydanı'nda yapılan açıklamada, "Öğretmenlik uzmanlıktır" ve "ÖMK iptal edilsin" dövizleri taşındı.  
 
Açıklamada konuşan Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarına piyasacı ve rekabetçi bir mantıkla yaklaştığını belirtti. 
 
İktidarın öğretmenler arasında ayrımcılık yaratmak istediğini ifade eden Şengül, "Siyasi iktidar, öğretmenler arasında halen var olan ücretli, sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımlarına yenileri eklemekle kalmamakta, eğitim sistemini rekabetçi ve eleyici bir sınav üzerinden yeniden düzenlemek istemektedir. ÖMK ile birlikte okullarda çocuğunun sınıfına uzman ya da başöğretmenin girmesini isteyen velilerle okul idaresi ve öğretmenler arasında gerilimler yaşanması, öğrencilerin sosyal statüsü ve öğretmenlerin kariyerine göre okullarda ‘özel sınıflar’ oluşturulması yaygınlaşacaktır" diye konuştu. 
 
‘EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET’
 
İktidarın yaratmak istediği ayrımcılığa karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Şengül, "Öğretmenleri birbiri ile yarıştıran, ayrıştıran, hiyerarşi yaratan ve maaş artışını sınav sonucuna bağlayan, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesini yok sayan, öğretmen emeğini değersizleştiren bir eğitim yaşamını sürdürme tehlikesine karşı iş yerlerimizden başlayarak yerellerde ve merkezi düzeyde tüm eğitim sendikalarının bir araya gelerek ortak tutum belirlemesi taleplerimizin karşılık bulması açısından önemlidir" ifadelerini kullandı.
 
‘TÜM EMEKÇİLERİN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI’ 
 
Şengül, devamında şunları söyledi: "Siyasi iktidardan talebimiz öncelikle kariyer basamakları sınavının yapılmaması ve ÖMK’nın iptal edilmesidir. Gerçek bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı' temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalıdır." 
 
ANTEP 
 
Aynı taleple Eğitim Sen Antep Şubesi de merkez Şahinbey İlçesinde bulunan Yeşilsu Parkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Birçok demokratik kitle örgütünün destek verdiği açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Parlakçı, ÖMK’nin iptal edilmesi, emekçiler arasında iktidarın yaratmak istediği ayrımcılığa son vermesi çağrısında bulundu.
 
DERSİM
 
Eğitim Sen Dersim Şubesi, Sanat Sokağı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Hüseyin Kasun, “Nitelikli Okul-Niteliksiz Okul” ayrımında olduğu gibi, kariyer basamakları üzerinden “Nitelikli Öğretmen-Niteliksiz Öğretmen” algısı yaratılmak istenmesinin tehlikeli olduğunu söyledi. 
 
Kariyer basamakları sınavının yapılmaması ve ÖMK’nin iptal edilmesini siyasi iktidardan talep eden Kasun, “Gerçek bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’ temel alınmalıdır” dedi. 
 
ADANA
 
Eğitim Sen Adana Şubesi de, Heykelli Park'ta açıklama yaptı. "Eğitim emekçilerini bölerek ayrıştıran öğretmen meslek kanunu ve yönetmeliği iptal edilmeli! ÖMK'yi reddediyoruz" pankartının açıldığı açıklamaya, çok sayıda eğitim emekçisi katıldı. Basın metnini okuyan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, kariyer sınavı yapılmayarak, ÖMK'nin iptal edilmesini istedi.
 
İZMİR
 
Eğitim Sen İzmir Şubeleri de Konak’ta bulunan YKM önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamanın yapıldığı alanda, “ÖMK iptal edilsin. Emeğimiz, onurumuz ve çalışma barışımız içi birleşirsek kazanırız” pankartı ile "Öğretmenlik uzmanlıktır" ve "ÖMK iptal edilsin" dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık, “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız”, “ÖMK iptal edilsin” sloganları atıldı. Açıklamayı Eğitim Sen adına Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş okudu. 
 
Karakaş, nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel, yardımcı hizmetliler sınıfı ve 4-B statüsünde çalışan eğitim emekçilerinin hakları ve taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. Karakaş, “Öğretmenler için düşünülen iyileştirmeler, tüm eğitim ve bilim emekçisi arkadaşlarımızın çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile birlikte ele alınmalıdır. Siyasi iktidardan talebimiz öncelikle kariyer basamakları sınavının yapılmaması ve ÖMK’nın iptal edilmesidir. Gerçek bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’ temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalıdır” dedi.