İzmir'deki KHK eylemi 212'nci haftasında

img

İZMİR – KHK ile ihraç edilen emekçilerin sürdürdüğü oturma eyleminin 212'nci haftasında hukuksuz kararlara karşı mücadele vurgusu yapıldı.  

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şube, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi için düzenlediği oturma eylemine 212’nci  haftasında devam etti. Karşıyaka İskelesi karşısında yapılan eylemde sık sık, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Açıklamaya kentte bulunan siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay'ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Basın metnini okuyan Eğitim Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, hiçbir iktidarın halka rağmen kişisel kurtuluşunu sağlayamayacağını söyledi. İktidara seslenen Beyazadam, "Ne yaptıklarınız ne de siz makul değilsiniz. Tarih önünde de adil bir hukuk sistemi önünde de hesap vereceksiniz. Adeta terbiye edilmeye çalışılan hiçbir arkadaşımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz. Eninde sonunda karanlıklar aydınlığa kavuşacak ve arkadaşlarımız işlerine iade edileceklerdir" dedi.

MÜCADELE AZMİ

Daha yaşanabilir bir ülke umudunu KHK'lı arkadaşlarının mücadele azminden aldıklarını dile getiren Beyazadam, "Arkadaşlarımızın ortaya koyduğu tavır ülkenin emek ve demokrasi mücadele tarihindeki yerini almıştır. Bu tarih, insanlığı daha medeni bir topluma evrilten bir etkiye sahiptir. Bu tarih, toplumun tümünün yararını gözeten bir emektir. Bu tarih, emek ve demokrasi mücadelesinde aldığımız ve geleceğe teslim edeceğimiz mücadelenin tarihidir” diye konuştu.

'DEMOKRASİ İÇİN EL ELE’

Açıklamada konuşan HDP’li Serpil Kemalbay ise, Saray rejiminin tahakkümü altında kararlar veren OHAL Komisyonu'nun, kararlarını kabul etmediklerini ifade etti. AKP-MHP iktidarının halkların bir arada yaşama umuduna katlanamadığını sözlerine ekleyen Kemalbay, "Faşit blokun bu yaşamda yeri yok. Sarayda suç imparatorluğun kurdular ve hiçbir şekilde meşruiyetleri yoktur. Gerçek bir hukuk devletinde bir gün bile dışarda duramazlar, yargılanmaları gerekirdi. Eşitlik, adalet ve demokrasi için el ele mücadele etmeye devam edeceğiz. KHK’lılar işlerine iade edilinceye, Türkiye'ye demokrasi gelinceye kadar mücadele etmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Açıklama Kürtçe şarkılara yönelik yapılan baskının protesto edilmesi ile son buldu.