Su seti patladı: Yüzlerce hayvan baraj suyuna kapıldı

ERZIROM - Tatos ilçesinin kırsal mahallelerinde kuvvetli yağıştan dolayı DSİ tarafından yapılan su setinin patlaması sonucu yüzlerce hayvan sulara kapılarak gözden kayboldu. 
 
Erzirom’un Tatos (Tekman) ilçesine bağlı Hecicergo Merxok Şem, Qilêçî ve Melemihemed kırsal mahallelerinde kuvvetli yağışlardan dolayı sel meydana geldi. Hecicergo ve Merxok köylerinin yakınlarında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) dere üzerine yapılan su setinin patlaması sonucu köylerde büyük hasar meydana geldi.
 
YÜZLERCE HAYVAN SEL SULARINDA KAYBOLDU
 
Yağıştan kaynaklı patlayan barajın suları sel olup köylere doğru aktı. Selle birleşen baraj suyu köylerde büyük hasarlara neden oldu. Sel sonucunda, birçok araba, onlarca ev ve ahır zarar gördü. Hayvanlarını selden dolayı kurtarmaya çalışan köylüler, setin patlamasıyla yüzlerce hayvanın sel sularına kapıldığını belirtti. 
 
‘TAHRİBATIN TEMEL NEDENİ PATLAYAN SU SETİDİR’
 
Merxok köyünde yaşayan bir yurttaş, “Böyle bir olayı ilk defa yaşadık. Köylerimizde bu denli büyüklükte sel ve su taşkınları olmazdı. Bu tahribatın temel nedeni patlayan su setidir. Betonlarla dereye set çekmişler. Su seti patlamadan önce her şey normaldi ve hayvanlarımızı tam sel suyundan kurtarmaya giderken baraj patladı. Bu nedenle yüzlerce hayvan sel suyuna kapıldı. Bizler de büyük bir tehlike atlattık” dedi.
 
Belediye ve AFAD ekipleri de bölgede çalışma yapmaya devam ediyor.