Protesto GES toplantısını iptal ettirdi

img
İZMİR – Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Mahallesi'nde JES, RES ve GES Entegre Enerji Santrali için yürütülen toplantı, yöre halkının protestosu nedeniyle iptal edildi.
 
İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Mahallesi'nde Jeotermal Enerji Sistemi (JES), Rüzgar Enerji Sistemi (RES) ve Güneş Enerji Sistemi (GES) Entegre Enerji Santrali için yürütülen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci devam ediyor. Proje için bugün yapılması planlanan Halkın Katılım Toplantısı (HKT) yöre halkının protestona neden oldu. Yöreye özgü efe kıyafetleriyle, davul zurna eşliğinde köy meydanında bir araya gelen yöre halkı toplantıyı protesto ederek toplantıyı iptal ettirdi. 
 
Köy sakinlerinin yanı sıra çevreci hukukçular avukatlar ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da yer aldı. Köylülerin yaşam mücadelesine destek veren hak savunucuları, JES-RES-GES projesinin bir an önce iptal edilmesi için hukuksal sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.
 
Toplantının yoğun protestolar sebebiyle iptal edildiği öğrenildi.
 
‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’
 
Ardından köy halkı adına konuşan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, “Köyümüz, asırlık zeytin ağaçlarıyla, temiz havası ve suyuyla, doğal güzellikleriyle binlerce yıldır kendi kendine yetiyor. Ürettikleriyle İzmir başta olmak üzere birçok şehirde yaşayan insanın gıda ihtiyacını karşılıyor. Köyümüzde jeotermal enerji projelerinin durdurulması için hep birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek ve erkence zeytin ağaçlarımızı atalarımızdan emanet aldığımız gibi çocuklarımıza emanet edeceğiz” diye konuştu.