Kobanê Davası dünya basınında

  • dünya
  • 11:52 17 Mayıs 2024
  • |
img

ANKARA - Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen hapis cezaları dünya basınında geniş bir yer aldı. Reuters, kararı "siyasi gerilimleri körükleyebilir" yorumuyla paylaştı. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 18’i tutuklu 108 siyasetçi hakkında verilen cezalar dünya basınında da geniş yer aldı. 
 
REUTERS: SİYASİ GERİLİMİ KÖRÜKLEYEBİLİR
 
İngiltere merkezli Reuters Haber Ajansı, kararı "Türkiye, Kürt yanlısı partinin eski yetkililerini 2014 yılındaki protestolar sebebiyle mahkûm etti" başlığıyla gördü. Reuters, haberinde "Karar, ayrı bir davada hakkında kapatılma kararı verilebilecek olan ve şu anda halefi DEM Parti'nin Meclis'te bulunduğu HDP çevresindeki siyasi gerilimleri körükleyebilir" yorumunu yaptı. Kararın okunduğu sırada mahkeme salonundaki tepki ve protestoları da aktaran Reuters, kararların ardından aralarında Amed, Merdîn, Riha'nın da olduğu 14 ilde eylem yasağına da yer verdi. 
 
Haberde, "Demirtaş, terörle bağlantılı suçlardan Kasım 2016'dan bu yana hapiste ama Türkiye'nin en etkili siyasi figürlerinden biri olmayı sürdürüyor. O ve Yüksekdağ, halihazırda hapishanede olan 18 sanıktan biri" denildi. 
 
AFP VE FT
 
Fransa merkezli Agence France-Presse (AFP) kararı, “Halihazırda 2016'dan bu yana hapishanede olan, seçimlerde iki kere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rakip olan 51 yaşındaki Selahattin Demirtaş, devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak da dahil onlarca suçtan mahkûm edildi" ifadeleriyle servis etti. HDP’ye yönelik Kobanê davasının "Kaynağını, 10 yılı aşkın süredir devam eden Suriye savaşının karanlık dönemlerinden birinden aldı" diye yazdı. 
 
İngiltere’nin The Financial Times (FT) gazetesi, mahkeme kararını okurlarına "Türk mahkemesi, Kürt yanlısı siyasetçilere uzun hapis cezaları verdi" başlıklı haberiyle duyurdu.
 
Gazetenin haberinde, 2015 yılında sona eren çözüm sürecine de işaretle, davanın bu sürecin ardından Kürt siyasi hareketine yönelik başlatılan baskının bir parçası olarak görüldüğü belirtilerek, Türkiye'de binlerce Kürt siyasinin hapiste olduğu kaydedildi.
 
ZDF: HDP’YE KARŞI AYRI BİR YASAL SÜREÇ YÜRÜTÜLÜYOR
 
Almanya'nın kamu yayıncılarından Alman İkinci Kanalı (ZDF) mahkeme kararlarına ilişkin haberinde,  "HDP yasağı mümkün" ifadesini kullanarak, "Dava, Nisan 2021’de başladı; savunma davayı siyasi saikli bir dava olarak nitelendirdi. HDP’ye karşı ayrı bir yasal süreç yürütülüyor ve bu bir yasağı beraberinde getirebilir. Mecliste kendilerini DEM olarak yeniden yapılandırdılar ve şu anda orada en büyük üçüncü partiler" diye yazdı.
 
DER SPIEGEL: ERDOĞAN’IN CİDDİ BİR RAKİBİYDİ
 
Almanya’nın Der Spiegel haftalık politika dergisi de Kobanê davasına ilişkin haberinde, Demirtaş'a verilen 42 yıllık hapis cezasına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: "Karizmatik Demirtaş, uzun zaman boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi bir rakibiydi; ona karşı iki kez Cumhurbaşkanı adayı olmuştu. Ardından Ankara’daki hükümet, onu ‘terörizm’ ile suçladı; Kasım 2016’da tutuklandı."