ABD ve Irak Dışişleri Bakanları Riyad’da görüştü

  • dünya
  • 18:24 9 Haziran 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ -  Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya gelen ABD ve Irak Dışişleri Bakanları, İran’a yönelik mali yaptırımlar ile Irak’ın İran’dan gaz ve elektrik satın alması konusunu ele aldı. 

ABD ve Irak Dışişleri Bakanları, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Uluslararası DAİŞ’le Mücadele Koalisyon üyesi ülkelerin bakanlar düzeyindeki toplantısı çerçevesinde bir araya geldi. Bakanlar toplantısında İran’a yönelik mali yaptırımlar, Irak’ın İran’dan gaz ve elektrik satın alması ve daha birçok konu ele alındı.
 
Irak Dışişleri Bakanlığı, yapılan görüşmeye dair açıklama yaptı. Açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı Fuat Hüseyin’in ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları görüşmeleri kapsamında Riyad’da bir araya geldiği belirtildi. Görüşmede Bağdat-Washington ilişkilerinin ele alındığı ifade edilen açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı’nın iki ülke arasındaki dostluk stratejisi çerçevesinde ortak faaliyetlerin önemini vurguladığı ifade edildi. 
 
İRAN - IRAK ARASINDAKİ BORÇLAR
 
İki bakanın görüşmesinde ayrıca bölgesel ve küresel meseleler ile Irak’ın ekonomisini güçlendirme ve enerji bağımsızlığını sağlama çabalarının ele alındığı belirtildi. Görüşmede iki bakanın, Irak’ın İran’a gaz ve elektrik alımı nedeniyle borçlu olduğu İran’ın borçlarının Irak hükümeti tarafından ödenmesine değindiği ifade edilerek, ayrıca ABD’nin uluslararası bankalara yönelik önlemlerine nasıl yaklaşılacağı konusunun da ele alındığı aktarıldı.