Ermeni vekil Manukyan: Ermenistan böyle ihanet görmedi!

  • dünya
  • 21:12 25 Eylül 2022
  • |
img

HABER MERKEZİ- Ermeni parlamenter Gegham Manukyan, 2 HPG’linin Türkiye’ye teslim edilmesine tepki göstererek, “Ermenistan 30 yıldır böyle ihanet görmedi” dedi.

Ermeni parlamenter Gegham Manukyan, “168.am” sitesi ve Facebook sayfasındaTürkiye'ye teslim edilen Atilla Çiçek ve Hüseyin Yıldırım isimli 2 HPG’linin fotoğraflarını paylaşarak, açıklama yaptı. Manukyan, “Kendi halklarının kurtuluşu için savaşan iki Kürt özgürlük savaşçısı devrimci, Türk zulmüne karşı savaştı” dedi.

Söz konusu HPG’lilerin mücadele yürüttüğü alanlarda birinin Dersim olduğuna dikkat çeken Manukyan, “Ermeni Soykırımı sırasında birçok yurttaşımızın Kürtler sayesinde kurtarıldığı bölgede daha sonra Dersim ayaklanmasına katıldı. Şimdi, Ermenistan Cumhuriyeti topraklarında ortaya çıktıktan sonra, kaçırıldılar ve bugünlerde ülkemize karşı 44 günlük savaşın aktif bir katılımcısı olan,  Azerbaycan saldırganlığının sponsoru soykırımcı Türkiye yetkililerine teslim edildiler” diye belirtti.

'BİR ERMENİ HÜKÜMETİMİZ YOK, ONLAR İŞGAL GÜÇLERİDİR'

Her 2 HPG’linin serbest bırakılmalarına dair mahkeme kararı olduğunu da hatırlatan Manukyan, Kürtlere hitaben “Ermenilerin çocuklarınızı işkence görecekleri Türklere verdikleri için bizi bağışlayın kardeşlerim. Şimdi bir Ermeni hükümetimiz yok. Onlar zaten ülkemizde işgalci düşman güçleridir” ifadelerini kullandı.

“Ermenistan 30 yıldır böyle ihanet etmemişti. Bu yıllarda böyle bir vaka yoktu” diyen Manuykan, Başbakan Nikol Paşinyan hükümetinin “zaten her şeyi Türklere verdiği” tepkisinde bulundu.

'İHANET İÇİN BENİ AFFEDİN'

Manukyan, Nikol Paşinyan’ın 6 Ekim’de Prag’da AKP’li Recep Tayyip Erdoğan ile görüşebileceğine işaret ederek, “Türklere bir hediye verdi. Şimdi Anavatan'ı bile vermek için buluşacak. İhanet için beni affedin kardeşlerim (…) Biz de bu işgal hükümetinden kurtulacağız.#bijî Kurdistana Azad ! #bijî Arménie Azad! #bijî dostaniya Ermenî-Kurd! #bibore birano!” ifadelerine yer verdi.