Irak’ta hükümetin kurulması konusunda ortaklaşma adımları

  • dünya
  • 17:08 21 Eylül 2022
  • |
img
HABER MERKEZİ - Irak’ta hükümet kurulmasına yönelik Kürtler ve Koordinasyon Çerçevesi’nin anlaştığı belirtildi. 
 
Irak’ta hükümet kurulmasına yönelik toplantı ve görüşmeler devam ediyor. 
 
BAĞIMSIZ PARLAMENTERLER KARARINI AÇIKLADI
 
Iraklı bağımsız parlamenterler, Koordinasyon Çerçevesi adayı Muhammed Şiya Sudani’ye destek açıklaması yaptı. 
 
Şimdiye dek Koordinasyon Çerçevesi’nin Irak başbakan adayı konusunda sessizliğini koruyan Iraklı bağımsız parlamenterler, dün Muhammed Şiya Sudani’yle gerçekleştirdikleri toplantının ardından Koordinasyon Çerçevesi adayına destek açıklaması yaptı. 
 
Rojnews’e değerlendirmelerde bulunan Irak parlamentosundaki bağımsız parlamenterlerin temsilcisi Muhammed Enuz, “Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Muhammed Şii Sudani’yi destekliyoruz. Muhammed Şiya Sudani’nin halkına karşı centilmen bir tavrı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sudani hükümet programı hakkında her şeyi konuşmaya hazır. Mevcut hükümetin programı siyasi partilerin uzlaşma sürecine yönelik değil. Yalnızca hizmet bütçesi artık halkın ilgisini çekmiyor” dedi. 
 
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE ANLAŞMA YOK
 
Irak Hikmet Hareketi eski Parlamenteri Hasan Fedeem, Koordinasyon Çerçevesinin ilgili diğer taraflara danışmadan herhangi bir adım atmayacağını belirterek hükümetin kurulması konusunda Kürt partileriyle anlaştığını söyledi.
 
Hasan Fadeem, Koordinasyon Çerçevesi’nin bugüne kadar Mukteda es-Sadr ile ilişki geliştirmek için bir kurul oluşturmadığını belirterek, “Koordinasyon Çerçevesi kararları oybirliği ile alınmaktadır. Koordinasyon Çerçevesi önümüzdeki hafta yapılacak oturum için Kürt partileriyle hükümetin kurulması konusunda anlaştı. Mesud Barzani ve Bafil Talabani, Irak’ın yeni cumhurbaşkanı adayının seçimi konusunda bir sonuca varamadı” dedi. 
 
Koordinasyon Çerçevesi’nin Erbain törenlerinin bitmesinden sonra yeni bir Irak hükümeti kurma çalışmalarına başlayacağını belirten açıklamasının ardından Irak’taki tüm siyasi partiler Erbain törenlerinin bitmesini bekliyor.