Putin ve Biden zirvesi nedeniyle gözler Cenevre’de

  • dünya
  • 13:44 16 Haziran 2021
  • |
img
CENEVRE - ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelecek. İkili görüşmede son dönemde yaşanan birçok gelişmeyi ele alınması bekleniliyor.
 
Rusya’ya karşı sert mesajların verildiği G7 ve NATO Zirvesi sonrası gerçekleşecek ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme nedeniyle gözler Cenevre’ye çevrildi. Cenevre’de bulunan La Grange villasında gerçekleşecek olan görüşme nedeniyle kentte olağanüstü önlemler alınmış durumda. İkili zirve nedeniyle bugün Leman gölü ve çevresi havadan ve karadan sivillere tamamen kapatıldı. Yaklaşık 4 bin asker ve polis zirvenin güvenliğini sağlamakla görevlendirilirken, görüşmeyi 2 bin gazeteci takip edecek.  
 
Zirve’de Ukrayna’nın durumu, Suriye'de devam eden savaş, İran'ın nükleer programı, Libya ve Afganistan gibi konuların ele alınacağı belirtilirken, görüşme öncesi kentte olağanüstü önlemlerin alınması dikkati çekti. 
 
EN GERGİN GÖRÜŞME 
 
ABD ve Rusya ilişkilerinin son 30 yılın en kötü dönemi olarak adlandırılan bir süreçte gerçekleşecek Putin ve Biden buluşmasının gergin geçeceği belirtiliyor. Görüşmede silahsızlanma anlaşmaları, Ukrayna’daki durum, Suriye'deki savaş, İran'ın nükleer programı, Libya ve Afganistan’daki gibi konuların ele alınacağı belirtildi. ABD medyası, Biden'ın Rusya'daki insan hakları ihlalleri, muhalefete yönelik baskıları, Rus hackerlerin saldırılarını da gündeme getireceğini söylüyor. Avrupa basınında öne çıkan bazı haberlerde ise Biden’ın Rusya ile doğrudan diyalog yollarını açık tutacak bir iletişim kanalı kurmayı amaçladığını ve bunu doğrudan dillendirilmese de ekonomik bir güç olan Çin’e karşı bir cephe oluşturma çabasında olduğu yorumu yapılıyor.  
 
BİDEN CENEVRE’DE, PUTİN’IN GELİŞİ BEKLENİYOR
 
Görüşme için Biden Cenevre’ye dün giderken, İsviçre Hükümet Sözcüsü Guy Parmelin tarafından Cenevre Havaalanında karşılandı. Biden, daha sonra kendisi ve ekibi için ayrılan Intercontinental Oteli’ne geçti. 
 
Putin’in ise Cenevre’ye önümüzdeki saatlerde gelmesi bekleniliyor. Putin, Parmelin ile yapacağı görüşmenin ardından Biden ile yapacağı ikili görüşme için La Grange villasına geçecek. Yaklaşık 4 saat sürmesi beklenen görüşmenin ardından iki liderin ortak basın toplantısı yerine ayrı ayrı basın toplantısı yapacağı belirtildi. İki liderin akşam saatlerinde Cenevre’den ayrılması bekleniyor. 
 
PROTESTO MİTİNGİ DÜZENLENİYOR
 
Kente ikili zirve nedeniyle Leman Gölü ve çevresinde bütün eylemler yasaklansa da çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve çevreci “Her türlü emperyalizme karşı halkların, hakları ve çevre için” adıyla Plain Palais’de protesto mitingi düzenleyecek.
 
MA / Rüştü Demirkaya